Španělsko má novou vládu, složila přísahu u krále. Pedro Sánchez opět premiérem

Ve Španělsku dnes složila přísahu nová vláda šéfa socialistů Pedra Sáncheze, která je první koaliční vládou v zemi od občanské války ve 30. letech minulého století. Podle místních médií je také druhou nejpočetnější vládou v demokratické historii Španělska, tedy od pádu diktatury Franciska Franka v roce 1975. V nové španělské vládě je 11 žen a 12 mužů, včetně Sáncheze.

Nová španělská vláda ukončila zhruba osmiměsíční období úřadující vlády, kterou vedl rovněž Sánchez, a vzešla z listopadových předčasných voleb. Sedmačtyřicetiletý šéf socialistů získal důvěru parlamentu minulý týden jen velmi těsnou většinou poslanců (rozdílem dvou hlasů) a díky tomu, že se hlasování zdrželi baskičtí nacionalisté a jedna ze stran katalánských separatistů. Právě tento těsný rozdíl vyvolává spekulace, že vláda by nemusela vydržet celé funkční období.

Podpora části katalánských separatistů a baskických nacionalistů vyvolala ostrou kritiku pravicových stran a o víkendu se proto konaly v některých městech demonstrace několika tisíců lidí. Před asi 4000 účastníků jedné z nich, v Madridu, vystoupil lídr parlamentní, krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal, který označil Sáncheze za "zrádce".

V Barceloně musela zasahovat policie, aby oddělila příznivce strany Vox, nesoucí frankistické symboly, od skupiny, která na ně volala fašisté.

Ministři Sánchezovy vlády dnes složili přísahu u krále Felipeho VI. pouze na ústavu, na stole nebyla bible a kříž jako za dřívějších vlád. Poprvé přísahal pouze na ústavu v červnu 2018 Sánchez, když se stal premiérem po vyslovení nedůvěry pravicové vládě Mariana Rajoye.

Jedním z prvních úkolů nové vlády bude co nejdříve vyjednat v parlamentu podporu pro rozpočet na letošní rok. Do 15 dnů by měla také vláda zahájit dialog s vedením Katalánska, jak slíbili socialisté straně Republikánská levice Katalánska (ERC) v dohodě před hlasováním o důvěře. Jednání ale budou složitá, protože druhá ze stran katalánské regionální vlády, též separatistická, hlasovala v parlamentu proti důvěře Sánchezovi.

V nové vládě zůstali někteří ministři předchozí Sánchezovy vlády, například ministrem vnitra bude dál Fernando Grande-Marlaska, ministryní obrany zůstala Margarita Roblesová a ministryní financí je opět María Jesús Monterová. Naopak ministryní zahraničí je nově ekonomka Arancha Gonzálezová, která dosud působila jako šéfka Mezinárodního obchodního centra (ITC) v Ženevě a která je původem z Baskicka.

Ministerstvo spravedlnosti povede Juan Carlos Campo, který střídá Dolores Delgadovou, jež se má stát novou generální prokurátorkou. Vedení ministerstva pro teritoriální otázky, jež má na starost komunikaci s autonomními regiony, převezme politička z Kanárských ostrovů Carolina Dariasová a ministrem zdravotnictví bude Katalánec Salvador Illa ze socialistické strany, který vyjednal podporu ERC pro Sáncheze a má pomoci k dialogu s katalánskou separatistickou vládou.

Novinkou jsou též čtyři místopředsedové vlády (dosud byli tři), jedním z nich je radiální levicový politik Pablo Iglesias, šéf vládní koaliční formace Unidas Podemos, a tři místopředsednické posty zaujaly ženy.

Související

Více souvisejících

Pedro Sánchez Španělsko Vox (krajně pravicová strana) Král Felipe VI. (Španělsko) Španělsko Barcelona Demonstrace ve Španělsku

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bývalý kancléř Mynář čelí obžalobě kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech

Státní zástupce podal obžalobu proti bývalému hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi v souvislosti s dotací na přestavbu penzionu v Osvětimanech, uvedla ve svém zpravodajství ČT24.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy