Turecko prodloužilo misi průzkumné lodě ve Středomoří, Řecko protestuje

Turecko znovu prodloužilo průzkum nalezišť zemního plynu ve Středozemním moři, tentokrát do 14. listopadu. Atény podle médií vzápětí Ankaru vyzvaly, aby toto rozhodnutí zrušila, protože se průzkum provádí v řeckých vodách. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias uvedl, že Atény připravují oficiální diplomatický protest a budou informovat partnery v Evropské unii.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecké námořnictvo oznámilo, že jeho průzkumná loď Oruç Reis bude v misi pokračovat do 14. listopadu, původní záměr počítal s prodloužením do 4. listopadu. Turecko a Řecko vedou vleklé spory o právo na průzkumné aktivity ve vodách, jež si přisvojují obě strany. Ankara loď Oruç Reis v září pro zklidnění situace z oblasti stáhla, ale 12. října ji vyslala zpět a její misi od té doby několikrát prodloužila.

Atény činnost tohoto plavidla považují za nelegální a za přímé ohrožení míru a bezpečnosti ve východní části Středozemního moře.

Ministr Dendias dnes oznámil, že plavidlo hodlá v dalším termínu dělat průzkum v řeckých vodách, jen několik kilometrů od řeckých ostrovů Rhodos a Kastelorizo. "Řecko toto kriminální jednání znovu odsuzuje," sdělil ministr.

Agentura Reuters upozornila, že nové napětí vzniká v době, kdy si řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vzájemně vyjádřili soustrast po pátečním zemětřesení. To zasáhlo obě země - Turecko má podle nejnovější bilance 58 mrtvých a Řecko dva.

Řecko v souvislosti s průzkumem opakovaně obviňuje Turecko z porušování mezinárodního námořního práva. EU na říjnovém summitu pohrozila Turecku sankcemi v případě nových provokací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 16:50 Aktualizováno Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud dnes…

EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA. Dívejme se…

02.12.2020 16:32 Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci…

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama