V Berlíně žije nejméně 2000 bezdomovců. Jejich struktura se značně proměnila

V Berlíně žije nejméně kolem 2000 bezdomovců, ukázalo první systematické sčítání lidí bez domova, které se uskutečnilo na konci ledna. Jeho výsledky dnes představila radní pro sociální otázky Elke Breitenbachová, která ale zároveň upozornila, že skutečný počet bezdomovců v německé metropoli bude zřejmě o poznání vyšší. Dosavadní hrubé odhady hovořily o tom, že ve městě se 3,7 milionu obyvatel žije 6000 až 10.000 bezdomovců.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Bezdomovci
doporučujeme

Akci nazvanou Noc solidarity, jíž se účastnilo na 2600 dobrovolníků, Berlín zorganizoval ve snaze získat přesnější údaje o počtu lidí bez domova, jejich struktuře i potřebách, tak aby tomu mohl přizpůsobit nabídku svých služeb.

"Struktura lidí bez domova se v posledních letech proměnila. Dříve typicky šlo o bílé muži ve věku 35 až 55 let, dnes jsou bezdomovci mnohem mezinárodnější, evropštější. Je také více starších lidí bez domova, žen a lidí s těžkým zdravotním postižením, třeba vozíčkářů," vysvětlovala některé z důvodů pro sčítání ještě před začátkem akce Breitenbachová.

Nakolik sčítání její slova potvrdí, bude jasné až po jeho podrobném vyhodnocení. Předběžně se ukazuje, že v noci z 29. na 30. ledna dobrovolníci v Berlíně napočítali 1976 bezdomovců. Nejvíce (942) jich našli v ubytovnách pro lidi bez střechy nad hlavou, dále pak na ulicích a veřejných prostranstvích (807) a v prostředcích městské dopravy (158). Další se nacházeli ve speciální vyhřívané místnosti ve čtvrti Kreuzberg (42), na pohotovosti v nemocnicích (15) a v celách předběžného zadržení (12).

Na strukturované dotazníky připravené ve 14 jazycích, včetně češtiny, odpověděla podle Breitenbachové zhruba třetina všech bezdomovců. Město jich zatím vyhodnotilo prvních 288. Sčítání ukázalo, že téměř polovina lidí (47 procent) je bez domova více než tři roky. Z 86 procent jsou to muži a z 55 procent je jim mezi 30 až 49 lety. Trojici nejmladších bylo mezi 14 a 17 roky, třinácti nejstarším přes 65 let.

Podobná sčítání lidí bez domova chce Berlín v příštích letech opakovat, a průběžně na jejich základě upravovat nabídku pro potřebné.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začátek summitu EU odložen. Charles Michel vede bilaterální rozhovory,…

21.02.2020 15:39 Aktualizováno Předseda Evropské rady Charles Michel dnes po dlouhých nočních jednáních o sedmiletém rozpočtu…

Rakouská policie dopadla tři Slováky, jsou podezřelí ze série bytových…

21.02.2020 14:49 Rakouská policie zatkla tři Slováky, které podezírá z několika desítek vloupání do bytů ve…

Slovenský soud potrestal řidiče za nehodu, při které zemřely i Češky

21.02.2020 14:45 Tříleté vězení vyměřil dnes soud na Slovensku řidiči autobusu, který před čtyřmi lety havaroval v…

"Budeme velice křičet." Babiš je nemile překvapen situací kolem rozpočtu EU

21.02.2020 12:38 Premiér Andrej Babiš je nepříjemně překvapen, že předseda Evropské rady Charles Michel nedomluvil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama