Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v řeznictví

Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo obviněno a umístěno do dočasné vazby. S odvoláním na soudní zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Je mezi nimi syrský uprchlík, podezřelý z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie
doporučujeme

Ve skupině jsou muži ve věku mezi 16 a 38 lety. Pařížský protiteroristický soudce je v pátek večer obvinil ze spolčování s pachateli teroristické činnosti. Jsou podezřelí z přípravy násilných činů ve Francii.

Vyšetřování se soustředí na muže, který se narodil v Sýrii a v roce 2015 přijel do Francie. Měl palestinský pas a status uprchlíka získal několik měsíců po vstupu na francouzské území. Francouzské úřady ho označují jako Muhammada D., který je podezřelý s členství v IS. Byl podle všeho páteří skupiny, která se vytvořila kolem zradikalizovaných lidí v oblasti Brestu a kterou několik let sledovaly speciální služby.

Dalším členem skupiny je šéf řeznictví v Brestu, kde se skupina scházela. Mezi zadrženými jsou dále lidé, kteří přijali islám, a rovněž šestnáctiletý středoškolák, který je synem brestského obchodníka.

Majitel řeznictví je úřadům znám od roku 2015. Po listopadových útocích spáchaných v listopadu toho roku v Paříži a u ní byl tento muž vyšetřován, protože napodoboval střelbu z automatické zbraně, když kolem něj projížděla policejní hlídka. Při atentátech přišlo o život 130 lidí. Muž byl tehdy odsouzen k tříletému podmínečnému trestu. V roce 2014 chtěl podle všeho i s manželkou a jejich dvěma dětmi odjet do Sýrie.

Při zadržení skupiny v pondělí se sice nenašly zbraně, ale návody, jak získat výbušniny nebo jed, a také propagandistický materiál nového šéfa IS. Skupina si podle vyšetřovatelů hodlala obstarat zbraně a rozhodovala o cílech svých příštích útoků. Byla mezi nimi shromáždění většího množství lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odhady: SPD vyhrála volby v Hamburku, AfD hrozí odchod z parlamentu

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Dnešní zemské volby v severoněmeckém Hamburku podle odhadů vyhráli sociální demokraté (SPD).…

Covid-19 v Itálii: Tři mrtví, nakaženo přes 130 lidí, zvažuje se nasazení…

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt třem lidem. Nakažených lidí je v této zemi už přes 130,…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama