Vražda Kuciaka: Verdikt možná zazní ve čtvrtek, kolem nového důkazu jsou nejasnosti

Soud na Slovensku po srpnovém odkladu líčení ve čtvrtek možná vynese verdikt nad třemi zbylými obžalovanými v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i jeho přítelkyně Martina Kušnírová. Prokuratura ale na poslední chvíli a již po ukončení hlavní části líčení předložila soudu podle médií nový důkaz, ke kterému se trestní senát zatím nevyjádřil.

Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou
doporučujeme

Pro trojici obžalovaných, mezi kterými jsou podle prokuratury objednavatel a zprostředkovatelka Kuciakovy vraždy, jakož i vrahův pomocník, žádá obžaloba shodně 25 let vězení. Všichni tři, Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó vinu popírají a obhájci navrhují jejich osvobození. Další dva původně obvinění v případu, včetně střelce, vinu přiznali a byli souzeni samostatně.

Vražda novináře a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Jeho strana Směr-sociální demokracie pak v letošních parlamentních volbách nenavázala na předchozí vítězství, skončila v opozici a později po vnitrostranickém rozkolu ji opustila část poslanců.

Obžalobu projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními kauzami. Vynesení verdiktu ve zmíněné nejsledovanější soudní kauze v novodobých dějinách země se očekávalo již v srpnu. Soud tehdy ale naplánované líčení odročil, což zdůvodnil tím, že senát se bude o rozsudku ještě radit.

Podle listu Denník N prokurátor v pondělí předložil soudu nový důkaz, který se týká analýzy dat z mobilního telefonu Zsuzsové. Pokud by soud rozhodl, že je třeba dokazování doplnit, znamenalo by to obnovení hlavní částí líčení, po které by znovu následovaly závěrečné řeči prokurátora, obžalovaných či jejich obhájců.

Kočner si podle obžaloby objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit vstup do politiky. Podle právního zástupce Kuciakovy rodiny Kočnera usvědčuje série nepřímých důkazů.

Prokurátor tvrdil, že Zsuzsová za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na novinářovu vraždu a oslovila Zoltána Andruskóa, který po zadržení s policií spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let. Andruskó u soudu tvrdil, že na Kočnerův pokyn zprostředkoval Kuciakovu vraždu mezi Zsuzsovou a dalším obžalovaným Tomášem Szabóem.

Ten podle obžaloby spolupracoval se svým bratrancem a bývalým vojákem Miroslavem Marčekem, který v úvodu procesu letos v lednu před soudem prohlásil, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni a dříve také podnikatele Petera Molnára. Za to byl Marček v dubnu zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení. Loupežná vražda Molnára z roku 2016, na které se podle obžaloby podílel také Szabó, je součástí obžaloby v Kuciakově případu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama