Vučić vylučuje uznání Kosova v nynějších hranicích, rýpl si do EU

Srbský prezident vylučuje, že by Srbsko po obnovení dialogu uznalo Kosovo v současných hranicích. Má přitom pochybnosti, zda Bělehrad vůbec někdy Kosovo uzná. Aleksandar Vučić to řekl v rozhovoru, který poskytl rakouskému deníku Der Standard.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

"Nemyslím si, že se to stane," odpověděl Aleksandar Vučić na otázku, zda Srbsko uzná Kosovo, jen když dojde ke změně hranic, nebo k výměně území. "Ale nemůžeme zavírat dveře dialogu. Obě strany musejí ztratit, aby nastala situace, kdy obě získají,"míní Vučić.

Podle prezidenta to "nemůže být tak, že (kosovští vyjednávači) získají všechno - uznání, naše území a naše lidi. A co dostaneme my? Možné členství v EU za deset let? A kdo nám to zaručí? Bude to taková garance, jakou dostala Severní Makedonie, které slíbili zahájení přístupových rozhovorů?" připomněl Vučić ironicky to, že Francie minulý týden zablokovala start rozhovorů slíbený Skopji a Tiraně.

Srbský prezident mimo jiné poznamenal, že Evropská unie zatím Srbsku žádné podmínky ohledně Kosova nedává. "Od Američanů jsme ale slyšeli, že se to může změnit. Nemohu vyloučit, že EU bude uznání (Kosova) žádat, nicméně zatím to neudělala. Její myšlenkou je model po vzoru německo-německé základní dohody, bez oficiálního uznání Srbskem. To by bylo pro Srbsko přirozeně snazší," řekl Vučić.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama