Vyhrála Británie, nebo EU? Tisk zostra analyzuje novou dohodu o brexitu

Evropská média se dnes shodují v názoru, že největší ústupky při vyjednání upravené brexitové dohody neučinila Evropská unie, ale Británie. Přesto britský premiér Boris Johnson v zásadě dostal, co chtěl, a přinejmenším na domácí půdě vypadá jako vítěz, píše tisk.

Brexit
doporučujeme

Francouzský deník Libération uvedl, že Londýn a Brusel dosáhly ve čtvrtek dohody na poslední chvíli, neboť chtěly zabránit neřízenému brexitu. Ačkoli Evropská unie nakonec znovu otevřela již dojednanou dohodu, kterou dříve označovala za uzavřenou, "byl to nakonec Londýn, kdo udělal největší gesto, když souhlasil s celními kontrolami mezi Spojeným královstvím a Severním Irskem".

List připomněl, že konečné slovo budou mít v sobotu britští poslanci, kteří o dohodě budou hlasovat. Boris Johnson ale nemá v Dolní sněmovně většinu a "aritmetika je neúprosná". Podle deníku nicméně Johnsonovi nezáleží tolik na schválení brexitové dohody Dolní sněmovnou jako na tom, aby parlamentu - a hlavně budoucím voličům - předložil konkrétní nabídku.

Německý Die Welt konstatuje, že Johnson je vítězem, i kdyby v sobotu prohrál. "Na první pohled to pro něj nevypadá dobře. Chybí mu hlasy. Ale pokud poslanci budou mít na výběr mezi novou dohodou a brexitem bez dohody, mohli by hlasovat pro spořádaný brexit," soudí list. I kdyby premiér neuspěl, EU mu podle deníku poskytne dost dlouhý odklad na to, aby mohl vypsat volby. "Johnson pak může říkat, že má k dispozici dohodu, zatímco opozice nabídne nejistotu a prodloužení brexitového dramatu. A Britové tím jsou už vyčerpaní. Brexit možná nenastane 31. října, ale dojde na něj, a velice pravděpodobně za premiéra Johnsona."

Deník The Irish Times soudí, že ústupky na unijní straně byly "podstatně menší než ty, které udělal Londýn". "Ještě loni Johnson tvrdil, že žádný britský premiér by nemohl přijmou celní nebo regulační hranici v Irském moři. Ale on to udělal," napsal deník. Dohoda je podle listu dobrá pro Dublin, protože zajišťuje, že na ostrově nevznikne žádná hraniční infrastruktura. "V případě EU zase byla zachována celistvost jednotného trhu," dodal list. I když premiér prohraje sobotní hlasování, může podle The Irish Times argumentovat tím, že on svou úlohu splnil, ale parlament dohodu potopil.

Španělský El País soudí, že EU se úpravou dohody ničeho nevzdala. Už dříve tyto podmínky Britům nabídla, ti je ale odmítli. Británii označuje za "nešťastný ostrov".

"Stále více se od stolu vzdaluje divoký rozvod. I proto, že pokud by u Britů ratifikace neprošla, posouvá se nyní do lepší perspektivy i alternativní scénář dalšího odkladu (brexitu)," uvedl slovenský list Sme.

Podle deníku je po roce skeptických názorů na šance brexitové smlouvy dohoda Británie a EU velmi dobrou zprávou pro celou Evropu.

"Otázkou ovšem zůstává, na co byl dobrý tři a půlletý maraton jednání a odkladů, když nakonec Briti akceptovali to, co jim od začátku nabízela unie," soudí list Pravda k dohodě, jejíž spornou části při dřívějších jednáních byla otázka celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Podle listu britský premiér Boris Johnson nyní označuje za "skvělou novou dohodu" to, co nedávno považoval za nepřijatelný krok.

Slovenský premiér Peter Pellegrini uvedl, že EU vždy upřednostňovala "spořádané" vystoupení Británie z EU. Ministr zahraničí Lajčák zase míní, že v případě schválení brexitové dohody Evropským a britským parlamentem by se EU a Británie měly zaměřit na budování silných vzájemných vztahů.

Podle listu Denník N budou v případě schválení dohody ještě méně jasné důvody, kvůli kterým celý proces trval tak dlouho. "Na první pohled vypadá nová dohoda jako velký úspěch britského premiéra Borise Johnsona, který dokázal to, na čem si jeho předchůdkyně Theresa Mayová vylámala zuby. Dokonce přinutil Brusel, aby znovu otevřel jednání o takzvané irské pojistce," napsal list. Dodal, že ve skutečnosti až tak zásadní posun nenastal a že nová dohoda je založena na řešení, o kterém se hovořilo už v minulosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv…

23.11.2020 22:01 Aktualizováno Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé…

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce

23.11.2020 21:11 Vrcholní představitelé Evropské unie dnes nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států…

Itálie eviduje již přes 50 tisíc úmrtí s covidem, regiony žádají otevření…

23.11.2020 18:15 Itálie eviduje už přes 50.000 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a v Evropě je tak po Británii…

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama