Vyhrála Británie, nebo EU? Tisk zostra analyzuje novou dohodu o brexitu

Evropská média se dnes shodují v názoru, že největší ústupky při vyjednání upravené brexitové dohody neučinila Evropská unie, ale Británie. Přesto britský premiér Boris Johnson v zásadě dostal, co chtěl, a přinejmenším na domácí půdě vypadá jako vítěz, píše tisk.

Brexit

Francouzský deník Libération uvedl, že Londýn a Brusel dosáhly ve čtvrtek dohody na poslední chvíli, neboť chtěly zabránit neřízenému brexitu. Ačkoli Evropská unie nakonec znovu otevřela již dojednanou dohodu, kterou dříve označovala za uzavřenou, "byl to nakonec Londýn, kdo udělal největší gesto, když souhlasil s celními kontrolami mezi Spojeným královstvím a Severním Irskem".

List připomněl, že konečné slovo budou mít v sobotu britští poslanci, kteří o dohodě budou hlasovat. Boris Johnson ale nemá v Dolní sněmovně většinu a "aritmetika je neúprosná". Podle deníku nicméně Johnsonovi nezáleží tolik na schválení brexitové dohody Dolní sněmovnou jako na tom, aby parlamentu - a hlavně budoucím voličům - předložil konkrétní nabídku.

Německý Die Welt konstatuje, že Johnson je vítězem, i kdyby v sobotu prohrál. "Na první pohled to pro něj nevypadá dobře. Chybí mu hlasy. Ale pokud poslanci budou mít na výběr mezi novou dohodou a brexitem bez dohody, mohli by hlasovat pro spořádaný brexit," soudí list. I kdyby premiér neuspěl, EU mu podle deníku poskytne dost dlouhý odklad na to, aby mohl vypsat volby. "Johnson pak může říkat, že má k dispozici dohodu, zatímco opozice nabídne nejistotu a prodloužení brexitového dramatu. A Britové tím jsou už vyčerpaní. Brexit možná nenastane 31. října, ale dojde na něj, a velice pravděpodobně za premiéra Johnsona."

Deník The Irish Times soudí, že ústupky na unijní straně byly "podstatně menší než ty, které udělal Londýn". "Ještě loni Johnson tvrdil, že žádný britský premiér by nemohl přijmou celní nebo regulační hranici v Irském moři. Ale on to udělal," napsal deník. Dohoda je podle listu dobrá pro Dublin, protože zajišťuje, že na ostrově nevznikne žádná hraniční infrastruktura. "V případě EU zase byla zachována celistvost jednotného trhu," dodal list. I když premiér prohraje sobotní hlasování, může podle The Irish Times argumentovat tím, že on svou úlohu splnil, ale parlament dohodu potopil.

Španělský El País soudí, že EU se úpravou dohody ničeho nevzdala. Už dříve tyto podmínky Britům nabídla, ti je ale odmítli. Británii označuje za "nešťastný ostrov".

"Stále více se od stolu vzdaluje divoký rozvod. I proto, že pokud by u Britů ratifikace neprošla, posouvá se nyní do lepší perspektivy i alternativní scénář dalšího odkladu (brexitu)," uvedl slovenský list Sme.

Podle deníku je po roce skeptických názorů na šance brexitové smlouvy dohoda Británie a EU velmi dobrou zprávou pro celou Evropu.

"Otázkou ovšem zůstává, na co byl dobrý tři a půlletý maraton jednání a odkladů, když nakonec Briti akceptovali to, co jim od začátku nabízela unie," soudí list Pravda k dohodě, jejíž spornou části při dřívějších jednáních byla otázka celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Podle listu britský premiér Boris Johnson nyní označuje za "skvělou novou dohodu" to, co nedávno považoval za nepřijatelný krok.

Slovenský premiér Peter Pellegrini uvedl, že EU vždy upřednostňovala "spořádané" vystoupení Británie z EU. Ministr zahraničí Lajčák zase míní, že v případě schválení brexitové dohody Evropským a britským parlamentem by se EU a Británie měly zaměřit na budování silných vzájemných vztahů.

Podle listu Denník N budou v případě schválení dohody ještě méně jasné důvody, kvůli kterým celý proces trval tak dlouho. "Na první pohled vypadá nová dohoda jako velký úspěch britského premiéra Borise Johnsona, který dokázal to, na čem si jeho předchůdkyně Theresa Mayová vylámala zuby. Dokonce přinutil Brusel, aby znovu otevřel jednání o takzvané irské pojistce," napsal list. Dodal, že ve skutečnosti až tak zásadní posun nenastal a že nová dohoda je založena na řešení, o kterém se hovořilo už v minulosti.

Na začátku listopadu může být až 1200 hospitalizovaných s covidem

19.10.2021 13:22 Epidemie nového typu koronaviru se podle počtu nových případů za pondělí začala vyvíjet podle…

Slovensko eviduje přes 1000 hospitalizovaných pacientů s covidem

19.10.2021 10:32 Počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou na Slovensku v pondělí poprvé od…

EK zakročí proti Polsku, to chce ale dál zůstat v EU

19.10.2021 10:06 Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie,…

V Německu přibylo za den 6771 případů koronaviru

19.10.2021 08:05 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 6771 případů koronavirové nákazy a 88 úmrtí v…

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří…

19.10.2021 00:01 EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se…

Lotyšsko zavírá restaurace a obchody, zavádí měsíční lockdown

18.10.2021 21:38 Lotyšsko od 21. října do 15. listopadu zavede uzávěru řady provozů s cílem zpomalit šíření…

Světová média si všímají dění v Česku. Ruský tisk se Zemana zastal

18.10.2021 20:12 Dnešní oznámení předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, že prezident Miloš…

Na Slovensku roste počet pacientů s covidem v nemocnicích

18.10.2021 11:22 Na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou dále roste počet pacientů v nemocnicích. V…

Německo eviduje dalších 4056 případů koronaviru

18.10.2021 08:27 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Španělský premiér Sánchez slíbil, že v zemi zruší prostituci

17.10.2021 21:00 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes slíbil, že v zemi zruší prostituci. Uvedl to při závěrečném…

Související:

Právě se děje

reklama