Vyhrála Británie, nebo EU? Tisk zostra analyzuje novou dohodu o brexitu

Evropská média se dnes shodují v názoru, že největší ústupky při vyjednání upravené brexitové dohody neučinila Evropská unie, ale Británie. Přesto britský premiér Boris Johnson v zásadě dostal, co chtěl, a přinejmenším na domácí půdě vypadá jako vítěz, píše tisk.

Francouzský deník Libération uvedl, že Londýn a Brusel dosáhly ve čtvrtek dohody na poslední chvíli, neboť chtěly zabránit neřízenému brexitu. Ačkoli Evropská unie nakonec znovu otevřela již dojednanou dohodu, kterou dříve označovala za uzavřenou, "byl to nakonec Londýn, kdo udělal největší gesto, když souhlasil s celními kontrolami mezi Spojeným královstvím a Severním Irskem".

List připomněl, že konečné slovo budou mít v sobotu britští poslanci, kteří o dohodě budou hlasovat. Boris Johnson ale nemá v Dolní sněmovně většinu a "aritmetika je neúprosná". Podle deníku nicméně Johnsonovi nezáleží tolik na schválení brexitové dohody Dolní sněmovnou jako na tom, aby parlamentu - a hlavně budoucím voličům - předložil konkrétní nabídku.

Německý Die Welt konstatuje, že Johnson je vítězem, i kdyby v sobotu prohrál. "Na první pohled to pro něj nevypadá dobře. Chybí mu hlasy. Ale pokud poslanci budou mít na výběr mezi novou dohodou a brexitem bez dohody, mohli by hlasovat pro spořádaný brexit," soudí list. I kdyby premiér neuspěl, EU mu podle deníku poskytne dost dlouhý odklad na to, aby mohl vypsat volby. "Johnson pak může říkat, že má k dispozici dohodu, zatímco opozice nabídne nejistotu a prodloužení brexitového dramatu. A Britové tím jsou už vyčerpaní. Brexit možná nenastane 31. října, ale dojde na něj, a velice pravděpodobně za premiéra Johnsona."

Deník The Irish Times soudí, že ústupky na unijní straně byly "podstatně menší než ty, které udělal Londýn". "Ještě loni Johnson tvrdil, že žádný britský premiér by nemohl přijmou celní nebo regulační hranici v Irském moři. Ale on to udělal," napsal deník. Dohoda je podle listu dobrá pro Dublin, protože zajišťuje, že na ostrově nevznikne žádná hraniční infrastruktura. "V případě EU zase byla zachována celistvost jednotného trhu," dodal list. I když premiér prohraje sobotní hlasování, může podle The Irish Times argumentovat tím, že on svou úlohu splnil, ale parlament dohodu potopil.

Španělský El País soudí, že EU se úpravou dohody ničeho nevzdala. Už dříve tyto podmínky Britům nabídla, ti je ale odmítli. Británii označuje za "nešťastný ostrov".

"Stále více se od stolu vzdaluje divoký rozvod. I proto, že pokud by u Britů ratifikace neprošla, posouvá se nyní do lepší perspektivy i alternativní scénář dalšího odkladu (brexitu)," uvedl slovenský list Sme.

Podle deníku je po roce skeptických názorů na šance brexitové smlouvy dohoda Británie a EU velmi dobrou zprávou pro celou Evropu.

"Otázkou ovšem zůstává, na co byl dobrý tři a půlletý maraton jednání a odkladů, když nakonec Briti akceptovali to, co jim od začátku nabízela unie," soudí list Pravda k dohodě, jejíž spornou části při dřívějších jednáních byla otázka celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Podle listu britský premiér Boris Johnson nyní označuje za "skvělou novou dohodu" to, co nedávno považoval za nepřijatelný krok.

Slovenský premiér Peter Pellegrini uvedl, že EU vždy upřednostňovala "spořádané" vystoupení Británie z EU. Ministr zahraničí Lajčák zase míní, že v případě schválení brexitové dohody Evropským a britským parlamentem by se EU a Británie měly zaměřit na budování silných vzájemných vztahů.

Podle listu Denník N budou v případě schválení dohody ještě méně jasné důvody, kvůli kterým celý proces trval tak dlouho. "Na první pohled vypadá nová dohoda jako velký úspěch britského premiéra Borise Johnsona, který dokázal to, na čem si jeho předchůdkyně Theresa Mayová vylámala zuby. Dokonce přinutil Brusel, aby znovu otevřel jednání o takzvané irské pojistce," napsal list. Dodal, že ve skutečnosti až tak zásadní posun nenastal a že nová dohoda je založena na řešení, o kterém se hovořilo už v minulosti.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Velká Británie EU (Evropská unie) Francie Německo Slovensko Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 6 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy