Za kyberútoky na francouzské nemocnice prý stojí mafie

Za nedávnou vlnou kybernetických útoků na francouzské nemocnice stojí mafiánské organizace, jež často pocházejí z východní Evropy, a nikoliv aktéři napojení na cizí státy. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil francouzský ministr pro digitální technologie Cedric O.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

"Pokud jde o nemocnice, se vší pravděpodobností za tím nejsou zahraniční mocnosti, ale spíš organizace mafiánského střihu - často sídlící ve východní Evropě, ale nejen tam - které se snaží získat peníze," řekl ministr v televizi France 2.

Podobné zločinecké organizace podle něj chtějí vydělat především prostřednictvím takzvaného ransomwaru, tedy softwaru, který zablokuje napadený počítač a požaduje platbu pod pohrůžkou znepřístupnění dat na jeho disku.

Podle Cedrica O se nyní situace ve francouzských nemocnicích po sérii kyberútoků ze začátku roku stabilizovala, v nemocnicích ve městech Dax a Villefranche-sur-Saône se však nadále personál musí spoléhat na tužku a papír, protože tamní počítačové systémy po útocích stále nefungují.

Prezident Emmanuel Macron v únoru navrhnul investovat více peněz do posílení kybernetické obrany Francie. Tamní úřady informovaly, že se hackeři nabourávali do systémů francouzských organizací poslední tři roky s pomocí monitorovacího softwaru vyvíjeného společností Centreon.

Francouzský výrobce karavanů Trigano a výrobce lodí Beneteau tento měsíc rovněž oznámili, že se stali obětí kybernetických útoků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

V Rakousku zadrželi možného pomocníka atentátníka z Vídně

10.04.2021 21:10 Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama