Europoslanci nastoupili do práce. Začala první schůze Evropského parlamentu

V úterý krátce po 10:00 začala ve Štrasburku ustavující plenární schůze Evropského parlamentu (EP) pro období 2024-2029. Po zahájení proběhne volba předsedy EP, uvedla EU na svém webu.

Podle portálu Politico je hlavní favoritkou na předsedkyni maltská politička Roberta Metsolová z frakce Evropské lidové strany (EPP), která tuto funkci zastává od začátku roku 2022. Její jedinou soupeřkou je španělská europoslankyně Irene Monterová z frakce Levice.

Nově zvolení europoslanci, kterých je 720, včetně 15 ze Slovenska, budou o předsedovi rozhodovat tajným hlasováním. Funkci získá ten, kdo dosáhne nadpoloviční většiny platných hlasů. Pokud po třech kolech hlasování nikdo nezíská většinu, postoupí do závěrečného hlasování dva nejlepší kandidáti, z nichž vítěz bude ten s větším počtem hlasů.

Po volbě předsedy budou europoslanci volit 14 místopředsedů a následně i pětičlenné kolegium kvestorů EP, opět tajným hlasováním. Jedním z kandidátů na místopředsedu je slovenský europoslanec Martin Hojsík z politické skupiny Obnovme Evropu (RE).

Volbou předsedy, místopředsedů a kvestorů se ustanoví předsednictvo EP, které zajišťuje bezproblémový chod parlamentu, připravuje rozpočet a rozhoduje o administrativních a organizačních záležitostech.

Ve středu ráno parlament vyjádří svůj postoj k pokračující pomoci pro Ukrajinu. Odpoledne bude probíhat volba kvestorů a rozhodne se o složení parlamentních výborů a delegací.

Ve čtvrtek 18. července bude klíčovým bodem programu hlasování o tom, zda Ursula von der Leyenová povede Evropskou komisi (EK) i v dalším funkčním období. Před hlasováním bude debatovat s europoslanci, aby je přesvědčila. Lídři EU ji již nominovali, ale volbu musí schválit europarlament. Pokud by byla odmítnuta, lídři by měli měsíc na výběr jiného kandidáta. Leyenová potřebuje získat 361 hlasů z 720.

Ve čtvrtek mohou ještě proběhnout další diskuse a v pátek 19. července by měli být známí členové jednotlivých výborů EP. Výbory vypracovávají, mění a přijímají legislativní návrhy, zvažují návrhy EK a Rady a předkládají zprávy plénu. Slovenské europoslance zahrnou do výborů, jejichž složení bude potvrzeno na ustavujících schůzích od 22. do 25. července. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy