Europoslanci nastoupili do práce. Začala první schůze Evropského parlamentu

V úterý krátce po 10:00 začala ve Štrasburku ustavující plenární schůze Evropského parlamentu (EP) pro období 2024-2029. Po zahájení proběhne volba předsedy EP, uvedla EU na svém webu.

Podle portálu Politico je hlavní favoritkou na předsedkyni maltská politička Roberta Metsolová z frakce Evropské lidové strany (EPP), která tuto funkci zastává od začátku roku 2022. Její jedinou soupeřkou je španělská europoslankyně Irene Monterová z frakce Levice.

Nově zvolení europoslanci, kterých je 720, včetně 15 ze Slovenska, budou o předsedovi rozhodovat tajným hlasováním. Funkci získá ten, kdo dosáhne nadpoloviční většiny platných hlasů. Pokud po třech kolech hlasování nikdo nezíská většinu, postoupí do závěrečného hlasování dva nejlepší kandidáti, z nichž vítěz bude ten s větším počtem hlasů.

Po volbě předsedy budou europoslanci volit 14 místopředsedů a následně i pětičlenné kolegium kvestorů EP, opět tajným hlasováním. Jedním z kandidátů na místopředsedu je slovenský europoslanec Martin Hojsík z politické skupiny Obnovme Evropu (RE).

Volbou předsedy, místopředsedů a kvestorů se ustanoví předsednictvo EP, které zajišťuje bezproblémový chod parlamentu, připravuje rozpočet a rozhoduje o administrativních a organizačních záležitostech.

Ve středu ráno parlament vyjádří svůj postoj k pokračující pomoci pro Ukrajinu. Odpoledne bude probíhat volba kvestorů a rozhodne se o složení parlamentních výborů a delegací.

Ve čtvrtek 18. července bude klíčovým bodem programu hlasování o tom, zda Ursula von der Leyenová povede Evropskou komisi (EK) i v dalším funkčním období. Před hlasováním bude debatovat s europoslanci, aby je přesvědčila. Lídři EU ji již nominovali, ale volbu musí schválit europarlament. Pokud by byla odmítnuta, lídři by měli měsíc na výběr jiného kandidáta. Leyenová potřebuje získat 361 hlasů z 720.

Ve čtvrtek mohou ještě proběhnout další diskuse a v pátek 19. července by měli být známí členové jednotlivých výborů EP. Výbory vypracovávají, mění a přijímají legislativní návrhy, zvažují návrhy EK a Rady a předkládají zprávy plénu. Slovenské europoslance zahrnou do výborů, jejichž složení bude potvrzeno na ustavujících schůzích od 22. do 25. července. 

Související

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 1 hodinou

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 6 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian

Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy