Nové rozdělení Evropy? Německo varuje, skrytá válka už začíná

Kyjev - Referendum o odtržení Krymu a následné připojení ukrajinského poloostrova k Rusku je pokusem o nové rozdělení Evropy a porušením mezinárodního práva. Po dnešním setkání s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem to řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Mezinárodní společenství by podle něj nemělo Rusku dovolit, aby mu snaha o znovurozdělení kontinentu vyšla.

Šéf německé diplomacie také ocenil, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) může nyní po souhlasu Ruska na Ukrajinu poslat své pozorovatele. Desítky mezinárodních expertů podle něj přispějí k tomu, aby se situace na Ukrajině zklidnila.

Jaceňuk na Steinmeiera a na celou Evropu naléhal, aby pomohla Kyjevu se zajištěním energetické bezpečnosti a také s posílením a modernizací ukrajinské armády. Ukrajina je silně závislá na dodávkách zemního plynu a ropy z Ruska, přes její území proudí tyto suroviny i dál na západ.

Změna hranic v Evropě?

Odtržení Krymu od Ukrajiny otevřelo diskuzi o stabilitě evropských hranic a relativním klidu, v němž se Evropa nacházela v období studené války. Zatímco se totiž oči světové veřejnosti upínají ke Kremlu a dění v černomořské oblasti, v Benátkách proběhlo neoficiální hlasování o tom, zda by mělo slavné město na laguně i pro příště patřit k Itálii – celé tisíciletí (až do dobytí Napoleonem v roce 1797) totiž existovaly jako samostatný městský stát.

Psali jsme: Benátky se cukají: Pryč od zbytku Itálie, hlasovalo 89% obyvatel  

Současně s tím už letos na podzim proběhne referendum o nezávislosti Skotska na Spojeném království a britská vláda už před dvěma lety dohodou v Edinburghu garantovala, že rozhodnutí Skotů bude respektovat.

Psali jsme: Jak na Skotsko? Strašení librou nezabralo, Londýn mění taktiku Londýn udělal bu bu bu, na Skotsko to nejspíš neplatí. Bude nezávislé?  

"Od roku 1945 do roku 1989 byla Evropa stabilní a tu stabilitu všichni ti, co jsou momentálně naživu, vnímají jako přirozenou, protože se v ní narodili a vyrostli. V kontextu Evropy a jejích dějin jde ale o něco nepřirozeného, protože v Evropě se státní hranice měnily vždy – a je velice pravděpodobné, že se budou měnit i v budoucnu," uvedl v České televizi politický geograf Michael Romancov.

Nové dělení už je znát

Ať už se dnes bude situace vyvíjet jakkoli, obava z dalších imperiálních choutek Kremlu zůstane a bude tvarovat všechny mezinárodní vztahy. Washington a Moskva jsou propojeny sítí politických, obchodních a vědeckých smluv, z nichž bude třeba postupně odbourat ty nejcitlivější, uvedl Reflex.cz.

Ruská elektronika a genetika se za americkými laboratořemi opožďují nejméně o jedno desetiletí. Spolupráce Ruska a USA v těchto oblastech je jednoznačně výhodná pro Moskvu. Když z ní vypadnou špičková témata, zpomalí to modernizaci ruského života a zejména armády. Průmyslově vyspělé země sdružené do skupiny G8 také uvažují o tom, že ze svého středu Rusko, které si hraje na něco, co není, vyloučí, takže vznikne opět G7 – to by byla pro Moskvu potupa, ale i návrat k normálu.

Evropa by se chtěla oprostit od závislosti na ruských zdrojích energie. Uvažuje o dovozu amerického plynu, získávaného z břidlic, jehož mají USA nadbytek. Obdobně se hledají cesty ke snížení nákupu ruské ropy využitím jiných zdrojů.

"Ovšem všechny tyhle kroky povedou k nastolení nového typu studené války – války bez ideologického podtextu. Zůstane jenom tradiční prazáklad všech výbojů – snaha o získání co největšího cizího území a vlivu v zahraničí. Průmyslově vyspělé státy Západu se v rámci sebeobrany začnou uzavírat před uskupením vedeným Moskvou. Budou proto muset modernizovat armády a bezpečnostní složky, což si vyžádá vyšší výdaje, a nejspíš to zasáhne životní úroveň obyvatelstva," napsal pro Reflex Karel Pacner.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

včera

včera

včera

28. září 2024 21:58

Karla III. mrzí úmrtí Maggie Smithové. Herečku označil za národní klenot

Velkou Británii zasáhla smutná zpráva o odchodu jedné z nejuznávanějších hereček. Celý svět oplakává smrt Maggie Smithové, mezi truchlícími nechybí ani členové britské královské rodiny. Dojemně se vyjádřil i sám král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy