Bosna neví, kam s migranty z vyhořelého tábora. Nocovali ve stanech a kontejneru

Více než 1000 uprchlíků z Asie, Blízkého východu a severní Afriky strávilo po středečním požáru v táboře u bosenského města Bihać chladnou noc ve stanech či provizorním přístřešku. Jak dnes oznámila agentura Reuters, bosenští politici se nemohou dohodnout, kde běžence nyní ubytovat.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Oheň ve středu zničil tábor Lipa u Bihače. Policie a OSN nevylučují, že požár založili sami uprchlíci, a to na protest proti naplánované uzávěře tohoto zařízení.

Noc na dnešek strávily desítky lidí v poničeném kontejneru, další si postavili lehké stany na zemi. Z tábora zůstaly jenom kovové konstrukce a na místě se stále zvedá kouř. Mnoho uprchlíků odešlo pěšky směrem k Bihači v blízkosti chorvatské hranice, a vyhýbat se museli i minovým polím, označeným ještě z doby bosenské války.

V Bosně čeká na možnost dostat se do Evropské unie až 10.000 uprchlíků, upozornil Reuters.

"Celou noc jsem nespal, jen jsem ji proseděl," sdělil pákistánský uprchlík Bilál. Nyní čeká, jakou alternativu ubytování bosenská vláda nabídne.

Tábor Lipa byl otevřen loni na jaře jako provizorní stanoviště pro letní období. Ve středu měl být zavřen, ale úřady neoznámily, kam budou uprchlíci přemístěni. Vláda chtěla, aby se pro ně dočasně otevřel tábor Bira v Bihači. Toto zařízení bylo zavřeno v říjnu a místní úřady s obnovením jeho provozu nesouhlasí. Chtějí, aby se o uprchlíky podělily i jiné bosenské oblasti.

"Otevřete prosím tábor Bira, ať tam všichni mohou jít, je to tam velmi dobré. Tady je zima, nemůžeme tady zůstat, nemáme jídlo," řekl Pákistánec Jasín.

Evropská unie poskytla Bosně 60 milionů eur (1,6 miliardy Kč) k řešení uprchlické krize a slíbila dalších 25 milionů. Opakovaně Bosnu žádala, aby za nevyhovující zařízení Lipa našla náhradu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loni bylo přesídleno nejméně uprchlíků za skoro 20 let

25.01.2021 18:12 Méně než 1,6 procenta z 1,44 milionu lidí s uprchlickým statusem, kteří byli v loňském roce…

Putin odmítl informaci Navalného, že vlastní luxusní rezidenci

25.01.2021 14:51 Ruský prezident Vladimir Putin dnes odmítl informaci svého úhlavního kritika Alexeje Navalného, že…

Na Ukrajině končí přísná uzávěra, otevírají se školy i restaurace

25.01.2021 11:47 Na Ukrajině se ode dneška opět mohou otevřít restaurace, tělocvičny a školy pro prezenční výuku…

Johnson se v otázce nezávislosti Skotska bojí demokracie, řekla Sturgeonová

24.01.2021 16:28 Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes obvinila britského ministerského předsedu Borise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama