Návrat k normálu není možný. Jak koronavirus promění Británii? Johnson nastínil vizi

Krize způsobená pandemií koronaviru se musí pro Británii stát katalyzátorem významných změn, protože návrat do stavu před jejím vypuknutím už nebude možný. Během projevu na stranické konferenci vládní Konzervativní strany to dnes řekl premiér Boris Johnson.

Boris Johnson
doporučujeme

Jedním z hlavních úkolů je podle něj transformace energetického sektoru a větší využívání obnovitelných zdrojů. Produkce elektřiny z větru by se měla do deseti let zečtyřnásobit.

"Zažili jsme příliš mnoho frustrace a těžkostí, než abychom přijali status quo a mysleli si, že život může jít dál jako dřív... To se nestane, protože dějiny nás učí, že velké události jakými jsou války, hladomory a epidemie, události, které se stejně jako tento virus týkají většiny lidstva, jen tak nezmizí... Naším cílem nemůže být návrat do normálu. To nestačí," řekl Johnson v projevu, který účastníci konference sledovali virtuálně.

Premiér podle BBC ujistil straníky, že vláda pracuje "dnem i nocí", aby další nápor koronavirové nákazy zažehnala. Podle něj během funkčního období jeho kabinetu za uplynulý rok ve zdravotnictví přibylo 14.000 nových sester, dalších 40.000 by jich mělo ještě přibýt a do roku 2030 je v plánu i vznik 48 nemocnic. Vláda chce více investovat rovněž do stavby nových bytů, vzdělávacího systému či boje s kriminalitou.

Velký prostor Johnson věnoval energetice a znovu potvrdil, že konzervativci chtějí prosadit zvýšení kapacity větrných elektráren na moři ze současných deseti gigawattů na 40 gigawattů v roce 2030. Za deset let tak podle něj může prakticky každá domácnost v Británii mít dodávky energie z čistých zdrojů. "Vaše konvice, pračka, sporák, topení, elektromobil - to všechno bude fungovat čistě díky větru, který vane kolem ostrovů," řekl premiér.

Země hodlá do rozvoje větrných elektráren investovat 160 milionů liber (téměř pět miliard korun) a stát se "Saúdskou Arábií větrné energetiky". "To čím je Saúdská Arábie pro ropu, bude Spojené království pro vítr - místo takřka neomezených zdrojů, ale bez emisí oxidu uhličitého a bez škod pro životní prostředí," řekl premiér.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama