
NÁZOR - Režim ruského prezidenta Vladimira Putina zažívá těžké časy, nedokáže zvládnout koronavirus a příjmy z ropy vysychají, deklaruje Dalibor Roháč v komentáři pro server Washington Post. Slovenský politický ekonom působící v think tanku American Enterprise Institute tvrdí, že Kreml má na toto osvědčený recept - hledá cizí nepřátele.
To podle Roháče může vysvětlit, proč se Putinův režim rozhodl zaměřit na několik českých politiků, kteří si dělají jméno coby kritici ruských vládců. Analytik připomíná, že minulý týden časopis Respekt - který podle něj provází pověst kvalitního investigativního média - napsal, že tři pražští politici dostali po velikonocích policejní ochranu, jelikož policie získala zprávu, že do České republiky přicestoval ruský agent vybavený jedovatým ricinem.
Jeden z uvedených politiků, Ondřej Kolář, následně prohlásil, že jej tento Rus plánoval zavraždit, stejně jako primátora Zdeňka Hřiba, nastiňuje americkým čtenářům Roháč. Dodává, že ruské ministerstvo zahraničí reagovalo na zprávu zuřivě, označilo ji za "nepřijatelnou a lživou pomluvu" a vyzvalo českou vládu, aby podnikla "veškerá příslušná opatření" k zamezení opakování podobné situace.
"Tři politici jsou známí kritici Putinova režimu," pokračuje analytik. Vysvětluje, že Kolář - starosta městské části kde se nachází množství ambasád - není žádným stoupencem autoritářských režimů, přičemž již v roce 2016 kritizoval státní úřady za přísná bezpečnostní opatření během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Autor komentáře podotýká, že nedávno místní úřady pojmenovaly náměstí před ruským velvyslanectvím po Borisovi Němcovovi, předním ruském opozičníkovi zavražděném v Moskvě v roce 2015.
I toto gesto ruský stát tvrdě odsoudil a zjevně jej považuje za extrémní provokaci, soudí Roháč. Připomíná, že minulý měsíc Kolářovo zastupitelstvo nechalo odstranit sochu sovětského maršála Ivana Koněva, který velel sovětským jednotkám během posledních měsíců druhé světové války, ale ve střední Evropě je problematickou postavou.
Koněv sice hrál důležitou úlohu v porážce nacismu, ale také dohlížel na poválečné deportace sovětských emigrantů z východní Evropy, v roce 1956 se účastnil brutálního sovětského potlačení maďarské revoluce a v týdnech před sovětskou invazí do Československa v roce 1968 přijel do Prahy na údajnou "zpravodajskou misi" ve službách Brežněvova režimu, píše Roháč. Nepovažuje proto za překvapivé, že jeho socha byla několikrát poničena.
Analytik má plné pochopení pro rozhodnutí Kolářova zastupitelstva odstranit sochu z veřejného prostoru do vznikajícího muzea 20. století, které má mapovat totalitní režimy. Podotýká, že krok ale vedl k útokům ruských extremistických skupin na sídla české diplomatické mise v Moskvě a Petrohradu za pomoci dýmovnic a pokřiku "Naše tanky budou v Praze", přičemž ruská policie, která je běžně vůči nepovoleným demonstracím nekompromisní, odmítla zasáhnout.
"Následně Vladimir Putin podepsal zákon kriminalizující vandalismus proti sovětským válečným pomníkům mimo Rusko," pokračuje Roháč. Připomíná, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu vyzval k trestnímu stíhání Koláře i Hřiba, který loni posvětil odstranění pamětní desky věnované Koněvovi a sovětským vojákům ze zdi pražské Staroměstské radnice.
Tuto eskalaci ze strany Ruska berou české tajné služby extrémně vážně, protože v posledních týdnech došlo k útokům hackerů na několik českých nemocnic a pražské letiště, přičemž ruské angažmá je velmi pravděpodobné, tvrdí Roháč. Soudí, že česká vláda není ochotná ozvat se hlasitěji v obavě z konfrontace s prezidentem Milošem Zemanem - kterého označuje za dlouhodobý proruský hlas - i kvůli tomu, že se v parlamentu opírá o hlasy komunistické strany.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Strategie Kremlu, která spočívá v útocích na vnější nepřátele s cílem odvést pozornost od domácích problémů je jasnou sebeobranou, která ale zajisté neposílí postavení Ruska ve světě, deklaruje analytik. Tvrdí, že Kreml se roky snažil pomáhat prominentním postavám ve střední Evropě, jakými jsou právě Zeman či jeho předchůdce Václav Klaus, přičemž jeho nejsilnější argument zněl, že Rusko není Sovětský svaz, kterého se region kdysi obával.
"Argumentace zněla, že ostrakizací Ruska se Češi, Slováci a Maďaři střílí sami do nohy a promeškávají hojné ekonomické příležitosti," píše Roháč. Dodává, že arogance Kremlu a otevřené nepřátelství vůči České republice a pražským komunálním politikům tato tvrzení podrývají a ničí roky ruských snah budovat si v zemi vliv a oslabovat důvody pro evropské sankce.
Na rozdíl od mnoha bezprostředních ruských sousedů není Česká republika bezbranná, jelikož je součástí nejúspěšnější vojenské aliance světa, NATO, a jedné z největších světových ekonomik, EU, vyzdvihuje analytik. Tvrdí, že v obou organizacích tak mírně vzrostlo volání po tvrdším postupu vůči Rusku, což rozhodně není Putinovým vítězstvím.
Související

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
Rusko , Česká republika , maršál Koněv Osvobození
Aktuálně se děje
před 58 minutami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 2 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
včera

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
včera

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
včera

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
22. července 2025 22:01

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
22. července 2025 21:16
Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.
Zdroj: David Holub