Jaká léčba covidu je a není účinná? Statistici prozradili, co ukazují testy

NÁZOR - Jelikož je covid-19 novou nemocí, nevyhnutelně se objevilo množství návrhů jak jej léčit, připomínají statistici David Spiegelhalter a Antony B. Masters, kteří působí na Cambridgeské univerzitě, respektive v britské Royal Statistical Society. Ve společném komentáři pro server The Guardian uvádějí, že takzvaný zotavovací program již více než rok využívá britské veřejné zdravotnictví, aby testoval léčbu covidu-19, čímž zachraňuje životy po celém světě.

Jediná spolehlivá metoda

Spektrum navrhovaných léků sahá od rostlinných tonik po antimalarikum hydroxychlorochín, které propagoval například předchozí prezident Spojených států Donald Trump, poukazují odborníci. Pokládají proto klíčovou otázku: "Jaká léčba funguje nejlépe?"   

Problém spočívá v tom, že nestačí pouze porovnat, co se stalo s lidmi, kterým se dostala, či nedostala konkrétní léčba, upozorňují autoři komentáře. Vysvětlují, že by se totiž mohlo stát, že ve skutečnosti šlo o zdravější vzorek pacientů.

Jedinou spolehlivou metodou tak je shromáždit náhodný vzorek dobrovolníků, z nichž část dostane zkoušenou léčbu a část kontrolní placebo, nastiňují statistici. Dodávají, že pokud to je možné, ani lékařský tým neví, jaký pacient dostává skutečný zkoušený lék.

Takto koncipované randomizované testy snižují statistickou zaujatost, poukazují Spiegelhalter a Masters. Konstatují, že pokud je studie dostatečně rozsáhlá, výzkumníci mohou se značnou mírou přesnosti posoudit, zda zkoušená léčba opravdu pomáhá.

Randomizované hodnocení léčby covidu-19 - známé jako zotavovací program - začalo ve Velké Británii více než před rokem, uvádějí statistici. Deklarují, že je mimořádně úspěšné.

Jedná se o vůbec největší program zkoušek léčby nemoci covid-19 na světě, přičemž se ho zatím zúčastnilo na 40 tisíc nemocničních pacientů, vysvětlují Masters a Spiegelhalter. Uvádějí, že zotavovací program využívá britský systém veřejného zdravotnictví k souběžnému posuzování překrývajících se testů, tudíž jeden pacient se může objevit ve více studiích.

Milion zachráněných životů

"Zotavovací program má ohromný vliv," pokračují autoři komentáře. Připomínají, že například potvrdil, že nízké dávky dexametazonu, levného a široce užívaného steroidu, snižují míru úmrtí pacientů s covidem-19 v těžkém stavu na invazivní umělé plicní ventilaci o celých 36 % (při intervalu nespolehlivosti 19-49 %) a těch dostávajících standardní kyslíkovou terapii o 18 % (při intervalu nespolehlivosti 6-28 %).

Má se za to, že jen toto zjištění zachránilo pouze ve Velké Británii na 22 tisíc životů, upozorňují statistici. Dodávají, že další milion pacientů byl díky poznatku zachráněn v jiných zemích světa.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jiná studie zase ukázala, že na každých 25 pacientů s covidem-19 léčených imunosupresivním lékem tocilizumab připadá jeden zachráněný život, upozorňují odborníci. Konstatují, že testy také ukázaly, jaká léčba naopak účinná není.

Žádný klinický přínos například nevykázalo zmíněné antimalarikum hydroxychlorochín, deklarují statistici. Podotýkají, že výrazný účinek nezaznamenala ani terapie konvalescentní plasmou.

Další terapie, kterou doporučoval Donald Trump, injekční aplikace dezinfekce do lidského těla, ovšem v zotavovacím programu testována nebyla, dodávají jízlivě Spiegelhalter a Masters.  

Zotavovací program označují autoři komentáře za největší příspěvek Spojeného království ke zdraví světové populace. Je přitom celý založen za zdánlivě jednoduchém principu rozhodování o léčbě na základě "hození mincí", deklarují odborníci.

Naplno se tak ukázalo, čeho lze dosáhnout skrze efektivní organizaci, jakou představuje britské veřejné zdravotnictví, při zapojení odhodlaných lékařských týmů a velkého počtu dobrovolníků, zakončují Spiegelhalter a Masters.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy