Jednání o příští syrské ústavě obnovena, do Ženevy přijedou zástupci čtyř světových mocností

Delegace syrské vlády, opozice a občanské společnosti dnes v Ženevě obnovily jednání o příští syrské ústavě. Rozhovory moderuje zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen, informovala agentura AP. Na okraj jednání, která mají trvat týden, by se schůzky měli zúčastnit i zástupci světových mocností - Íránu, Ruska, Turecka a Spojených států.

Sýrie
doporučujeme

Diskuse o případné nové ústavě považuje Pedersen za předpoklad konečného vyřešení už devítileté zničující občanské války v Sýrii. Minulý týden řekl, že doufá ve vytvoření důvěry v procesu, který zatím přinesl jen málo konkrétních výsledků.

Syrská válka propukla v roce 2011 a vedla ke stovkám tisíc mrtvých a milionům lidí vyhnaných z domovů, připomíná AP. V současnosti je v zásadě dodržováno příměří v severním regionu Idlib, ovládaném především povstalci.

Naposledy se pokus najít dohodu o příští ústavě uskutečnil v Ženevě loni na podzim. Sešlo se tam 150 zástupců syrské vlády, opozice a občanské společnosti, mezi nimiž byli odborníci, politicky nezávislé osobnosti, kmenoví zástupci a ženy. Ústava je považována za první krok na cestě k uspořádání nových voleb a k politickému usmíření. Loňská jednání ale skončila nezdarem.

Rozhovory měly být obnoveny v březnu, ale pandemie covidu-19 to znemožnila. Účastníci dnes zahájených jednání mají být testováni na koronavirus.

Pedersen je už čtvrtým zmocněncem OSN pro Sýrii, který se snaží zprostředkovat mírové řešení konfliktu. Severozápadní Sýrie je poslední baštou odpůrců bojujících proti armádě prezidenta Bašára Asada, kterou kromě Ruska podporuje i Írán.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 21:27 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama