Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl úterní tvrzení předsedy Evropské rady Charlese Michela, že Británie zablokovala vývoz vakcín proti koronaviru vyrobených ve Spojeném království. Dodal rovněž, že jeho vláda se staví "proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho podobách", napsala agentura Reuters.
"Nezablokovali jsme vývoz jediné vakcíny proti koronaviru či složky vakcíny," řekl Johnson v parlamentu s tím, že chce "opravit" některé Michelovy dřívější výroky. "Pandemie nás postavila na stejnou stranu v boji za globální zdraví, stojíme proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho formách," dodal premiér.
Michel v úterním vyjádření kritizoval Británii a USA za to, že podle něj zavedly zákaz vývozu vakcín či jejich součástí. Britská vláda však jeho tvrzení okamžitě odmítla. Michel následně na twitteru napsal, že bude rád, pokud reakce Londýna povede k větší transparentnosti a zvýšení vývozu do EU i třetích zemí.
Glad if the UK reaction leads to more transparency & increased exports, to EU and third countries.Different ways of imposing bans or restrictions on vaccines/medicines. EU is providing vaccines for its citizens and rest of the world.No one is safe until everyone is safe.
— Charles Michel (@eucopresident) March 9, 2021Británie si dnes ráno kvůli incidentu předvolala vysoce postavenou diplomatku EU v Londýně Nicole Mannionovou a šéf britské diplomacie Dominic Raab napsal Michelovi protestní dopis, uvedla agentura AFP.
Některá média poznamenala, že ačkoli Británie zřejmě export schválených vakcín proti covidu-19 vysloveně nezakázala, v praxi se ze země žádné dávky nevyváží. "Země uvedla, že by byla ochotna zpřístupnit dodatečné dávky sousednímu Irsku, ale až poté, co dokončí domácí vakcinační kampaň," napsal dnes list The New York Times.
Naproti tomu z unie vakcíny za její hranice proudí ve velkém, a to především směrem do Británie. Podle informací agentury Bloomberg se k 9. březnu z unie vyvezlo 34 milionů dávek schválených očkovacích látek, z toho 9,1 milionu do Británie. Jen za poslední týden tam údajně putoval asi milion dávek.
Roztržka kolem vakcín je součástí širšího diplomatického sporu mezi Británií a EU poté, co Spojené království evropský blok opustilo a po dlouhých neshodách uzavřelo smlouvu o vzájemných obchodních vztazích, jež provizorně platí od začátku roku. Spor se nejprve vyhrotil v lednu poté, co EU krátce znovu zavedla hraniční kontroly na hranicích s Irskem, jejichž cílem bylo zabránit dodávkám vakcín do Británie. Proti kroku hlasitě protestoval Londýn, Dublin i vedení Severního Irska a EU od opatření rychle upustila.
Vzájemné vztahy pošramotilo rovněž oznámení Británie z minulého týdne, že až do začátku října prodloužila ochrannou lhůtu pro kontroly některých potravin a zemědělských produktů směřujících do Severního Irska. S tím nesouhlasí EU, podle níž se jedná o jednostranné porušení předloni schválené dohody o odchodu Británie z bloku.
Britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis dnes rozhodnutí Británie v této věci bránil s tím, že bylo v souladu s dohodou a nutné k zajištění dostatečných dodávek do supermarketů. "Bylo důležité pro stabilitu, pro obyvatele Severního Irska, pro budoucnost (severoirského) protokolu, abychom se nedostali do situace, kdy kvůli tomu, jak se věci zavádí, budeme mít možná za pár týdnů znovu prázdné regály," řekl v parlamentu.
Související

Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat

Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie , očkování , EU (Evropská unie) , Charles Michel
Aktuálně se děje
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
včera
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek