Johnson odvrací vzpouru poslanců ohledně zákona o vnitřním trhu

Britský premiér Boris Johnson patrně odvrátil vzpouru poslanců vlastní Konzervativní strany ohledně chystaného zákona o vnitřním trhu. Podle dnes uzavřeného kompromisu bude mít parlament konečné slovo v tom, zda vstoupí v platnost kontroverzní ustanovení, které by porušovalo části loni uzavřené brexitové dohody s Evropskou unií. Informovala o tom agentura Reuters.

Boris Johnson
doporučujeme

Cílem zákona je zaručit, aby spolu všechny konstitutivní části Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - mohly volně obchodovat. To však nabourává jeden z pilířů brexitové dohody, takzvaný protokol o Severním Irsku. Ten stanovuje, že na uvedenou část Spojeného království se i po přechodném období odchodu Británie z EU budou vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, aby se předešlo kontrolám na hranici s Irskou republikou.

Přesné parametry celního režimu v Severním Irsku a rozsah kontrol na zboží přicházející ze zbytku Británie má přitom určit zvláštní společná komise. Jednání mezi zástupci Londýna a EU ovšem v tomto směru váznou a britská vláda si nyní chce připravit půdu, aby mohla záležitosti vzít do vlastních rukou.

Johnsonův kabinet minulý týden přiznal, že opatření by porušilo části brexitové dohody. V pondělní parlamentní debatě premiér označil zákon za způsob, jak zabránit EU, aby používala otázku Severního Irska jako "klacek" proti Británii. Norma je podle něj "pojistkou", která ochrání celistvost Spojeného království.

Dolní sněmovna v pondělí schválila zákon ve druhém čtení, klíčové bude ale asi až následné projednávání pozměňovacích návrhů příští týden. Následně musí normu schválit také Sněmovna lordů, tedy horní komora britského parlamentu. Pro zákon v Dolní sněmovně odmítly zvednout ruku více než tři desítky konzervativních poslanců, generální advokát britské vlády pro Skotsko Richard Keen dnes na protest proti zákonu podal demisi.

Podle agentury DPA může být případné schválení zákona smrtelnou ranou pro zatím neúspěšné vyjednávání mezi Británií a EU o obchodní dohodě, která má definovat vztahy obou subjektů po skončení přechodného období na konci tohoto roku. Unie důrazně vyzývá Johnsonův kabinet, aby od zákona upustil.

Podle deníku The Guardian sice Johnson dnešní dohodou sice zřejmě zažehnal rebelii ve vlastní straně, na Brusel však tento kompromis žádný dojem neudělá. Neodstraňuje totiž nebezpečí, že zákon bude v rozporu s mezinárodním právem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku se před policejní stanicí zapálil muž

18.09.2020 16:13 Před policejní stanicí v běloruském městě Smaljavičy se dnes neznámý muž polil benzinem a zapálil.…

Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

18.09.2020 15:13 Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování…

V Británii se mluví o celostátní uzávěře, rostou hospitalizace

18.09.2020 12:33 Šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet lidí hospitalizovaných s onemocněním…

I přes Lukašenkovy hrozby zůstávají hranice Běloruska otevřené

18.09.2020 11:10 Hranice Běloruska zůstávaly dnes otevřené i přes čtvrteční hrozby prezidenta Alexandra Lukašenka o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama