Británie chce v dohodě o budoucích vztazích s Evropskou unií dosáhnout co největší hospodářské i politické nezávislosti. Podle agentury Reuters to vyplývá z vyjednávacího mandátu, který v úterý schválila a dnes zveřejnila britská vláda. Do jednání, která začnou v pondělí 2. března, tak vstupují obě strany s rozdílnými představami. EU nabídla Británii "ambiciózní, vyvážené a dalekosáhlé partnerství".
Londýn chce mít do konce června hotový "hrubý náčrt" dohody. Pokud do té doby jednání dostatečně nepokročí, mohli by se Britové podle mandátu začít připravovat na budoucí vztahy s EU bez dohody.
Británie 31. ledna opustila Evropskou unii a vstoupila do takzvaného přechodného období, které potrvá do konce tohoto roku. Během něj se chtějí Londýn a Brusel dohodnout, jak upraví budoucí vztahy nejen v obchodu, ale i v bezpečnosti, dopravě či rybolovu.
Británie, která opustí jednotný trh i celní unii, podle Reuters v mandátu přijímá skutečnost, že nastanou problémy ve vzájemném obchodu, zároveň ale dává najevo, že znovunabytí suverenity je pro ni přednější.
"Na konci přechodného období 31. prosince 2020 Spojené království znovu nabude plnou hospodářskou a politickou nezávislost," uvedl vicepremiér Michael Gove, který dnes vyjednávací mandát představil v parlamentu. "Chceme co nejlepší obchodní vztah s EU, ale nehodláme ho v jednáních vyměnit za svou suverenitu," dodal ministr, který je ve vládě zodpovědný za další vyjednávání s EU.
Gove zdůraznil, že Británie nadále odmítá dodržovat po konci přechodného období unijní pravidla ohledně hospodářské soutěže, ekologie, sociálního zabezpečení či subvencí a nehodlá se v žádné oblasti podřídit rozhodování Soudního dvora EU.
Britskou vizí je "partnerství založené na přátelské spolupráci mezi suverénními partnery, kteří jsou si rovni", stojí v mandátu. Obě strany podle něj mají respektovat vzájemnou právní autonomii a "právo spravovat vlastní zdroje, jak uznají za vhodné".
Británie od budoucí obchodní dohody očekává, že zajistí v oblasti finančních služeb prostředí "předvídatelné, transparentní a přátelské k podnikání". Budoucí dohoda by měla podle Britů obsahovat reciproční závazky, že ani jedna ze stran neoslabí ochranu v oblasti pracovního práva a standardů. Dohoda by zároveň neměla nijak omezovat daňovou suverenitu, informuje Reuters.
Pro oblast rybolovu, dopravy, energetiky a justiční spolupráce chce Británie uzavřít dohody, které budou nezávislé na dohodě obchodní. V oblasti rybolovu, která je pro Londýn obzvlášť citlivá, chtějí Britové každý rok znovu vyjednávat o přístupu do britských vod, celkovém odlovu a jeho rozdělení.
"Hrubý náčrt" dohody chce Británie s EU vyjednat do konce června, dokončit by se pak měla dohoda do září. Pokud se to nestihne, chce Británie usilovat o partnerství "australského typu", tedy o velmi volný obchodní vztah.
Jednání, která za EU povede Michel Barnier a za Británii David Frost, začnou v pondělí v Bruselu. Druhé kolo by se mělo uskutečnit ještě v březnu v Londýně. Skončit mají rozhovory do konce tohoto roku.
Británie by teoreticky mohla požádat do poloviny roku o prodloužení přechodného období, premiér Boris Johnson to ale kategoricky odmítá. Británie totiž nyní musí dodržovat unijní pravidla, na jejich podobu ale nemá už kvůli brexitu vliv.
Unijní mandát, který schválili v úterý ministři sedmadvaceti členských zemí EU, počítá s tím, že Brusel bude usilovat o dosažení ambiciózní dohody. Klíčem k zachování blízkého obchodního partnerství je přitom požadavek, aby Británie dodržovala unijní pravidla pro hospodářskou soutěž, pracovní podmínky, daně či pro ochranu životního prostředí.
Související

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
Velká Británie , EU (Evropská unie) , Brexit , Michael Gove
Aktuálně se děje
před 59 minutami

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
před 1 hodinou

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
před 1 hodinou

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
před 1 hodinou

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
před 2 hodinami

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
před 3 hodinami

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
před 4 hodinami

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
před 5 hodinami

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
před 6 hodinami

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
před 6 hodinami

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
před 7 hodinami

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
před 8 hodinami

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
před 8 hodinami

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
před 9 hodinami

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
před 9 hodinami

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
před 9 hodinami

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
před 10 hodinami

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
před 10 hodinami

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
před 10 hodinami

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
před 10 hodinami
Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU
Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.
Zdroj: Tereza Marešová