K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval věřící nový minský metropolita Venijamin, který od konce srpna stojí v čele běloruské pravoslavné církve. Metropolitova vystoupení si povšimla běloruská i ruská média.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Se vší odpovědností a s plným vědomím důležitosti svých slov říkám, že nikdo nám nepomůže (tolik) jako Bůh. Za ručitele mých slov beru Matku boží a naše běloruské svaté. Oni nás učí, že zlo lze překonat dobrem a obrácením se k Bohu," citoval metropolitu server Tut.by.

zdroj: YouTube

Prelát vyjádřil hluboké přesvědčení, že na modlitby a půst nebesa zareagují: "Pokud se má slova ukážou být klamem, ať skončí můj život!"

Vedení ruské pravoslavné církve, které je běloruská církev součástí, minulý měsíc povýšilo biskupa Venijamina do čela běloruské církve, kterou do té doby vedl metropolita Pavel.

Jeho odvolání si podle zpravodajského serveru Newsru.com osobně vyžádal u hlavy ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchy Kirilla, a u ruského prezidenta Vladimira Putina běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podráždilo jej totiž, že mu církev neposkytuje plnou podporu tváří v tvář masovým protestům proti výsledkům prezidentských voleb z 9. srpna.

Den po volbách sice metropolita Pavel - po patriarchovi Kirillovi - pogratuloval Lukašenkovi ke zvolení, ale o čtyři dny později se omluvil, že gratuloval Lukašenkovi předčasně. Metropolitu podle jeho mluvčího ohromily, vyděsily a rozčílily zprávy a videozáběry o povolebním zatýkání. Raněné z demonstrací navštívil v jedné minské nemocnici a řekl jim, ať neklesají na mysli. Několik dní poté se na webu běloruské církve objevila výzva adresovaná vedení země, aby přestalo s násilím a potrestalo "zvěrstvo a krutost".

Metropolita Pavel také třikrát vedl procesí za klidný odchod Lukašenka z čela státu, připomněl portál Newsru.com a dodal, že postoje bývalého a nynějšího metropolity se zásadně liší: první vybízel konkrétní lidi, aby s násilím skoncovali, zatím druhý spoléhá na vyšší síly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František ruší audience pro veřejnost, Vánoce budou zřejmě virtuální

30.10.2020 07:59 Papež František se už kvůli riziku šíření koronavirové infekce nebude během pravidelných audiencí…

Existuje trvalá imunita vůči covidu-19? Profesorka odmítá skeptický pohled

30.10.2020 00:01 NÁZOR - Nově zveřejněný výzkum z Británie naznačuje, že úroveň protilátek proti koronaviru oproti…

Ázerbájdžán a Arménie si začaly vyměňovat těla zabitých vojáků

29.10.2020 20:52 Aktualizováno Ázerbájdžán předal arménské straně těla 30 vojáků zabitých při konfliktu o Náhorní Karabach a…

Lukašenko vyměnil ministra vnitra, částečně uzavřel hranice země

29.10.2020 20:13 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který od zpochybňovaných prezidentských voleb z 9. srpna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama