Kdo nahradí Corbyna? Skončilo hlasování o novém předákovi labouristů

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Přidejte svůj názor

Jeremy Corbyn
doporučujeme

"Byla to dlouhá kampaň a končí za okolností, které nikdo z nás nemohl předvídat," uvedl Starmer ve videu, které zveřejnil krátce po dnešním konci hlasování. "Ale udrželi jsme ji pozitivní a ukázali jsme jednotu," dodal. Také Nandyová, která je stínovou ministryní pro energetiku a klimatickou změnu, ve videu označila současnou situaci za mimořádně těžkou. Labouristé se podle ní ale během kampaně změnili a stali se stranou, která "opět zvítězí".

V parlamentních volbách z loňského 12. prosince dosáhli labouristé nejhoršího výsledku od roku 1935. Obsadili v Dolní sněmovně jen 202 křesel, zatímco vítězní konzervativci premiéra Borise Johnsona získali 365 mandátů. Dosavadní lídr levicové strany Jeremy Corbyn v reakci na výsledek oznámil, že do dalších voleb již stranu nepovede. Výzvy k okamžité rezignaci na funkci stranického lídra ale nevyslyšel.

Nového předáka opoziční strana začala vybírat již 24. února. V korespondenčním hlasování, které dnes skončilo, mohlo svůj hlas odevzdat asi 580.000 členů Labouristické strany. Hlasovat mohlo také 14.700 "registrovaných podporovatelů", kteří zaplatili poplatek 25 liber (786 Kč).

Kromě lídra labouristé hledali také jeho zástupce. Už v prosinci se této funkce vzdal Tom Watson. O tento post se ucházelo pět kandidátů - tři ženy a dva muži. Favoritkou je podle britských médií stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Jméno nového lídra i jeho zástupce oznámí opoziční strana po sečtení hlasů v sobotu. Členové partaje by se měli výsledek hlasování dozvědět e-mailem, původně plánovaný sjezd se zrušil kvůli pandemii COVID-19. Projev vítězného kandidáta má zaznít záhy po oznámení výsledků. Longová-Baileyová tento týden prozradila, že trojice kandidátů proslov nahrála na video předem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii podlehlo koronaviru dalších 215 lidí, epidemie je však na ústupu

30.05.2020 19:35 Aktualizováno V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 215…

Počet nakažených v Rusku atakuje hranici 400 tisíc, denní přírůstek úmrtí…

30.05.2020 10:38 Denní přírůstek úmrtí pacientů s koronavirem se v Rusku za uplynulých 24 hodin proti předchozímu…

Padne další smlouva o kontrole zbrojení? Americký deník zmiňuje i Česko

30.05.2020 00:01 NÁZOR - Účinnost smluv o kontrole zbrojení se odvíjejí od vůle zemí, které je podepsaly, deklaruje…

WHO a 37 zemí vyzvaly ke sdílení vakcín a léků na covid-19

29.05.2020 20:32 Světová zdravotnická organizace (WHO) a 37 zemí světa dnes vyzvalo ke společnému vlastnictví vakcín…

Související:

Právě se děje

Další zprávy