Logistické obtíže ruské armády se po poškození Kerčského mostu prohlubují

Logistické obtíže ruské armády po poškození Kerčského mostu vedoucího na okupovaný ukrajinský Krym se prohlubují, uvedlo ve své dnešní ranní zprávě britské ministerstvo obrany. V okolí mostu se tvoří dlouhé dopravní zácpy, přestože provoz na něm byl již částečně obnoven.

Ruské síly se pokoušejí o postup u měst Avdijivka a Bachmut v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, sdělilo velení ukrajinské armády. Právě u Bachmutu se podle nedělního prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského svádějí tvrdé boje.

Rusové operující na jihu Ukrajiny se výpadky v zásobování snaží kompenzovat zvýšením dodávek materiálu přes ukrajinský Mariupol. Na důležitosti nabývá také pozemní zásobovací linie přes Záporožskou oblast. Zásobovacím uzlem je tamní město Melitopol, které ruské jednotky dobyly hned na začátku války a kde Rusové podle Londýna mají významnou leteckou základnu.

"Kvůli ohrožení ruské přítomnosti v (ukrajinském) Chersonu a zhoršení zásobovacích tras přes Krym nabývá z hlediska udržitelnosti ruské okupace na významu pozemní komunikační linie přes Záporožskou oblast," uvedl Londýn.

Silná exploze na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s Krymem, se odehrála 8. října. Moskva uvedla, že za útokem stojí ukrajinské tajné služby. Kyjev se k útoku oficiálně nepřihlásil.

Ruské pozemní síly se dál soustředí na získání města Bachmut na ukrajinském Donbasu, vyplývá z dnešního hlášení generálního štábu ukrajinské armády. U Bachmutu a Avdijivky, která od něj leží asi 70 kilometrů na jih, nepřítel podél celé linie dotyku střílí z tanků, minometů i děl, sdělil ukrajinský štáb. Od doby, kdy v červnu a v červenci ruské síly dobyly klíčová průmyslová města Lysyčansk a Severodoněck na Donbasu, je pro ně Bachmut dalším cílem během jejich pomalého postupu Doněckou oblastí.

Ruské okupační úřady z jihoukrajinského Chersonu přesouvají majetek i zaměstnance bank na poloostrov Krym, který Rusko ovládá už od roku 2014, sdělilo také velení ukrajinské armády. Ukrajinské síly podnikají v Chersonské oblasti protiofenzivu a podle britského ministerstva obrany se boje zanedlouho přenesou přímo do Chersonu, který ruské síly získaly začátkem března, nedlouho po svém únorovém vpádu na Ukrajinu.

Případné uzavření dočasného příměří mezi Kyjevem a Moskvou by ruský prezident Vladimir Putin využil k upevnění ruských pozic a frontové linie na Ukrajině a k přípravě další agrese proti Ukrajině, uvedli v nejnovější zprávě analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Před podobným scénářem varoval minulý týden také nezávislý rusko-lotyšský informační portál Meduza.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Krym

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 53 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 57 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy