Logistické obtíže ruské armády se po poškození Kerčského mostu prohlubují

Logistické obtíže ruské armády po poškození Kerčského mostu vedoucího na okupovaný ukrajinský Krym se prohlubují, uvedlo ve své dnešní ranní zprávě britské ministerstvo obrany. V okolí mostu se tvoří dlouhé dopravní zácpy, přestože provoz na něm byl již částečně obnoven.

Ruské síly se pokoušejí o postup u měst Avdijivka a Bachmut v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, sdělilo velení ukrajinské armády. Právě u Bachmutu se podle nedělního prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského svádějí tvrdé boje.

Rusové operující na jihu Ukrajiny se výpadky v zásobování snaží kompenzovat zvýšením dodávek materiálu přes ukrajinský Mariupol. Na důležitosti nabývá také pozemní zásobovací linie přes Záporožskou oblast. Zásobovacím uzlem je tamní město Melitopol, které ruské jednotky dobyly hned na začátku války a kde Rusové podle Londýna mají významnou leteckou základnu.

"Kvůli ohrožení ruské přítomnosti v (ukrajinském) Chersonu a zhoršení zásobovacích tras přes Krym nabývá z hlediska udržitelnosti ruské okupace na významu pozemní komunikační linie přes Záporožskou oblast," uvedl Londýn.

Silná exploze na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s Krymem, se odehrála 8. října. Moskva uvedla, že za útokem stojí ukrajinské tajné služby. Kyjev se k útoku oficiálně nepřihlásil.

Ruské pozemní síly se dál soustředí na získání města Bachmut na ukrajinském Donbasu, vyplývá z dnešního hlášení generálního štábu ukrajinské armády. U Bachmutu a Avdijivky, která od něj leží asi 70 kilometrů na jih, nepřítel podél celé linie dotyku střílí z tanků, minometů i děl, sdělil ukrajinský štáb. Od doby, kdy v červnu a v červenci ruské síly dobyly klíčová průmyslová města Lysyčansk a Severodoněck na Donbasu, je pro ně Bachmut dalším cílem během jejich pomalého postupu Doněckou oblastí.

Ruské okupační úřady z jihoukrajinského Chersonu přesouvají majetek i zaměstnance bank na poloostrov Krym, který Rusko ovládá už od roku 2014, sdělilo také velení ukrajinské armády. Ukrajinské síly podnikají v Chersonské oblasti protiofenzivu a podle britského ministerstva obrany se boje zanedlouho přenesou přímo do Chersonu, který ruské síly získaly začátkem března, nedlouho po svém únorovém vpádu na Ukrajinu.

Případné uzavření dočasného příměří mezi Kyjevem a Moskvou by ruský prezident Vladimir Putin využil k upevnění ruských pozic a frontové linie na Ukrajině a k přípravě další agrese proti Ukrajině, uvedli v nejnovější zprávě analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Před podobným scénářem varoval minulý týden také nezávislý rusko-lotyšský informační portál Meduza.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Krym

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 10 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy