Kyjev a separatisté na východě Ukrajiny si vyměnili vězně

Na východě Ukrajiny se dnes uskutečnila výměna vězňů mezi vládou a proruskými separatisty. Z povstaleckých území bylo propuštěno 20 Ukrajinců, uvedl úřad ukrajinského prezidenta. Podle agentury Interfax Ukrajina putovalo opačným směrem 14 lidí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ukrajinská armáda
doporučujeme

"Propuštění 20 ukrajinských občanů, kteří byli zadržováni na dočasně okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti, skončilo," uvádí se na internetových stránkách ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V ranním prohlášení hovořila prezidentská kancelář o chystaném návratu 19 Ukrajinců.

Oleksij Reznikov, který Ukrajinu zastupuje na mírových rozhovorech v Minsku, podle agentury Interfax Ukrajina uvedl, že ze separatistické Doněcké lidové republiky se na Ukrajinu vrátilo devět ukrajinských občanů. Propuštěno na území mimo kontrolu Kyjeva bylo naopak deset separatistů, přičemž jeden další se vrátit odmítl. Z druhé odštěpenecké oblasti v Donbase, neuznané Luhanské lidové republiky, bylo propuštěno 11 Ukrajinců výměnou za čtyři separatisty. Tři lidé návrat do Luhanska odmítli.

Jde o třetí výměnu zajatců za dobu vlády prezidenta Volodymyra Zelenského a první v letošním roce. První se uskutečnila v září loňského roku, kdy bylo ze zajetí propuštěno 35 Ukrajinců. Při prosincové výměně to bylo 76, uvedla Zelenského kancelář.

O propuštění Ukrajinců zadržovaných na území Ruskem anektovaného poloostrova Krym i v samotném Rusku se podle Zelenského kanceláře nadále vedou jednání.

Konflikt, při němž Kyjev ztratil kontrolu nad rozsáhlým územím východní Ukrajiny, si od jara 2014 vyžádal přes 13.000 mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu, dílčí výměny vězňů a zajatců se separatisty a Moskvou jsou považovány za první výsledek tohoto snažení.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Britská vláda eviduje dalších 176 úmrtí s koronavirem

04.06.2020 20:25 Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za 24 hodin vzrostla o 176 mrtvých, informovala vláda…

Severní Makedonie hlásí druhou vlnu koronaviru. Obnovila zákaz vycházení

04.06.2020 19:12 Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie…

V Rusku se nakazilo za minulý den víc lidí než o den dříve

04.06.2020 10:57 V Rusku za minulých 24 hodin přibylo přes 8800 potvrzených případů nákazy koronavirem a 169 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy