Kyjev a separatisté na východě Ukrajiny si vyměnili vězně

Na východě Ukrajiny se dnes uskutečnila výměna vězňů mezi vládou a proruskými separatisty. Z povstaleckých území bylo propuštěno 20 Ukrajinců, uvedl úřad ukrajinského prezidenta. Podle agentury Interfax Ukrajina putovalo opačným směrem 14 lidí.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

"Propuštění 20 ukrajinských občanů, kteří byli zadržováni na dočasně okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti, skončilo," uvádí se na internetových stránkách ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V ranním prohlášení hovořila prezidentská kancelář o chystaném návratu 19 Ukrajinců.

Oleksij Reznikov, který Ukrajinu zastupuje na mírových rozhovorech v Minsku, podle agentury Interfax Ukrajina uvedl, že ze separatistické Doněcké lidové republiky se na Ukrajinu vrátilo devět ukrajinských občanů. Propuštěno na území mimo kontrolu Kyjeva bylo naopak deset separatistů, přičemž jeden další se vrátit odmítl. Z druhé odštěpenecké oblasti v Donbase, neuznané Luhanské lidové republiky, bylo propuštěno 11 Ukrajinců výměnou za čtyři separatisty. Tři lidé návrat do Luhanska odmítli.

Jde o třetí výměnu zajatců za dobu vlády prezidenta Volodymyra Zelenského a první v letošním roce. První se uskutečnila v září loňského roku, kdy bylo ze zajetí propuštěno 35 Ukrajinců. Při prosincové výměně to bylo 76, uvedla Zelenského kancelář.

O propuštění Ukrajinců zadržovaných na území Ruskem anektovaného poloostrova Krym i v samotném Rusku se podle Zelenského kanceláře nadále vedou jednání.

Konflikt, při němž Kyjev ztratil kontrolu nad rozsáhlým územím východní Ukrajiny, si od jara 2014 vyžádal přes 13.000 mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu, dílčí výměny vězňů a zajatců se separatisty a Moskvou jsou považovány za první výsledek tohoto snažení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Vakcína návrat běžného života nepřinese, obává se expert

23.10.2020 00:01 NÁZOR - Ti, kteří chovají naději v brzký příchod vakcíny proti covidu-19, byli zřejmě povzbuzeni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama