Od Bidenovy vlády Rusko nic dobrého nečeká, prohlásil Rjabkov. Ozval se i Putin

Rusko nečeká nic dobrého od nového prezidenta USA Joea Bidena a odhaduje, že nová americká administrativa sotva přejde ve své zahraniční politice k normalizaci vztahů s Ruskem. Uvedl to náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru, který dnes zveřejnila ruská agentura Interfax a následně další média.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Rusko-americké vztahy podle tohoto vysoce postaveného diplomata směřují v posledních čtyřech letech "od špatného k ještě horšímu" a tento trend se sotva změní. Rusko by podle něj mělo přejít k politice "totálního zadržování" Spojených států ve všech oblastech kvůli "hluboce nepřátelské" politice USA vůči Rusku. Dialog by podle jeho názoru měla Moskva vést jen v záležitostech, které zajímají Rusy, a ne o věcech, na kterých mají zájem jen Američané. Takový přístup by podle něj mohl postupně vést k normalizaci vztahů, uvedl Interfax.

Rjabkov, který má v ruské diplomacii na starosti vztahy s USA a jednání o kontrole zbrojení, dal najevo, že míč je na americké straně hřiště, poznamenala agentura AFP. Jeho výroky spojila také s Bidenovým příslibem odvety za obří hackerský útok, který řada amerických činitelů připisuje Rusku.

Rjabkov prohlásil, že s Bidenovým týmem nehodlá Moskva navázat kontakty ze své iniciativy. "Nepřistoupíme na žádné jednostranné ústupky, to je naprosto vyloučeno. Konec konců je na Američanech, aby si vybrali co, kdy a jak podniknout s našimi dvoustrannými vztahy," řekl. Až budou mít zájem, pak podle Rjabkova budou vědět, kam se mají obrátit, vždyť "ministerstvo zahraničí se nikam nepřestěhovalo".

Rusko podle Rjabkova "každý den" zaznamenává škodlivé hackerské útoky ze zahraničních serverů, přičemž útoky amerického původu jsou v popředí, ale Moskva prý kvůli tomu "nepovykuje, ani z toho nedělá senzaci". Nyní si Američané našli nový důvod k útokům na Rusko, které podezírají z hackerských útoků na americké instituce a společnosti, jakkoli obvinění nejsou ničím podložená.

"Mnohem více nás znepokojuje, že někteří zodpovědní činitelé ve Washingtonu začali takzvanou škodlivou aktivitu v kyberprostoru spojovat s jadernou politikou. Následky toho jsou mimořádně nebezpečné. Jde o jeden z projevů připravenosti Washingtonu přistoupit k nezvratnému snížení prahu pro použití jaderných zbraní," prohlásil diplomat. Americké kolegy varoval před tak "lehkomyslným přístupem", daným prý i "obecným sklonem Washintonu k víře, že jen on je v právu a alternativní názory či interpretace jsou vyloučeny". Obává se, že tohoto "dominujícího sklonu" v americké zahraniční politice "se nezbavíme ani po inauguraci příštího amerického prezidenta".

Putin nečeká od Bidena změny ve vztazích mezi Ruskem a USA

"Pokud jde o změnu vedení v USA a o to, že nám bude hůř. Nevěřím tomu, ale myslím, že nám bude jako obvykle," prohlásil dnes Putin během jednání státní rady prostřednictvím videokonference. Zdůraznil, že Rusko musí v předstihu předvídat, kde ho mohou čekat potíže a hrozby, a musí se na to příslušně nachystat, jak v ekonomice, tak obraně.

Putin podle agentury TASS reagoval na předchozí vystoupení vůdce ruských komunistů Gennadije Zjuganova, který varoval před zhoršením situace po nástupu "neoglobalisty" Bidena, který Rusko pokládá za "nepřítele číslo jedna".

Joe Biden se nejvyšší funkce v USA ujme 20. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Britská mutace koronaviru je asi smrtelnější

22.01.2021 19:11 První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama