Od Bidenovy vlády Rusko nic dobrého nečeká, prohlásil Rjabkov. Ozval se i Putin

Rusko nečeká nic dobrého od nového prezidenta USA Joea Bidena a odhaduje, že nová americká administrativa sotva přejde ve své zahraniční politice k normalizaci vztahů s Ruskem. Uvedl to náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru, který dnes zveřejnila ruská agentura Interfax a následně další média.

Joe Biden, prezident USA

Rusko-americké vztahy podle tohoto vysoce postaveného diplomata směřují v posledních čtyřech letech "od špatného k ještě horšímu" a tento trend se sotva změní. Rusko by podle něj mělo přejít k politice "totálního zadržování" Spojených států ve všech oblastech kvůli "hluboce nepřátelské" politice USA vůči Rusku. Dialog by podle jeho názoru měla Moskva vést jen v záležitostech, které zajímají Rusy, a ne o věcech, na kterých mají zájem jen Američané. Takový přístup by podle něj mohl postupně vést k normalizaci vztahů, uvedl Interfax.

Rjabkov, který má v ruské diplomacii na starosti vztahy s USA a jednání o kontrole zbrojení, dal najevo, že míč je na americké straně hřiště, poznamenala agentura AFP. Jeho výroky spojila také s Bidenovým příslibem odvety za obří hackerský útok, který řada amerických činitelů připisuje Rusku.

Rjabkov prohlásil, že s Bidenovým týmem nehodlá Moskva navázat kontakty ze své iniciativy. "Nepřistoupíme na žádné jednostranné ústupky, to je naprosto vyloučeno. Konec konců je na Američanech, aby si vybrali co, kdy a jak podniknout s našimi dvoustrannými vztahy," řekl. Až budou mít zájem, pak podle Rjabkova budou vědět, kam se mají obrátit, vždyť "ministerstvo zahraničí se nikam nepřestěhovalo".

Rusko podle Rjabkova "každý den" zaznamenává škodlivé hackerské útoky ze zahraničních serverů, přičemž útoky amerického původu jsou v popředí, ale Moskva prý kvůli tomu "nepovykuje, ani z toho nedělá senzaci". Nyní si Američané našli nový důvod k útokům na Rusko, které podezírají z hackerských útoků na americké instituce a společnosti, jakkoli obvinění nejsou ničím podložená.

"Mnohem více nás znepokojuje, že někteří zodpovědní činitelé ve Washingtonu začali takzvanou škodlivou aktivitu v kyberprostoru spojovat s jadernou politikou. Následky toho jsou mimořádně nebezpečné. Jde o jeden z projevů připravenosti Washingtonu přistoupit k nezvratnému snížení prahu pro použití jaderných zbraní," prohlásil diplomat. Americké kolegy varoval před tak "lehkomyslným přístupem", daným prý i "obecným sklonem Washintonu k víře, že jen on je v právu a alternativní názory či interpretace jsou vyloučeny". Obává se, že tohoto "dominujícího sklonu" v americké zahraniční politice "se nezbavíme ani po inauguraci příštího amerického prezidenta".

Putin nečeká od Bidena změny ve vztazích mezi Ruskem a USA

"Pokud jde o změnu vedení v USA a o to, že nám bude hůř. Nevěřím tomu, ale myslím, že nám bude jako obvykle," prohlásil dnes Putin během jednání státní rady prostřednictvím videokonference. Zdůraznil, že Rusko musí v předstihu předvídat, kde ho mohou čekat potíže a hrozby, a musí se na to příslušně nachystat, jak v ekonomice, tak obraně.

Putin podle agentury TASS reagoval na předchozí vystoupení vůdce ruských komunistů Gennadije Zjuganova, který varoval před zhoršením situace po nástupu "neoglobalisty" Bidena, který Rusko pokládá za "nepřítele číslo jedna".

Joe Biden se nejvyšší funkce v USA ujme 20. ledna.

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

V Rusku v sobotu zemřel téměř rekordní počet nakažených

24.10.2021 16:58 V Rusku v sobotu přibylo dalších 1072 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je v zemi druhý…

Při nehodě autobusu zemřelo v Rusku nejméně šest lidí

24.10.2021 11:08 Nejméně šest lidí zahynulo v noci na dnešek na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s…

NÁZOR: Lockdowny stvořily nový druh ohrožených pijáků, varuje adiktolog

24.10.2021 00:01 Zvýšené pití během pandemie vytvořilo skupinu lidí, kteří se nepovažují za alkoholiky, ale činí jim…

Británie za uplynulý týden eviduje nejvíce nově nakažených od července

23.10.2021 21:28 Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem…

Permafrost taje. Nejvíce pociťuje vliv oteplování Rusko

23.10.2021 15:25 Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté…

Ukázka ruské "demokracie". Policie jde po muži, který odhalil násilí na…

23.10.2021 13:26 Ruské úřady vydaly zatykač na muže, díky kterému se veřejnost začátkem října dozvěděla o násilí…

Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty nakažených

23.10.2021 11:05 Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Související:

Právě se děje

reklama