81. den války: Ruská ofenziva nadále ztrácí na síle, na Azovstal dopadaly bomby

Podle britského vojenského zpravodajství je nepravděpodobné, že by Rusko v příštích 30 dnech výrazně urychlilo svůj postup na Ukrajině. Uvedlo to dnes ráno britské ministerstvo obrany ve svém každodenním hodnocení vývoje války. Mezitím z Ukrajiny přišly zprávy o tom, že na ocelárny Azovstal v Mariupolu dopadaly fosforové bomby.

Stručný přehled nedělních událostí:

Ruské síly také podle Kyjeva provedly úder ve Lvovské oblasti poblíž polských hranic. Při sobotním ostřelování Severodoněcku a tamní nemocnice zemřeli dva lidé a další utrpěli zranění a tři civilní oběti si vyžádaly dnešní ruské útoky v Doněcké oblasti, informovali dnes oblastní gubernátoři.

"Za současných podmínek není pravděpodobné, že by Rusko během příštích 30 dní dramaticky urychlilo svůj postup," konstatují britští vojenští zpravodajci. Ruská ofenziva na Donbase podle nich ztratila na síle a výrazně se opožďuje za plánem.

Rusko dosud pravděpodobně přišlo o třetinu pozemních vojenských sil, které do ofenzivy zapojilo v únoru. V posledním měsíci se ruské armádě nepodařilo dosáhnout výrazných územních zisků a naopak se potýká s vysokou mírou opotřebování, hodnotí situaci Londýn.

O výrazných ztrátách v ruské armádě se hovoří také v dnešním pravidelném hlášení generálního štábu ukrajinské armády. Některé ruské jednotky mají podle štábu méně než 20 procent plného stavu. U města Popasna v Luhanské oblasti se musely jednotky výsadkových vojsk ruských ozbrojených sil spojit se zástupci ruských soukromých vojenských společností, aby mohly fungovat, sdělil štáb. Rusko se snaží ztráty kompenzovat a v současnosti pořádá v příhraničních oblastech výcvik až 2500 záložníků.

Mariupolský radní Petro Andrjučenko dnes na sociální síti Telegram napsal, že ocelárny Azovstal byly ostřelovány fosforovými bombami. Informaci ale nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. "Peklo přišlo na Zemi. Do Azovstalu," napsal místní politik, který své tvrzení doprovodil videem s ohnivým deštěm nad ocelárnami. Používání fosforových bomb, které se vzněcují při kontaktu s kyslíkem a způsobují rozsáhlé škody, je zakázáno.

Rusko se po téměř třech měsících války soustředí na ovládnutí území na východě a jihu Ukrajiny. Dnes ráno byl nicméně ohlášen útok ze západní části země.

Podle gubernátora západoukrajinské Lvovské oblasti Maksyma Kozyckého čtyři rakety zasáhly vojenskou infrastrukturu v javorivském regionu poblíž polských hranic. "Objekt je zcela zničen," uvedl Kozyckyj na telegramu. Starosta Lvova Andrij Sadovyj na sociálních sítích potvrdil, že útok si nevyžádal žádné oběti, a podotkl, že zničený objekt se nachází jen 15 kilometrů od polských hranic, tedy hranic s Evropskou unií, a že vypálené rakety zřejmě urazily vzdálenost přibližně 1500 kilometrů. Regionální velení ukrajinského letectva uvedlo, že několik raket bylo na Lvovskou oblast v časných ranních hodinách odpáleno z ponorek v Černém moři. Dvě rakety byly údajně zničeny před dopadem na cíl.

Při sobotním ostřelování Severodoněcku zemřeli dva lidé, uvedl na Facebooku oblastní gubernátor Serhij Hajdaj. V jiném příspěvku na sociální síti napsal, že Rusko v sobotu podniklo 11 dělostřeleckých útoků na Severodoněck. Rusové podle něj útočili i na nemocnici. Zranění utrpělo devět civilistů, kteří byli ošetřeni právě v poškozené nemocnici. Gubernátor zdůraznil, že zdravotnické zařízení i přes škody nadále funguje. Hajdaj kromě toho dnes podle agentury Unian řekl, že ukrajinské síly mají v současnosti pod kontrolou 10 procent Luhanské oblasti včetně Severodoněcku, Lysyčansku a okrajových částí Rubižného. Ruské útoky si dnes vyžádaly životy tří civilních obyvatel také v Doněcké oblasti, uvedl oblastní gubernátor Pavlo Kyrylenko.

Nedlouho po začátku ruské invaze 24. února donutila ukrajinská armáda ruské velitele vzdát se postupu na Kyjev a později vytlačila Rusy také od druhého největšího ukrajinského města Charkova. Aktuálně probíhá ukrajinská protiofenziva u města Izjum, které je v držení Rusů.

Hlášen je dnes také další údajný útok na ruské území z Ukrajiny. Jeden člověk byl zraněn, když ukrajinské síly střílely na ruskou vesnici poblíž hranic, uvedl ráno gubernátor západoruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Informaci nelze ověřit.

On-line přenos:

Související

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025)

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem

Slíbený „mírový průlom“ zůstal pouze rétorikou. Pondělní telefonát mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky a podle mnohých spíše podtrhl, jak daleko se svět nachází od skutečného ukončení války na Ukrajině.
EU

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry

Evropský kontinent v posledních měsících zažívá výrazný obrat v přístupu k obraně. Zatímco po desetiletí podceňoval své vojenské kapacity a spoléhal se především na Spojené státy, dnes plánuje rekordní investice do obrany. Vzniká tak otázka, zda by tato nutná militarizace nemohla zároveň oživit chřadnoucí evropskou ekonomiku. Pokud se podaří efektivně propojit vojenský vývoj s civilním využitím, mohla by se obrana stát motorem inovací a růstu. Ale tento plán s sebou nese rizika a je vše jiné než jistý.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy