Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní výrok, podle kterého mnohé domovy pro seniory nedodržovaly vládní doporučení ohledně boje proti covidu-19. Šéf jednoho sdružení hovořil o přepisování dějin, zástupce dalšího spolku klasifikoval slova předsedy vlády jako urážlivá a labouristická opozice žádala omluvu. Ministr zdravotnictví Matt Hancock vzkázal, že Johnson vyjádření nevezme zpět.
"Zjistili jsme, že příliš mnoho pečovatelských domovů v podstatě nedodržovalo procedury takovým způsobem, jak mohly, ale neustále se učíme," zněl pondělní výrok, který pobouřil některé zástupce odvětví. Slova přišla za pokračující kritiky na adresu vlády, že pokyny ohledně minimalizace rizika v domovech důchodců přicházejí příliš pomalu.
"Jestli je tohle skutečně jeho názor, tak si myslím, že skoro vstupujeme do kafkovské alternativní reality, kde vláda nastaví pravidla, my je dodržujeme, jim se nelíbí výsledky a vinu svalí na lidi, kteří dělají, co můžou," reagoval v rozhlasovém vysílání BBC Mark Adams, který vede organizaci Community Integrated Care poskytující podporu důchodcům či mentálně postiženým obyvatelům. Johnsonův výrok hodnotil jako nepovedený a zbabělý.
Podobně se vyjádřila skupina National Care Forum, která zastupuje 120 charitativních organizací ze sektoru sociální péče. Podle jejího šéfa Vica Raynera se domovy "do písmene" držely znění oficiálních doporučení, zatímco se vláda soustředila hlavně na situaci v nemocnicích. Johnsonovo pondělní vyjádření je "upřímně řečeno obrovskou urážkou" vůči pečovatelům.
Vláda se podle všeho nehodlá omlouvat, jak žádá opoziční Labouristická strana. Ministr Hancock nicméně v parlamentu uvedl, že pečovatelské domy odvedly při epidemii "skvělou práci". Slovy o nedodržování pravidel podle něj premiér Johnson odkazoval na to, že "správné procedury" z počátku "nebyly známé".
V britských domovech pro seniory a podobných zařízeních podle vládních statistik zemřelo na 20.000 lidí s covidem-19. Bilance epidemie v pečovatelském sektoru ale může být ještě výrazně vyšší, neboť v domovech důchodců zemřelo za dobu jejího trvání skoro o 30.000 lidí více než za stejné období v loňském roce.
Agentura Reuters na jaře v rozsáhlé reportáži popsala, že klienti a pracovníci v domovech důchodců zůstali vystaveni covidu-19 i v důsledku vládní snahy zabránit přetížení nemocnic. Média zmapovala řadu případů, kdy nemocnice posílaly pacienty zpět do domovů, aniž by bylo jasné, zda je to bezpečné. Kontroverze vyvolal také obsah vládních doporučení, která až do 12. března označovala šíření nákazy v zařízeních sociální péče za "velmi nepravděpodobné".
Podle komentáře BBC je zároveň v zákulisí vlády citelná frustrace z toho, že pečovatelský sektor nečelí takřka žádné kritice. "Ale odvětví si oprávněně stěžuje, že především ze začátku se doporučení neustále měnila. Velká celostátní operace kolem osobních ochranných pomůcek se soustředila na (státní zdravotnický systém) NHS... Testování se zavádělo pomalu a teprve nyní bylo ohlášeno pravidelné testování klientů a pracovníků," shrnuje zpravodaj Nick Triggle.
Související

Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat

Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie , sociální péče , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 1 hodinou

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 1 hodinou

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 2 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 2 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 3 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 3 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 3 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 5 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera
Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.
Zdroj: Jakub Jurek