Putin s Erdoganem hovořili o situaci v Libyi a Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o konfliktech v Libyi a Sýrii. Shodli se, že v případě Libye je potřeba směřovat ke klidu zbraní. S odvoláním na sdělení Kremlu o tom informovala agentura Reuters. Německý ministr zahraničí na dnešní návštěvě Tripolisu varoval před novou eskalací bojů v Libyi.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Hlavním tématem hovoru představitelů států byla krize v Libyi a nutnost podniknout kroky vedoucí k udržitelnému příměří, uvedl Kreml. V Libyi, kde o moc bojují dvě vlády, stojí Moskva a Ankara na opačných stranách konfliktu. Zatímco Turecko podporuje vládu v Tripolisu, kterou uznává OSN, Rusko je na straně kabinetu, jež ovládá východ země a za nímž stojí armáda polního maršála Chalífy Haftara.

Prezidenti se podle sdělení Kremlu shodli rovněž na tom, že Rusko a Turecko budou usilovat o potlačení teroristických hrozeb v Sýrii, kde byla dnes zasažena turecko-ruská hlídka. Silný výbuch poškodil turecké vojenské vozidlo v severním regionu Idlib, nevyžádal si ale žádné oběti, uvedly turecké bezpečnostní složky.

Oba státy budou ohledně Sýrie pokračovat v dialogu vojenskou i diplomatickou cestou, uvedla turecká prezidentská kancelář.

Rusko v syrském konfliktu podporuje vládu v Damašku, zatímco Turecko stojí za některými povstaleckými skupinami. V březnu se ale obě země dohody na příměří a společných hlídkách, což zklidnilo předchozí boje v Idlibu a mělo vytvořit bezpečnou zónu mezi pozicemi armády a opozičními oddíly.

Šéf německé diplomacie Heiko Maas na dnešní neohlášené návštěvě Tripolisu varoval před zdánlivým klidem, který teď v Libyi panuje. Nebezpečí eskalace vojenského konfliktu je podle něj nadále vysoké, uvedl po jednání s předsedou mezinárodně uznávané libyjské vlády Fáizem Sarrádžem.

Německo, které se ohledně Libye snaží vystupovat jako prostředník, v lednu uspořádalo v Berlíně summit, na němž se účastníci dohodli na dodržování zbrojního embarga i diplomatické snaze dotlačit znepřátelené strany v Libyi k trvalému příměří. Dohoda však byla od té doby opakovaně porušována.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 22:58 Aktualizováno NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama