Putin s Erdoganem hovořili o situaci v Libyi a Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o konfliktech v Libyi a Sýrii. Shodli se, že v případě Libye je potřeba směřovat ke klidu zbraní. S odvoláním na sdělení Kremlu o tom informovala agentura Reuters. Německý ministr zahraničí na dnešní návštěvě Tripolisu varoval před novou eskalací bojů v Libyi.

Recep Tayyip Erdoğan

Hlavním tématem hovoru představitelů států byla krize v Libyi a nutnost podniknout kroky vedoucí k udržitelnému příměří, uvedl Kreml. V Libyi, kde o moc bojují dvě vlády, stojí Moskva a Ankara na opačných stranách konfliktu. Zatímco Turecko podporuje vládu v Tripolisu, kterou uznává OSN, Rusko je na straně kabinetu, jež ovládá východ země a za nímž stojí armáda polního maršála Chalífy Haftara.

Prezidenti se podle sdělení Kremlu shodli rovněž na tom, že Rusko a Turecko budou usilovat o potlačení teroristických hrozeb v Sýrii, kde byla dnes zasažena turecko-ruská hlídka. Silný výbuch poškodil turecké vojenské vozidlo v severním regionu Idlib, nevyžádal si ale žádné oběti, uvedly turecké bezpečnostní složky.

Oba státy budou ohledně Sýrie pokračovat v dialogu vojenskou i diplomatickou cestou, uvedla turecká prezidentská kancelář.

Rusko v syrském konfliktu podporuje vládu v Damašku, zatímco Turecko stojí za některými povstaleckými skupinami. V březnu se ale obě země dohody na příměří a společných hlídkách, což zklidnilo předchozí boje v Idlibu a mělo vytvořit bezpečnou zónu mezi pozicemi armády a opozičními oddíly.

Šéf německé diplomacie Heiko Maas na dnešní neohlášené návštěvě Tripolisu varoval před zdánlivým klidem, který teď v Libyi panuje. Nebezpečí eskalace vojenského konfliktu je podle něj nadále vysoké, uvedl po jednání s předsedou mezinárodně uznávané libyjské vlády Fáizem Sarrádžem.

Německo, které se ohledně Libye snaží vystupovat jako prostředník, v lednu uspořádalo v Berlíně summit, na němž se účastníci dohodli na dodržování zbrojního embarga i diplomatické snaze dotlačit znepřátelené strany v Libyi k trvalému příměří. Dohoda však byla od té doby opakovaně porušována.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama