Ruský soud zamítl Navalného odvolání proti uvalení vazby

Ruský soud dnes zamítl odvolání Alexeje Navalného proti jeho vazbě, informovala ruská média. Opoziční předák tam tak zůstane a čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu. Policie ještě před rozhodnutím soudu zatkla několik blízkých spolupracovníků a příznivců Navalného. V neděli se v Rusku chystají další protesty na jeho podporu.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Po vyslechnutí obou stran se soud rozhodl zamítnout stížnost Alexeje Navalného," citovala agentura TASS stanovisko soudu, který potvrdil uvalení vazby do 15. února. "Neúspěšně nás zastrašujete," zaregoval Navalnyj podle agentury Reuters. "Ano, teď je na vaší straně hrubá síla. Můžete mě spoutat, (ale) nepotrvá to věčně," dodal.

Světové tiskové agentury a některá ruská média dnes s odvoláním na ředitele Navalného Fondu boje s korupcí Ivana Ždanova informovaly o tom, že policie na 48 hodin zadržela například opozičníkova bratra Olega, spolupracovnici Ljubov Sobolovou nebo lékařku Anastasiju Vasiljevovou. Vyšetřuje je v souvislosti s údajným porušením karanténních opatření proti šíření koronaviru během sobotních protestů v Moskvě.

Ze stejných důvodů policie zadržela i Mariju Aljochinovou z punkové kapely Pussy Riot. Podle úřadů se protestů v Moskvě zúčastnilo nejméně 19 infikovaných, a tak by kvůli tomu během dvou týdnů mohly narůst počty nakažených.

Vasiljevová policisty ve svém bytě přivítala hrou Beethovena na piano, kterou přehlušovala slova policistky, seznamující ji s úkony - a nakonec se zeptala, zda jí někdo zatleská. Nikdo nezatleskal, dodal Reuters.

Sérii zadržení předcházely ve středu policejní razie v bytech a kancelářích lidí s vazbami na opozičního politika, včetně prohlídky bytu samotného Navalného. Vyšetřovací výbor (ruská kriminální ústředna) dnes mezitím oznámil, že stíhá dalšího blízkého opozičníkova spolupracovníka Leonida Volkova za údajné navádění nezletilých k účasti na nepovolených protestech. Další Navalného spolupracovníky policie zadržela v souvislosti s organizací protestů už dříve.

Vyšetřování Volkova, jenž je v současné době mimo Rusko, je součástí tvrdého zásahu policie proti Navalného spolupracovníkům poté, co desítky tisíc lidí v sobotu vyšly v Rusku do ulic a požadovaly propuštění opozičního předáka, píše agentura Reuters. Ruské bezpečnostní síly použily sílu a podle nevládního portálu OVD-Info, jenž se zabývá monitoringem policejních zásahů, zatkly bezmála 4000 osob.

Demonstrace se odehrály ve více než stovce měst, což ukazuje na rostoucí hněv proti Kremlu, podotkla agentura AP, podle níž k nespokojenosti přispěla i nedávno zveřejněná zpráva Navalného fondu, podle níž prezident Vladimir Putin vlastní u Černého moře honosnou rezidenci, což šéf Kremlu popírá. Video s údajným Putinovým palácem už má více než 98 milionů zhlédnutí.

Navalnyj se vrátil do Ruska 17. ledna po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se léčil z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Putina. Kreml to odmítá. Policie Navalného hned po příletu zatkla a soud ho poslal do vazby. Hrozí mu roky ve vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusové převezli Navalného do trestanecké kolonie

28.02.2021 13:20 Odsouzený lídr ruské opozice Alexej Navalnyj dnes dorazil do vězeňské kolonie vzdálené asi 100…

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama