Ruská policie provádí kvůli opozičním demonstracím razie

Petrohradská policie dnes provedla ve druhém největším ruském městě razie kvůli protestům proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva vnitra, že se jedná o domovní prohlídky v rámci trestního stíhání za bránění dopravnímu provozu. Podobně podle médií postupovala policie i ve Vladivostoku.

Ruská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Dnes ráno policie obnovila sérii domovních prohlídek v souvislosti s trestním řízením v případu omezování dopravy, které bylo zahájeno po nepovolených akcích v centru města z 23. ledna. Akce vyšetřovacích orgánů se uskutečnily na 30 adresách," citovala agentura informaci tiskové služby úřadu ministerstva vnitra v Petrohradu.

Demonstrací na podporu Navalného se 23. a 31. ledna zúčastnily navzdory úředním zákazům desítky tisíc lidí v desítkách ruských měst. Protesty se konaly i 2. února, kdy soud změnil podmíněný trest opozičního vůdce na nepodmíněný, a Navalnyj si tak má odpykat ve vězení dva roky a osm měsíců.

Na ruské úřady se kvůli zatčení kolem 10.000 demonstrantů v celé zemi a místy až brutálním zásahům policie vůči protestujícím snesla vlna kritiky. Kreml však odmítá obviňování státu z hromadných represí proti přívržencům Navalného. Podle vyjádření mluvčího prezidenta Vladimira Putina nelze velké počty zadržených účastníků "nezákonných a nepovolených" protestních akcí pokládat za represe.

Agentura DPA s odvoláním na místní nezávislá média napsala, že četné policejní razie namířené proti aktivistům kritizujícím vládu se dnes odehrály kromě Petrohradu také v dálněvýchodní metropoli Vladivostoku. V obou městech také pokračovalo zatýkání.

Petrohradský zpravodajský web fontanka.ru informoval, že v Petrohradě byla řada ulic uzavřená zátarasy. Situace podle portálu vypadala jako město ve výjimečném stavu připravující se na útok. V pohotovosti byly stovky policistů.

Tým Navalného ve čtvrtek sdělil, že v nejbližších týdnech pravidelné protesty neplánuje. "Pokud půjdeme ven každý týden, tisíce dalších budou zadrženy, stovky dalších zbity," řekl blízký spolupracovník Navalného Leonid Volkov. Demonstrace by se měly obnovit na jaře a v létě, přičemž Navalný podle Volkova chce, aby se pozornost soustředila na podzim v souvislosti s volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama