Ruští lékaři dali zelenou k transportu Navalného do zahraničí

Lékaři v nemocnici v sibiřském Omsku zatím nenašli stopy jedu v těle ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, který je tam hospitalizován od čtvrtka a který byl podle své mluvčí patrně otráven. Dnes ráno tam přistálo německé letadlo, které mělo Navalného dopravit k léčení do Berlína. Večer však dali zelenou k jeho transportu do zahraničí.

Ošetřující lékař Navalného mluví s novináři. (21.8.2020)
doporučujeme

Ruští lékaři nejprve uvedli, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný, ale pak změnili názor. Stav pacienta se podle nich stabilizoval a může být přepraven do zahraničí. Navalného mluvčí Kira Jarmyšová upřesnila, že odlet se nemůže uskutečnit dříve, než za sedm hodin. Čili nejspíše v sobotu ráno.

Obavy stran hospitalizace Navalného v Omsku dnes vyjádřili mimo jiné polský premiér Mateusz Morawiecki, předseda Evropské rady Charles Michel či mluvčí úřadu OSN pro lidská práva. K nezávislému vyšetření onemocnění Navalného a převozu k léčbě do nemocnice podle přání jeho rodiny vyzvala i Evropské komise. Také manželka Navalného vyzvala v dopise prezidentu Vladimiru Putinovi, aby umožnil převoz jejího muže do Německa.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj, který patří k nejvýraznějším postavám ruské opozice a v minulosti byl vícekrát vězněn, skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku. Podle Navalného mluvčí Jarmyšové byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje. Lékaři z omské nemocnice dnes ale uvedli, že nenašli žádné stopy jedu v jeho těle.

"Máme několik pravděpodobných diagnóz. Zvažujeme i možnost otravy, ale zatím jsme nenašli stopy jedu v jeho krvi ani moči," citovala agentura Ria Novosti zástupce vedoucího lékaře omské nemocnice Anatolije Kaliničenka. Vedoucí lékařů tamní nemocnice Alexandr Murachovskij řekl, že hlavní "pracovní diagnózou" je metabolická porucha, která vyvolala prudký pokles hladiny cukru v krvi. Podle něj už lékaři vyloučili mrtvici, infarkt či virové onemocnění, včetně nákazy koronavirem. Na kůži a oděvu se sice našly chemikálie, byly to ale běžné látky vyskytující se například v plastových kelímcích.

Murachovskij připomněl, že Navalnyj onemocněl až poté, co vzlétlo letadlo z tomského letiště, takže lékaři mají důvod se domnívat, že se jeho stav může znovu zhoršit při změně tlaku.

Navalnyj není podle lékařů v ohrožení života, ale zůstává v umělém spánku, informoval dále podle agentury Reuters jeden z lékařů sibiřské nemocnice. Němečtí lékaři a experti, kteří přiletěli pro Navalného, už předtím konstatovali, že pacient je schopen transportu. Hovoří se o jeho hospitalizaci na berlínské klinice Charité.

Odklady s přepravou Navalného jeho mluvčí Jarmyšová označila za nátlak z Kremlu, který se tak podle ní snaží, aby "stopy jedu v těle už nemohly být prokázány". "Jde jen o to zahladit zločin," řekla jeho mluvčí podle agentury DPA ještě před ruským rozhodnutím nechat opozičníka odvézt ven.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že je na ruských lékařích, zda převoz do Německa povolí. Už ve čtvrtek Peskov řekl, že Navalnému přeje brzké uzdravení a že Rusko pomůže s jeho převozem do zahraničí, pokud takovou žádost dostane.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajině vypukly rozsáhlé požáry, podezření padá na proruské…

01.10.2020 10:04 Nejméně čtyři mrtvé si vyžádaly lesní požáry, které propukly v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny…

Boje o Náhorní Karabach trvají pátým dnem, situace je značně nepřehledná

01.10.2020 08:48 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku…

Navalnyj řekl, že za jeho otravou stál ruský prezident Putin

01.10.2020 08:29 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj řekl německému časopisu, že za zločinem proti němu stál ruský…

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama