Sílící nákaza koronavirem v Británii vyvolává obavy o rozvolnění od 21. června

Za poslední květnový týden se v Británii objevilo dvakrát více případů nákazy koronavirem než o týden dříve. Plyne to z údajů britského statistického úřadu, které byly dnes zveřejněny. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, je vyšší než jedna, a počet nakažených proto bude i nadále stoupat.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Většinu britských případů nákazy navíc představuje takzvaná varianta delta, dříve označovaná jako indická mutace. Všechny tyto okolnosti proto budí obavy, zda je vhodná chvíle na další rozvolnění protiepidemických opatření, které je v Británii naplánované na 21. června, píše agentura Reuters.

V týdnu do 22. května byl v Británii průměrně nakažený jeden člověk z 1120. V následujícím týdnu už to byl jeden ze 640, tedy prakticky dvakrát tolik, uvádí Reuters s odvoláním na britský statistický úřad. Takto nepříznivá čísla Británie zaznamenala naposledy v první polovině dubna.

Britský premiér Boris Johnson ještě ve středu uvedl, že při rušení opatření bude opatrný, ale že data nenasvědčují, že by harmonogram rozvolňování bylo potřeba měnit. Čerstvé statistiky však mohou rozhodnutí vlády zvrátit, píše Reuters.

Británie, kde žije 67 milionů lidí, za dnešek ohlásila 6238 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2, ve čtvrtek to bylo 5274 případů. Za poslední den v Británii na komplikace spojené s covidem-19 zemřelo 11 lidí, ve čtvrtek jich bylo 18.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes při zveřejnění koronavirových statistik uvedl, že je jeho "hlavní povinností zajistit bezpečnost Británie". S otevřením hranic pro cestování byl podle ministra Hancocka nárůst počtu případů očekávatelný.

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 v Británii dostalo téměř 40 milionů lidí, také druhou dávku má 26,7 milionu obyvatel. Britská léková agentura MHRA dnes schválila očkování přípravkem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 do 15 let. Vakcína je pro tuto věkovou skupinu podle agentury účinná a bezpečná, přínos převažuje nad riziky, píše BBC.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama