Ukrajina cení zuby. Obeženeme Donbas zdí, pohrozil poradce Zelenského

Ukrajina ohradí Donbas zdí, pokud pondělní jednání v Paříži nepovede k dohodě o příměří a k výměně zajatců. Na mezinárodní konferenci v Londýně to dnes řekl ukrajinský prezidentský poradce Andrij Jermak. Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí pořádá summit za účasti nejvyšších představitelů Německa, Ukrajiny a Ruska, který má posunout východoukrajinský konflikt blíž k mírovému řešení.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Macron bude spolu s Angelou Merkelovou, Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem debatovat o donbaské krizi poprvé po třech letech.

Čtyři státníci tvoří takzvanou normandskou skupinu ustavenou v roce 2015, která se zatím bez větších úspěchů snaží ukončit konflikt mezi ukrajinskou armádou a donbaskými separatisty podporovanými Moskvou. Válka připravila o život přes 13.000 lidí a miliony dalších vyhnala z domovů.

Pokud Rusko v Paříži nepřistoupí na dohodu, "postavíme zeď a život půjde dál", řekl Jermak. "Bohužel budeme nuceni žít v podmínkách zmrazeného konfliktu," dodal podle agentury Reuters. Ultimátum, které hrozí zdí postavené na frontové linii, se v ukrajinské argumentaci objevuje poprvé.

Diplomaté a komentátoři ve Francii, na Ukrajině ani v Rusku pařížský summit s velkými nadějemi nespojují. "Jakmile začne diskuse o politických, vojenských a bezpečnostních otázkách, zejména o stažení vojsk nebo o volbách, ukáže se, že oba vůdci (Zelenskyj a Putin) nemají mnoho manévrovacího prostoru," řekl Reuters vysoce postavený francouzský diplomat.

I podle ruského diplomata Vladimira Frolova jsou stanoviska Moskvy a Kyjeva neslučitelná. "Volodymyr Zelenskyj musí chytat dva zajíce, jednoho v Paříži a druhého po návratu domů: v Paříži musí překonat ruskou nesmiřitelnost a doma neochotu veřejnosti přijmout ponižující kompromis s Ruskem," řekl Frolov. "Moskvě nezáleží na odvolání (západních) sankcí, chce decentralizovanou Ukrajinu, která plně nekontroluje své území," dodal diplomat.

Optimismus některých komentátorů naopak přinášejí pochvalné poznámky Kremlu na adresu Zelenského. Vladimir Putin opakovaně řekl, že na rozdíl od bývalého prezidenta Petra Porošenka Zelenskému skutečně jde o urovnání donbaské krize. Premiér Dmitrij Medveděv dnes na tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že Zelenskyj se skutečně chce domluvit, aby dosáhl míru a dobrých hospodářských vztahů s Ruskem.

"Nejdůležitější je, aby měl duchovní sílu a statečnost postavit se destruktivním tendencím, které se zformovaly v ukrajinském politickém establishmentu," řekl ruský premiér.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slituje se Putin? Izraelka pašovala kontraband drog, teď chce milost

26.01.2020 15:58 Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt dnes požádala ruského prezidenta…

Levičáci mohou slavit? Proč konzervativní prezidentka pohořela ve volbách?

25.01.2020 13:00 Levičáci mohou bouchnout šampaňské. Po několika volebních výprascích v evropských volbách se…

Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

24.01.2020 14:58 Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v…

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za…

24.01.2020 13:45 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama