Nejoptimističtější scénář pandemie? Lékařka naznačila, kdy se vrátíme do normálu

NÁZOR - Za pomoci stávajících vakcín změníme covid-19 v nemoc, která se podobná sezónní chřipce. To je nejoptimističtější scénář pro současnou koronavirovou pandemii, který v komentáři pro server Washington Post nastiňuje lékařka Leana Wenová.

Návrat do normálu koncem roku

Koronavirus zřejmě bude nadále s námi a bude infikovat lidi, z nichž někteří možná onemocní, nastiňuje lékařka. Dodává, že covid-19 ale již nepovede k přeplnění nemocnic a děsivému počtu mrtvých, tudíž bychom se koncem letošního roku mohli vrátit k životu před pandemií.

"Jsem optimistická, že se tak může stát, kvůli konkrétnímu výsledku zkoušek vakcín, kterému se zatím dostává malá pozornost," píše autorka komentáře. Pozornost se podle ní soustředí především na pětadevadesátiprocentní úspěšnost preparátů Pfizer a Moderna při potlačování symptomatického průběhu nákazy, což je sice úžasný výsledek, ale nikoliv ten nejpodstatnější.  

Wenovou nezajímá ani tak to, že očkování dokáže zamezit, aby jedince trápila bolest v krku či rýma, ale zda očkování brání rozvinutí závažné formy nemoci, která vyžaduje hospitalizaci, a v tomto směru jsou výsledky zkoušek vakcín společností Pfizer a Moderna mimořádné.

Případě Pfizeru mělo 170 účastníků studie symptomy a byl u nich zjištěn covid-19, ale v nemocnici skončilo jen 5 z nich, přičemž všichni dostali pouze placebo, vyzdvihuje lékařka. Konstatuje, že v případě Moderny mělo 196 účastníků studie symptomatický průběh covidu-19, hospitalizováno jich bylo 10, ale jen jeden z nich dostal skutečnou vakcínu.

Z více než 30 tisíc lidí, kteří v rámci studie dostalo očkování od Pfizeru či Moderny onemocněl jediný natolik, že musel být přijat do nemocnice, zdůrazňuje úspěch Wenová. To je podle ní finální bod, z něhož bychom měli hodnotit i ostatní vakcíny proti covidu-19.  

Lékařka dává jako příklad potenciální vakcínu od společnosti Johnson & Johnson, která ve čtvrtek požádala o povolení k jejímu nouzovému nasazení ve Spojených státech. Někteří totiž kritizují, že předběžné výsledky ukazují její účinnost okolo 72 %, a vznáší otázku, proč by měli lidé takové očkování dostávat, když preparáty od Pfizeru a Moderny mají účinnost 95 %.  

"Podívejme se však na klíčové měřítko hospitalizací," píše Wenová. Poukazuje, že dosavadní výsledky ukazují, že jediná dávka vakcíny od Johnson & Johnson brání vážnému průběhu covidu-19 v 85 % případů, a co je důležitější, žádný z očkovaných neskončil v nemocnici, ani nezemřel.

To považuje autorka komentáře za mimořádně zajímavé, protože zkoušky probíhaly i v jižní Africe, kde téměř všichni nakažení vykazují variantu viru v mutaci B.1.351. Vakcína sice v oblasti bránila méně proti rozvinutí příznaků - účinnost vykazovala okolo 57 %, zatímco ve Spojených státech až 72 % -, i v případě nákazy variantou B.1.351 ale ani jeden očkovaný neskončil v nemocnici.

Konec noční můry

Toto měřítko může změnit vše, míní lékařka. Soudí, že mnoho seniorů bude nadšeno, pokud uvidí opět své blízké při velmi nízké šanci na závažný průběh nemoci, tudíž spolu rodiny budou moci znovu bezpečně trávit svátky, bude-li nejhorším možným následkem teplota a bolest kloubů namísto plicní ventilace a úmrtí.

Některé činnosti budou nadále velmi rizikové, například velké vnitřní koncerty s desetitisícovou účastí, které se mohou snadno stát superohniskem, ale bezpečně otevřít by mohly školy a většina ekonomiky by se mohla vrátit do normálu, pakliže se covid-19 bude dále šířit, ale nebude smrtelnější než chřipka, nastiňuje autorka komentáře. Připouští, že ve hře je nadále pochopitelně mnoho komplikovaných neznámých, především díky novým mutacím, které mohou být nakažlivější, případně i smrtelnější než ty stávající a nemusí na ně fungovat současné vakcíny, tudíž možná bude nutné očkování těmto typům cíleně přizpůsobovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Očkování může také odmítnout dost lidí na to, aby nadále docházelo k nákazám, a bude zřejmě třeba nadále kontrolně testovat, spolu s trasováním kontaktů a izolací (pozitivních)," píše Wenová. Dodává, že i kdyby vyspělé země úspěšně naočkovaly svou populaci, v jiných částech světa se mohou objevit virulentnější mutace, které ovlivní i proočkované státy.

Zatím také nevíme, zda očkování brání přenosu viru, tudíž by si očkovaní neměli myslet, že mají otevřenou jízdenku k návratu do života před pandemií, jelikož nadále mohou potenciálně nákazu šířit, poukazuje lékařka. Očekává, že před dosažením vysoké míry proočkovanosti bude nutné nosit roušky a dodržovat jistou míru izolace.

Za špatnou zprávu autorka komentáře považuje to, že stále více se ukazuje, že se covid-19 nepodaří vymýtit, což by ale nemělo zastínit potenciálně skvělé zjištění, že stávající koronavirová noční můra může brzy skončit. "Do konce roku 2021 lze naočkovat velkou většinu země (USA), a tak ji ochránit před nejzávažnějšími dopady viru," deklaruje Wenová s tím, že covid-19 pak nebude nebezpečnější než běžné nachlazení, nebo v horším případě chřipka.

Nikdo sice nebude chtít covid-19 chytit a bude nutné bránit se nákaze například každoročním očkováním a pravidelným testováním, ale skončí strach a izolace, věří autorka komentáře. Podmiňuje to celkovou proočkovaností a chráněním se do chvíle, než jí dosáhneme.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.

před 2 hodinami

Golden Dome

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"

Americký prezident Donald Trump představil ambiciózní plán na vývoj nové generace protiraketového obranného systému s názvem „Golden Dome“, který má být schopen zachytit rakety vypálené odkudkoli na světě – včetně těch z vesmíru. Podle jeho slov se systém částečně inspiruje izraelským „Iron Dome“, který chrání Izrael před raketovými útoky. Trump tvrdí, že nový štít bude funkční do konce jeho aktuálního čtyřletého mandátu.

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje zavést 50% clo na dovoz z Evropské unie. Tento krok odůvodnil stagnací ve vzájemných obchodních jednáních a podle jeho slov jednostrannými a neférovými překážkami ze strany EU. Jak uvedl na síti Truth Social, unie podle něj uplatňuje „obrovské obchodní bariéry, DPH, absurdní pokuty pro firmy, neférové žaloby a měnové manipulace“, které způsobují USA každoroční obchodní deficit přesahující 250 miliard dolarů.

před 5 hodinami

Harvardova univerzita

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy

Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

včera

včera

včera

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

včera

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

včera

včera

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

včera

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.

včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu

V Římě dnes oficiálně začíná páté kolo jednání mezi Spojenými státy americkými a Islámskou republikou Írán ohledně obnovení jaderné dohody. Přesto však panuje na obou stranách mimořádně napjatá atmosféra. Teherán vyjadřuje rostoucí skepsi vůči možnosti dosažení kompromisu. Požadavky americké strany jsou podle Íránců neakceptovatelné. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy