Nejoptimističtější scénář pandemie? Lékařka naznačila, kdy se vrátíme do normálu

NÁZOR - Za pomoci stávajících vakcín změníme covid-19 v nemoc, která se podobná sezónní chřipce. To je nejoptimističtější scénář pro současnou koronavirovou pandemii, který v komentáři pro server Washington Post nastiňuje lékařka Leana Wenová.

Návrat do normálu koncem roku

Koronavirus zřejmě bude nadále s námi a bude infikovat lidi, z nichž někteří možná onemocní, nastiňuje lékařka. Dodává, že covid-19 ale již nepovede k přeplnění nemocnic a děsivému počtu mrtvých, tudíž bychom se koncem letošního roku mohli vrátit k životu před pandemií.

"Jsem optimistická, že se tak může stát, kvůli konkrétnímu výsledku zkoušek vakcín, kterému se zatím dostává malá pozornost," píše autorka komentáře. Pozornost se podle ní soustředí především na pětadevadesátiprocentní úspěšnost preparátů Pfizer a Moderna při potlačování symptomatického průběhu nákazy, což je sice úžasný výsledek, ale nikoliv ten nejpodstatnější.  

Wenovou nezajímá ani tak to, že očkování dokáže zamezit, aby jedince trápila bolest v krku či rýma, ale zda očkování brání rozvinutí závažné formy nemoci, která vyžaduje hospitalizaci, a v tomto směru jsou výsledky zkoušek vakcín společností Pfizer a Moderna mimořádné.

Případě Pfizeru mělo 170 účastníků studie symptomy a byl u nich zjištěn covid-19, ale v nemocnici skončilo jen 5 z nich, přičemž všichni dostali pouze placebo, vyzdvihuje lékařka. Konstatuje, že v případě Moderny mělo 196 účastníků studie symptomatický průběh covidu-19, hospitalizováno jich bylo 10, ale jen jeden z nich dostal skutečnou vakcínu.

Z více než 30 tisíc lidí, kteří v rámci studie dostalo očkování od Pfizeru či Moderny onemocněl jediný natolik, že musel být přijat do nemocnice, zdůrazňuje úspěch Wenová. To je podle ní finální bod, z něhož bychom měli hodnotit i ostatní vakcíny proti covidu-19.  

Lékařka dává jako příklad potenciální vakcínu od společnosti Johnson & Johnson, která ve čtvrtek požádala o povolení k jejímu nouzovému nasazení ve Spojených státech. Někteří totiž kritizují, že předběžné výsledky ukazují její účinnost okolo 72 %, a vznáší otázku, proč by měli lidé takové očkování dostávat, když preparáty od Pfizeru a Moderny mají účinnost 95 %.  

"Podívejme se však na klíčové měřítko hospitalizací," píše Wenová. Poukazuje, že dosavadní výsledky ukazují, že jediná dávka vakcíny od Johnson & Johnson brání vážnému průběhu covidu-19 v 85 % případů, a co je důležitější, žádný z očkovaných neskončil v nemocnici, ani nezemřel.

To považuje autorka komentáře za mimořádně zajímavé, protože zkoušky probíhaly i v jižní Africe, kde téměř všichni nakažení vykazují variantu viru v mutaci B.1.351. Vakcína sice v oblasti bránila méně proti rozvinutí příznaků - účinnost vykazovala okolo 57 %, zatímco ve Spojených státech až 72 % -, i v případě nákazy variantou B.1.351 ale ani jeden očkovaný neskončil v nemocnici.

Konec noční můry

Toto měřítko může změnit vše, míní lékařka. Soudí, že mnoho seniorů bude nadšeno, pokud uvidí opět své blízké při velmi nízké šanci na závažný průběh nemoci, tudíž spolu rodiny budou moci znovu bezpečně trávit svátky, bude-li nejhorším možným následkem teplota a bolest kloubů namísto plicní ventilace a úmrtí.

Některé činnosti budou nadále velmi rizikové, například velké vnitřní koncerty s desetitisícovou účastí, které se mohou snadno stát superohniskem, ale bezpečně otevřít by mohly školy a většina ekonomiky by se mohla vrátit do normálu, pakliže se covid-19 bude dále šířit, ale nebude smrtelnější než chřipka, nastiňuje autorka komentáře. Připouští, že ve hře je nadále pochopitelně mnoho komplikovaných neznámých, především díky novým mutacím, které mohou být nakažlivější, případně i smrtelnější než ty stávající a nemusí na ně fungovat současné vakcíny, tudíž možná bude nutné očkování těmto typům cíleně přizpůsobovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Očkování může také odmítnout dost lidí na to, aby nadále docházelo k nákazám, a bude zřejmě třeba nadále kontrolně testovat, spolu s trasováním kontaktů a izolací (pozitivních)," píše Wenová. Dodává, že i kdyby vyspělé země úspěšně naočkovaly svou populaci, v jiných částech světa se mohou objevit virulentnější mutace, které ovlivní i proočkované státy.

Zatím také nevíme, zda očkování brání přenosu viru, tudíž by si očkovaní neměli myslet, že mají otevřenou jízdenku k návratu do života před pandemií, jelikož nadále mohou potenciálně nákazu šířit, poukazuje lékařka. Očekává, že před dosažením vysoké míry proočkovanosti bude nutné nosit roušky a dodržovat jistou míru izolace.

Za špatnou zprávu autorka komentáře považuje to, že stále více se ukazuje, že se covid-19 nepodaří vymýtit, což by ale nemělo zastínit potenciálně skvělé zjištění, že stávající koronavirová noční můra může brzy skončit. "Do konce roku 2021 lze naočkovat velkou většinu země (USA), a tak ji ochránit před nejzávažnějšími dopady viru," deklaruje Wenová s tím, že covid-19 pak nebude nebezpečnější než běžné nachlazení, nebo v horším případě chřipka.

Nikdo sice nebude chtít covid-19 chytit a bude nutné bránit se nákaze například každoročním očkováním a pravidelným testováním, ale skončí strach a izolace, věří autorka komentáře. Podmiňuje to celkovou proočkovaností a chráněním se do chvíle, než jí dosáhneme.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

před 7 hodinami

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc

Před telefonátem mezi Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem americký lídr opakovaně zdůrazňoval význam tohoto rozhovoru. Výsledek ale mnoho důvodů k oslavám nepřinesl. Putin dal Trumpovi jen tolik, aby mohl hovořit o pokroku v mírových jednáních o Ukrajině, ale nic navíc.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy