Svět vs covid-19. Odborníci se zamýšlí nad tím, kdo vlastně vyhrává

Na konci ledna letošního roku Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii koronaviru SARS-CoV-2. V té době bylo hlášeno pouhých 10 000 případů a přes 200 úmrtí. Více než půl roku po vyhlášení globální krize je detekováno přes 21 miliónů pozitivních případů covid-19 a více než tři čtvrtě miliónů úmrtí. Vyhrává svět nad virem SARS-CoV-2?

Boj proti covid-19 se v každé zemi značně liší, a proto je těžké vyhodnotit, jak si svět stojí. Podle slov Elisabetty Groppelliové jeden fakt spojuje všechny lidi na světě i když se nachází na čínském venkově nebo v metropolitním Londýně.

„Je to virus, který cirkuluje po celé planetě, který ovlivňuje každého z nás a zdůrazňuje, že jsme všichni propojeni. Nejde o cestování, ale o to, že trávíme spolu trávíme čas,“ řekla pro BBC viroložka.

Sociální distancování platí ve téměř všech zemích světa a pracují na tom, aby byla dodržována karanténní opatření.  V případě, že země nevydaly varování, mohli jsme vidět jasné důsledky zdravotnické krize jako například v Latinské Americe, kde se v současné době nachází epicentrum covid-19.

Naopak na Novém Zélandu byla opatření zavedena ihned, když bylo detekováno teprve několik málo případů. Uzavřeli se hranice, lidé museli být doma zavření, ale vedlo to k tomu, že nyní se lidé mohou vrátit zpět do „normálního života“.

Zdá se, že země, které přijaly ochranná opatření v co nejkratší době, nejlépe při prvních potvrzených případech značně snížily schopnost viru se nekontrolovatelně šířit. Mongolsko je také příkladem, kde se ukázalo, že rychlé jednání může zachránit mnoho životů. „Mongolsko odvedlo dobrou práci s velmi omezenými zdroji,“ míní David Heymann z London Hygiene and Tropical Medicine.

Mongolsko bylo mezi prvními, které uzavřelo školy, hranice, propagovalo nošení ochranných obličejových masek a mytí rukou. Přestože mohla mít pandemie vážný dopad na Mongolsko, protože má nejdelší hranici s Čínou, tak k dnešnímu dni bylo detekováno pouze 293 případů a žádné úmrtí.

První tři potvrzené případy v České republice byly hlášeny 1. března 2020 a 12. března vláda vyhlásila mimořádný stav. Ani ne týden poté byly uzavřeny hranice a bylo doporučeno omezené vycházení. Česká republika byla první evropskou zemí, která měla povinnost nosit roušky. Do května bylo hlášeno 257 úmrtí na covid-19 ve srovnání se Švédskem, které je podobně lidnaté a mělo v té době téměř 3000 úmrtí.

Na začátku pandemie bylo nošení roušek něco neobvyklého, ale teď je to v celé Evropě naprosto běžné. Evropa se začala pomalu otevírat, ale například Řecko nebo Francie ohlásili v tomto týdnu nejvyšší počet případů. Německo poprvé za tři měsíce potvrdilo více než tisíc případů denně.

Oproti tomu Afrika na začátku pandemie registrovala nejmenší dopad pandemie na celý kontinent. V současné době je zde detekováno více než milion pozitivních případů. Číslo je ale relativní, protože zde neexistuje taková míra testování jako na jiných kontinentech, přesto se zdá, že Afrika má výrazně nižší úmrtnost.

Odborníci se domnívají, že je to způsobeno tím, že Afričané obecně netrpí civilizačními chorobami jako je diabetes 2. typu nebo obezitou. Také se na kontinentě nacházejí mladší lidé s průměrným věkem 19 let.

Celý svět převážně apeluje i na časté dezinfekce povrchu, a hlavně na hygienu. Správně by se ruce měly umývat mýdlem pod teplou vodou minimálně 20 sekund. Ale to nelze v některých zemích jako je například Indie, kde až jeden milion obyvatel žije v bombajském slumu a nemají k vodě přístup.

„To je ten hlavní rozdíl, který může rozdělit svět na dvě části a existuje velký otazník nad tím, jak můžeme kontrolovat virus, když není k dispozici vakcína,“ poznamenala viroložka Groppelliová. Hlavní stanovisko WHO zní, že svět se nachází uprostřed velmi závažné, intenzivní, a hlavně se zrychlující pandemie, která je stále na vrcholu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 35 minutami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

před 42 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

před 1 hodinou

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zelenskyj: Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti rozšiřuje frontovou linii. Nesmíme podlehnout

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti rozšiřuje frontovou linii na východě Ukrajiny. Uvedl to v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který poukázal na probíhající boje ve více částech země. Informuje o tom agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy