Lidská práva Rusy vůbec nezajímají. Ukrajinci končí v ruských věznicích bez obvinění, advokáti k nim nesmí

V ruských vězeňských táborech, vazebních věznicích a na okupovaných územích Ukrajiny se nachází tisíce civilistů zadržených v tzv. filtračních táborech. Tito lidé byli zatčeni bez obvinění, vyšetření nebo soudního procesu v rámci "speciální vojenské operace," jak Moskva označuje válku proti Ukrajině. 

Zadržení jsou bez možnosti oficiálního vypátrání a jsou vystaveni nejistému osudu. Stanice BBC, která upozornila na tuto problematiku, zdůraznila, že tito civilisté jsou nejzranitelnější skupinou v průběhu války, kterou Rusko vede proti Ukrajině.

Zadržení civilisté jsou často bez obhajoby, bez obvinění a bez možnosti soudu. Mezinárodní právo přiznává civilistům určitá práva, ale v tomto případě jsou tato práva systematicky porušována.

Většina zadržených se nachází ve vězeních bez náležitých záznamů o jejich zadržení, a tak je velmi těžké je vystopovat a zjistit o nich cokoli oficiálně.

Zpráva BBC poukazuje na nemožnost získat přístup k těmto zadrženým pomocí právních cest, a to dokonce i v případech, kdy jsou oficiálně obviněni ze zločinů.

"Jako ochránci lidských práv bychom jim mohli poslat obhájce, na to nám ale odpovídají, že 'my je z ničeho neobviňujeme a nepodezíráme, prostě byli zadrženi za odpor vůči speciální vojenské operaci'," říká právnička Polina Muryginová z projektu Every Human Being.

Civilisté jsou zadržováni v uzavřeném systému, kde chybí základní záruky spravedlivého soudu a možnost přístupu advokátů. Situace civilistů v této situaci je nejistá a často tragická, s rodinami, které nemají žádnou jistotu o osudu svých blízkých.

Obvinění v Rusku mají práva až e chvíli, kdy je proti nim vzneseno obvinění. Civilisté ale často sedí v ruských vězeních bez obhajoby, bez obvinění a bez soudu. Reálně tak sice existují uvnitř ruského vězeňského systému, ale oficiálně ne.

K těm, kdo sedí ve vazbě bez obvinění, tak advokáti jednoduše nemají přístup. "Ani mně, ani kolegům se nepodařilo takové lidi najít a setkat se s nimi," uvedla advokátka Marije Ejsmontová.

Stejnou zkušenost má i advokát Leonid Solovjov. "Stává se často, že přijedu, ale řeknou mi, že tam takový člověk není. Nikoho k němu nepouštějí, anebo ho přemístili jinam. Nepustí mě zkontrolovat cely," řekl BBC.

Celkově je tento problém nejenom nespravedlivý, ale také porušuje základní lidská práva a mezinárodní normy týkající se zacházení s civilisty během konfliktu. Advokáti ale nebyli schopni uvést jediný příklad, kdy se jim podařilo setkat se se zajatým Ukrajincem.

BBC tvrdí, že ví o jediném případu, kdy se zadrženého Ukrajince podařilo vypátrat a potvrdit, že je ve vězení. I přesto k němu nebyl vpuštěn advokát.

Ukrajinští lidskoprávní aktivisté, s nimiž BBC hovořila, připouštějí, že více informací lze získat od propuštěných, buď od vyměněných ukrajinských válečných zajatců, nebo od civilistů.

Z pohledu ukrajinské legislativy je rukojmím civilista zadržený ruskými bezpečnostními složkami na okupovaném území Ukrajiny v podstatě za podporu své země. Takové zadržování v podmínkách okupace ukrajinského suverénního území je právně kvalifikováno jako únos a braní rukojmí.

Jsou ale i tací, které Rusové prostě bez vysvětlení propustili. Není přesně známo, kolik takových lidí je. Rusko ale nadále tvrdí, že vězni jsou drženi v souladu s požadavky Ženevské konvence zakazující mučení. BBC požádala ruské ministerstvo obrany o vyjádření k ukrajinským důkazům o nelidském zacházení a mučení. Dodnes čeká na odpověď.

Podle ministerstva pro reintegraci dočasně okupovaných území Ukrajiny k listopadu 2023 je v ruském zajetí 4 337 Ukrajinců. Z toho 3 574 lidí jsou vojáci, 763 lidé jsou civilisté. Ukrajinské úřady se spoléhají na údaje od Červeného kříže, ale ten se ne vždy dostane do míst, kde jsou Ukrajinci drženi v Rusku, nemluvě o detenčních centrech a koloniích na okupovaných územích.

"Hlavním problémem je, že chybí civilisté, kteří nebyli nikde hlášeni. To znamená, že potřebujeme úplný seznam všech lidí, kteří byli uneseni, a existují svědci, že se to stalo. Ale žádný takový seznam neexistuje," vysvětluje Anastasia Panteleevová, analytička Media Initiative for Human Rights.

Ruským a ukrajinským aktivistům za lidská práva se podařilo identifikovat více než 30 kolonií a vazebních věznic, z nichž bylo hlášeno zadržování civilních vězňů. K těmto lidem ale nikdo nemá přístup.

Související

Více souvisejících

Rusko Věznice

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy