Lukašenko: Putin dá jaderné zbraně každému, kdo se připojí ke „svazu Ruska a Běloruska“

Běloruský diktátor a samozvaný prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že prezident Putin může poskytnout jaderné zbraně každému, kdo se připojí ke svazu Ruska a Běloruska.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko prohlašuje, že Ruská federace poskytne jaderné zbraně všem zemím, které se připojí ke "svazu Ruské federace a Běloruska", uvedla Ukrajinska Pravda s odkazem na video rozhovor s běloruským prezidentem zveřejněný ruským propagandistou Pavlem Zarubinem.

"Nemyslím si, že (prezident Kazachstánu Kasym-Žomart) Tokajev se kvůli tomu nějak trápí. Ale pokud ano, nikdo - a ani já - není proti tomu, aby Kazachstán a další země měly tak těsné vztahy, jako my máme s Ruskou federací," řekl Lukašenko v televizním pořadu Moskva, Kreml. "Do svazu Běloruska a Ruska je záhodno vstoupit - a jaderné zbraně budou pro všechny," prohlásil podle Kommersantu.

Podle Lukašenka mají tyto země „jedinečnou šanci se sjednotit“.

Běloruský opoziční aktivista Valerij Cepkalo uvedl, že po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl samozvaný prezident Běloruska Alexandr Lukašenko převezen v kritickém stavu do Ústřední klinické nemocnice v Moskvě.

Během letošního summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU), který se konal v Kremlu, prezident Kazachstánu Kassym-Jomart Tokajev podle zpráv médií přednesl poznámku ohledně ruských a běloruských spojenců, ve které zdůraznil, že tyto dvě země sdílejí jaderné zbraně. Dále poznamenal, že v globální politice je jedinečným jevem fakt, že tyto dvě země tvoří jediný stát ve formě svazového soustátí, a ostatní členové EAHU by měli zvážit, jak s touto situací spolupracovat.

Kreml následující den vysvětlil, že svazové soustátí mezi Ruskem a Běloruskem, které bylo oficiálně ustanoveno v roce 1999, představuje vyšší formu integrace než Euroasijská hospodářská unie. Mluvčí Tokajeva, Ruslan Želdibaj, poté prohlásil, že Kazachstán nemá v úmyslu vstupovat do žádných dalších svazků se státy a integrace v rámci EAHU je zaměřena výhradně na ekonomickou spolupráci.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Alexandr Lukašenko Vladimír Putin Jaderné zbraně kazachstán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy