Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

„Říkám vám, tyto země nám volají, líbají mi zadek,“ pronesl Trump v úterní večer ve Washingtonu. „Umírají touhou uzavřít dohodu. ‘Prosím, prosím pane, udělejte dohodu. Udělám cokoliv, pane,’“ pokračoval prezident teatrálním napodobením údajného cizího státníka.

Nová vlna tarifů, kterou Trump oznámil 2. dubna, začala platit ve středu ráno a míří na širokou škálu dováženého zboží. Zavedení cel se okamžitě odrazilo na světových trzích, kde propadly klíčové indexy a znovu se rozhořel globální obchodní konflikt.

Nejvýrazněji byl zasažen čínský dovoz, na který Spojené státy uvalily clo ve výši neuvěřitelných 104 %. Tarify se ale týkají i desítek dalších zemí včetně států Evropské unie, kde dosahují od 11 do 50 procent.

Asijské burzy reagovaly okamžitě. Japonský index Nikkei se propadl o více než 5 %, širší index TOPIX o 4,6 %. V Hongkongu klesl index Hang Seng o 4,3 % a tchajwanská burza zažila pád o více než 5,7 %.

Prezident během večera rovněž ohlásil nový záměr – zavést clo na dovoz farmaceutických produktů. „Zavedeme clo na farmaceutika, a jakmile to uděláme, vrátí se tyto firmy zpět do naší země, protože my jsme ten největší trh,“ prohlásil Trump za potlesku přítomných republikánů.

Trumpova rétorika a obchodní strategie dál rozdělují veřejnost i politické experty. Zatímco jeho příznivci oceňují snahu vrátit výrobu zpět do USA, kritici varují před hospodářskými dopady, oslabováním vztahů se spojenci a destabilizací globálního trhu.

Bílý dům zatím neuvedl konkrétní termín pro zavedení cel na léky, ale podle prezidentova prohlášení by mělo jít o další krok v rámci jeho kampaně „Amerika na prvním místě“, která má za cíl přesměrovat produkci a investice zpět do USA.

Mezitím analytici upozorňují, že rostoucí protekcionismus může vést ke spirále odvetných opatření, která postihnou jak americké exportéry, tak domácí spotřebitele.

Trump ale zůstává neoblomný. „My máme silnou pozici. Oni nás potřebují víc než my je,“ prohlásil sebevědomě a slíbil, že v obchodní válce Spojené státy nejen přežijí, ale zvítězí. 

Ale navzdory opakovaným ujištěním Trumpa, že Spojené státy vedou intenzivní jednání o snížení cel a uzavírání nových obchodních dohod, se podle webu Politico ukazuje, že realita je zcela opačná. Ze světa přicházejí zprávy o tom, že administrativa v Bílém domě téměř nekomunikuje a na snahy o navázání dialogu v mnoha případech vůbec nereaguje.

Z Filipín například potvrdili, že jejich žádost o jednání s americkými představiteli zůstává bez jakékoli odpovědi. Podobně dopadla i nabídka Velké Británie, která navrhla rámec pro komplexní obchodní dohodu, přesto se zvýšení cel nevyhnula. Diplomaté z několika zemí tvrdí, že kontaktují různé úrovně Trumpových poradců, ale reakce se buď vůbec nedočkají, nebo se jim dostane pouze formálního vyslechnutí bez následných kroků.

Podle expertů je přitom klíčovým problémem i to, že Trumpův tým dosud jasně neformuloval, co vlastně od zahraničních partnerů očekává. Neexistence konkrétních požadavků signalizuje, že Spojené státy jsou stále velmi daleko od jakékoli reálné obchodní dohody. Komplikací je i skutečnost, že administrativa údajně vede jednání s téměř stovkou zemí najednou, aniž by bylo jasné, jaké cíle v jednotlivých případech sleduje.

Diplomaté z Vietnamu, Izraele nebo Kambodže přiznávají, že ačkoliv jejich vlády nabídly výrazné ústupky – včetně snížení cel, otevření trhů nebo navýšení dovozu amerického zboží – nedočkali se ani odpovědi. „I když se nakonec sejdete, maximem bývá jen hezký tweet, ale žádný reálný posun,“ popsal zkušenost jeden ze zástupců zahraniční mise.

Mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt tvrdí opak a zdůrazňuje, že „telefony zvoní nepřetržitě“, protože zahraniční lídři se snaží domluvit jednání. Přiznává však, že omezený počet zaměstnanců zodpovědných za obchodní agendu ztěžuje možnost reagovat na všechny žádosti efektivně.

Zatímco některé země dál usilují o dohodu, jiné zvažují odvetná opatření. Nejistota se šíří také mezi spojenci Spojených států. „Jednání by dávalo větší smysl, ale problém je, že Spojené státy momentálně prostě nevyjednávají,“ shrnul situaci jeden diplomat.

Donald Trump se mezitím veřejně chlubí, že jednal s vůdci Japonska a Jižní Koreje a přivítal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ani v jednom případě však nedošlo k žádným konkrétním výsledkům. Na izraelský návrh snížení obchodního deficitu Trump reagoval lakonicky: „To je hezké.“ 

Cla se přidávají k dřívějším opatřením, která postihla dovoz oceli, automobilů, farmaceutik a dalších produktů z Číny, Mexika, Kanady nebo EU. Bílý dům tvrdí, že hlavním cílem je snížení obchodního deficitu a dosažení „obchodní reciprocity“. Obchodní zmocněnec Jamieson Greer však v Senátu připustil, že některé země nemusí být schopny zcela zrušit své bariéry.

Evropská unie nabídla odstranění cel na průmyslové zboží, ale Trumpova vláda nabídku odmítla. Stejně tak zavrhla i návrh Vietnamu zrušit veškerá cla vůči USA. Podle poradce Petera Navarra to „nic neznamená“, protože hlavní problém podle něj představují necelní překážky.

Zatímco Kolumbie už připravuje dlouhodobou strategii diverzifikace obchodních partnerů a snižování závislosti na USA, Británie vedená premiérem Keirem Starmerem se stále snaží o dohodu. Starmer ale v parlamentu přiznal, že Trump nejeví ochotu k ústupkům a svět podle něj čelí zásadní změně.

„To, co se děje v posledních dnech, není přechodná fáze. Myslím, že jsme svědky proměny světového řádu,“ prohlásil Starmer. Trhy i diplomaté se shodují, že přístup současného prezidenta k mezinárodnímu obchodu je nepředvídatelný, nekompromisní a vysoce rizikový – nejen pro globální partnery, ale i pro samotné Spojené státy. 

Související

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

19. dubna 2025 21:58

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

19. dubna 2025 20:18

Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

19. dubna 2025 19:35

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

19. dubna 2025 18:42

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

19. dubna 2025 18:24

19. dubna 2025 17:36

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo

Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy