MZV varuje Čechy: Rozmyslete si cestu do Švédska, zemi hrozí kvůli pálení Koránu teroristický útok

Češi by si měli své případné cestování do Švédska velmi dobře rozmyslet. Tamní bezpečnostní služba totiž vyhodnotila stupeň teroristické hrozby jako vysoký, na což upozornil český resort zahraničních věcí. Děje se tak po sérii případů pálení Koránu, kterého se dopustili švédští a dánští extrémisté. To rozlítilo nejen vlády arabských zemí, ale i muslimy. 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varovalo před cestami do Švédska. „Důvodem je dlouhodobě zhoršená bezpečnostní situace ve Švédsku, která souvisí zejména s opakovanými případy pálení koránu. Švédské bezpečnostní služby odhadují, že hrozba bude přetrvávat delší dobu a že se týká celého Švédska,“ vysvětluje resort na svých webových stránkách.

Obezřetnost se doporučuje zejména při návštěvě veřejných míst s vysokou koncentrací osob. „Terčem útoku by se mohly stát například církevní objekty, nákupní centra, festivaly, a podobně. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti a při náznaku podezřelé činnosti kontaktovat příslušné místní orgány,“ pokračuje ministerstvo.

Česká diplomacie na zvýšené riziko upozornila v souvislosti se zprávou Švédské bezpečnostní služby, která zvýšila míru rizika teroristického útoku na vysokou. „Hrozba pro Švédsko se postupně mění a v posledním roce se zvýšila hrozba útoků ze strany násilných islamistických aktérů. Švédsko se z legitimního cíle teroristických útoků stalo cílem prioritním,“ varovala generální ředitelka Švédské bezpečnostní služby Charlotte von Essenová.

Stupeň se na pětistupňové škále zvýšil ze zvýšeného na vysoký neboli ze tří na čtyři stupně. „Vládní orgány a další společenské subjekty musí i nadále přijímat opatření k prevenci a snížení hrozby teroristických útoků ve Švédsku a je důležité vytvořit podmínky potřebné k udržení tohoto úsilí v průběhu času. Tímto postupem učiníme Švédsko bezpečnějším místem,“ zdůraznila Essenová.

Zvýšení stupně podle bezpečnostní služby nesouvisí s žádnou konkrétní událostí. Zejména ale švédští extremisté vyvolali diplomatické roztržky mezi Stockholmem a arabskými zeměmi po sérii pálení svaté muslimské knihy Korán.

O tom EuroZprávy.cz informovaly už koncem července. Případy se netýkaly pouze Švédska, nýbrž i Dánska. Zatímco se ústavní činitelé snažili činy extremistů verbálně napravit, pálení pokračovalo. „Svoboda projevu je základní součástí demokracie. Ale to, co je legální, nemusí být nutně vhodné. Pálení knih, které jsou pro mnohé svaté, je hluboce neuctivý čin. Chci vyjádřit soucit všem muslimům, kteří jsou uraženi tím, co se dnes stalo ve Stockholmu,“ uvedl švédský premiér Ulf Kristersson.

Pálení knihy však rozlítilo mimo jiné Ankaru, Káhiru i Bagdád. V Iráku dokonce protestující vtrhli na švédské velvyslanectví, v případě dánského skončili u pokusu. Následně si Švédové předvolali vysoce postaveného iráckého diplomata. „To, co se stalo, je naprosto nepřijatelné a vláda tyto útoky důrazně odsuzuje. Irák má povinnost chránit diplomatické mise a v této odpovědnosti selhal,“ zdůraznil šéf švédské diplomacie Tobias Billström.

Iráčané ale byli skutečně rozzlobení. „Jakékoli opakování incidentu zahrnující spálení svatého Koránu na švédské půdě bude vyžadovat přerušení diplomatických vztahů,“ upozornil irácký premiér Mohammed Shia Al-Sudani.

Lidé, kteří pálí Korány, pouštějí skandinávsko-arabské vztahy na velice tenký led. Teprve nedávno turecký prezident Recep Tayyip Erdogan souhlasil s ratifikací švédského vstupu do Severoatlantické aliance.

Související

Setkání prezidenta Ukrajiny s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem v Kyjevě (2. července 2024).

Evropské státy bojkotují Maďarsko. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Švédsko Terorismus zahraničí

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy