NATO pozastavuje smlouvu o konvenčních ozbrojených silách. Reaguje na Rusko

NATO pozastaví smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE). Aliance odsoudila postup Ruska, které se jí už několik let neřídilo a v noci na úterý od smlouvy definitivně odstoupilo. Smlouva byla klíčovým prvkem bezpečnostního uspořádání po konci studené války. 

Severoatlantická aliance v komuniké sdělila, že členské státy hodlají pozastavit fungování smlouvy CFE na tak dlouho, dokud to bude nutné. "Je to rozhodnutí, které má plnou podporu všech spojenců NATO," stojí v textu. 

"Jakkoli uznáváme roli CFE coby základního kamene euroatlantické bezpečnostní architektury, situace, v níž by se strany z řad spojenců smlouvou řídily, zatímco Rusko by tak nečinilo, by byla neudržitelná," uvedlo NATO.

Smlouva byla podepsána 19. listopadu 1990 a platit začala přibližně o dva roky později. Bývá označována za jednu z klíčových dohod v oblasti bezpečnosti v Evropě od skončení studené války: omezuje rozmístění tanků a vojsk v zemích Severoatlantické smlouvy a Varšavské smlouvy ve východní Evropě.

Moskva však v roce 2015 oznámila, že se přestává účastnit zasedání společné komise o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, přičemž svou účast na smlouvě CFE pozastavila již v roce 2007. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o vypovězení CFE v květnu roku 2023, přibližně

15 měsíců po zahájení invaze na Ukrajinu. NATO v této souvislosti šéfa Kremlu kritizovalo s tím, že "podkopává euroatlantickou bezpečnost".

Smlouva, jejímž cílem bylo vyvážit konvenční síly ke konci studené války, byla podle Ruska de facto porušena, protože bývalé sovětské republiky Estonsko, Lotyšsko, Litva a bývalé země Varšavské smlouvy se začátkem 21. století staly členy NATO.

Smlouva CFE počítá s omezením pěti kategorií zbraní a techniky – jde o tanky, bojová obrněná vozidla, dělostřelectvo kalibru více než 100 milimetrů, bojová letadla a útočné vrtulníky – a zajišťuje také výměnu informací a rozsáhlou inspekční činnost v zúčastněných zemích.

Související

Více souvisejících

NATO Rusko zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy