Navalnyj a spol. míří do nelidských podmínek ruského vězení. Bývalí trestanci popsali hrůzné zážitky

Ruské trestance ve vězení nečeká nic příjemného. Kromě nedůstojných podmínek, násilí a nekonečné dřiny se musí připravit také spánek v přeplněných pokojích na železných palandách. V nejhorším případě může trestanec skončit jako člen nejnižší kasty, kde bude „rád, že umývá záchody“. 

Ruský soud v pátek udělil opozičnímu lídrovi Alexeji Navalnému další trest odnětí svobody, tentokrát na 19 let. Prokuratura požadovala let dvacet. Opozičník byl shledán vinným z vytváření extremistické komunity, účasti na ní, financování extremistických aktivit, organizování extremistického společenství, veřejného vyzývání k extremistickým akcím a zapojení nezletilých do činností ohrožujících život.

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, soudy posílají do vězení také jeho spolupracovníky. V ruském sibiřském městě Barnaul poslal za mříže například Vadima Ostanina. Bývalý šéf místního Navalného štábu, dostal devítiletý trest odnětí svobody za svou údajnou účast v extremistické organizaci.

Tito lidé nyní zamíří do vězení – nebo spíše trestaneckých kolonií. Podmínky zde jsou velice tvrdé, o čemž svědčí slova několika bývalých vězňů. Napříč největší zemí světa je zavřeno zhruba půl milionu lidí, což činí 334 trestanců na sto tisíc obyvatel. 

Naprostá většina věznic v Rusku stojí na modelu trestaneckých kolonií s baráky, což je nízkonákladové a velkokapacitní „řešení“. Roku 2021 takto bylo konstruováno 684 ze 692 vězeňských zařízení na území Ruské federace. 

Co je čeká v trestanecké kolonii?

Ruské trestanecké kolonie jsou velice odlišné od běžného vězeňství, jaké známe na Západě. Debatu o tamních podmínkách vyvolalo uvěznění americké basketbalistky Brittney Grinerové z loňského roku za pašování drog. 

Už samotný proces převozu do kolonie probíhá v naprostém utajení a příbuzní či advokáti vůbec nevědí, kam je vězeň poslán. Polský think-tank Centrum východních studií (OSWÚ uvedl, že „naprostá většina ruských věznic je ve skutečnosti trestaneckou kolonií“. Vězni jsou ubytováni v barácích místo cel a jsou nasazováni do práce. Po celém Rusku existuje až 800 takových zařízení. 

Jsou jakousi „památkou“ na období Sovětského svazu a různé think-tanky či lidskoprávní organizace je k nechvalně proslulým gulagům z éry vůdce Josipa Stalina přirovnávají. Ne ve všech se ale vyžaduje práce, záleží to na typu věznice. Různí vysoce postavení disidenti, aktivisté nebo cizí státní příslušníci popisovali otřesné a těžké zážitky, pokud jde o přísné kolonie. 

„Navzdory několika pokusům o reformu vězeňského systému v Rusku stále připomínají sovětský gulag: porušování lidských práv a mučení jsou běžné,“ popisuje OSW. 

Své zážitky z kolonie pro CNN vylíčil například Konstantin Kotov, který si v kolonii č. 2 nedaleko Moskvy odpykával tresty za porušení ruských zákonů proti protestům. „Od prvních minut, co jste tady, zažíváte psychický a morální tlak. Jste nuceni dělat věci, které byste v normálním životě nikdy neudělali. Máte zakázáno mluvit s ostatními odsouzenými.“

Podle Kotova musí znát seznam jmen zaměstnanců, podmínky jsou extrémně náročné fyzicky i psychicky. „Jste celý den na nohou, od šesti ráno do desíti večer, nesmíte si sednout. Nedovolí vám číst, nedovolí vám napsat dopis. Může to trvat dva týdny, může to trvat tři týdny,“ popsal muž, který ve vězení strávil dohromady deset měsíců v rámci dvou trestů. 

Vězňové spí v barácích na železných palandách. Například v pokoji s Kotovem spalo 50 až 60 dalších trestanců. Vstávali v šest ráno, kdy vycházeli na dvůr a poslouchali hymnu Ruské federace. „Například jsem se skoro celý den díval na televizi, na ruské federální kanály. To je mučení televizí,“ poznamenal. 

K podmínkách ve vězení se vyjádřil i sám Navalnyj, když mu povolili „sdílet dojmy“ po loňském příjezdu do zařízení. „Netušil jsem, že je možné zřídit skutečný koncentrační tábor sto kilometrů od Moskvy. Byla mi oholena hlava. Všude jsou videokamery, každý je sledován a při sebemenším porušení pravidel se podává hlášení. Myslím, že někdo nahoře četl Orwellovo 1984,“ kritizoval místní poměry opozičník. 

Uvězněna byla mimo jiné členka aktivistické skupiny Pussy Riot Marja Aljochinová. „Tohle není budova s celami. Vypadá to jako podivná vesnice, jako pracovní tábor gulag. Ve skutečnosti je to pracovní tábor, protože podle zákona by měli všichni vězni pracovat. Docela cynické na této práci je, že vězni obvykle šijí policejní uniformy a uniformy pro ruskou armádu, a to téměř bez nároku na mzdu,“ vysvětlovala.

Své k tématu ruského vězeňství napsal také server listu New York Times. Vyzpovídal jednoho z bývalých trestanců jménem Alexandr Margolin. Podle něj se trestanci postupně rozdělují na kasty. Margolin totiž byl svědkem události, kdy byl surově zbit jeho spoluvězeň, načež každý den „poslušně čistil záchod“. Uvedl, že to byla „ponižující povinnost signalizující, že se ve vězeňské hierarchii zařadil do nižší kasty, takzvaných degradovaných“. 

Související

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Věznice Rusko Pussy Riot

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

"Smrt režimu." Ruská žačka 10. třídy si má odpykat 3,5 roku vazby. Prokurátor požadoval pět let v trestanecké kolonii

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy