Paradox. Ruská opozice je po vzpouře kvůli Chordovskému ještě více rozdělená

Nezávislý ruský server Moscow Times přišel s tvrzením, že vzpoura wagnerovců z konce června rozděluje také protikremelskou opozici. Rozdělená je přitom už tak kvůli řadě rozdílných názorů a svému geografickému rozptylu v exilu, píše web. Nyní opoziční politici kritizovali jednoho ze svých lídrů Michaila Chodorkovského. 

Bývalý ropný magnát a nynější opoziční lídr Chodorkovskij se stal nejhlasitějším z podporovatelů Prigožina. „Prigožin opakoval slovo od slova to, co my, protiválečná opozice, říkáme od začátku války. Cílem války je barbarství a oficiální důvod války je nesmysl, kterému nikdo nevěří,“ popsal. 

„Nyní, když se prach po Prigožinově neúspěšném puči usadil, máme před sebou krutou pravdu. Putinova všeobecná popularita je umělá iluze,“ psal Chodorkovskij na twitteru

Podle opozičního lídra se konec Putinova režimu blíží. „Mnohem dříve, než si lidé mysleli – a nebude to klidný přechod. Existují tisíce lidí, kteří mají vůči režimu výhrady, všichni jsou ozbrojeni a vycvičeni k boji díky Putinově nezákonné válce na Ukrajině,“ varoval

„V případě ukrajinského průlomu se horda ruských bojovníků stáhne za hranice, stejně jako když se ruské impérium stáhlo z fronty během první světové války – což vedlo k bolševickému převratu,“ doplnil Chodorkovskij. 

Jeho výroky se ale staly terčem kritiky ostatních členů opozice, píše MT. „Tohle není myšleno vážně a není to nic jiného než hledání nějakého kouzelníka, který přiletí a zbaví nás Putina. O to podivnější je, že to slyšíme od Chodorkovského,“ podotkl jeden z politiků ruské opozice Vladimir Milov. 

S největší kritikou se ozvalo největší ruské občanské protiválečné hnutí Feministický protiválečný odpor (FAR). „Proč měli chuť přidat se k jedné z prohnilých stran tohoto konfliktu? Domnívám se, že důvody jsou dva – omezená politická představivost a obsahová prázdnota jejich politických projektů,“ míní členka FAR Saša Talaverová. 

„Představitelé opozice, jako je Chodorkovskij, zůstávají lhostejní k nebezpečí, které povstání představuje pro civilisty v postižených regionech, uprostřed svých úvah o Rusku po Putinovi,“ pokračovala. 

Chodorkovského závěry podpořili Denisa Nikitin a Ilja Ponomarjov. Nikitin je vůdce Ruského dobrovolnického sboru, což je krajně pravicová polovojenská jednotka ruských občanů bojujících proti Moskvě ve válce na Ukrajině. 

Ponomarjov je zase podporovatelem dalšího takového uskupení – Legie Svoboda Ruska. „Měl by být při výběru spojenců vybíravější. Naším postojem je vybudovat vlastní osvobozeneckou armádu, spolupracovat s partyzánskými formacemi uvnitř Ruska a vybudovat vlastní politické opoziční křídlo,“ vylíčil s tím, že Chodorkovského závěry přesto oceňuje. 

Politický analytik Anton Barbašin si myslí, že si svými výroky mohl Chodorkovskij uškodit. „Myslím, že většina to vnímala buď jako chybu, nebo jako nepochopení situace. Pro Chodorkovského to neznamená nic dobrého. Přinejmenším z komentářů představitelů opozice je zřejmé, že jeho iniciativa nikoho nenadchla.“

Chodorkovský si svůj postoj ale drží. Své kritiky podle Moscow Times dokonce označil za „škodlivé impotenty“. „Jak ruské vedení, tak Prigožin jsou naši nepřátelé, stejně jako všichni bandité,“ popsal ředitel protikorupčního fondu Alexeje Navalného Ivan Ždanov v den ozbrojené vzpoury wagnerovců. 

Polovojenská skupina vedená Prigožinem se po dlouhotrvajících sporech s ruskou armádou během války na Ukrajině postavila proti vedení ruské armády a ministerstvu obrany prostřednictvím ozbrojeného povstání, o němž informovaly EuroZprávy.cz

Wagnerova skupina se účastnila ruské invaze na Ukrajinu, v jejím průběhu se ale objevily konflikty mezi jejím vedením a ministrem obrany Sergejem Šojguem, který se snažil žoldnéřské jednotky dostat pod kontrolu úřadů. 

Šéf wagnerovců vyzval Rusy, aby se připojili k jeho bojovníkům, kteří se hodlali vypořádat s bezprávím v zemi. Wagnerovy jednotky dorazily do Rostova na Donu a obsadily štábní budovu Jižního vojenského okruhu. Posléze obsadily také klíčové vojenské objekty ve Voroněži a Lipecku. 

V Moskvě, Moskevské oblasti a Voroněžské oblasti byla zavedena protiteroristická opatření a ruský prezident Vladimir Putin v mimořádném projevu označil jednání Wagnerovy skupiny za vzpouru.

Kolona o síle 5000 mužů pod velením Dmitrije Utkina pokračovala prakticky bez odporu směrem k Moskvě, poté ale došlo za zprostředkování běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka k uzavření dohody o smírném urovnání konfliktu a Wagnerova skupina se stáhla. Prigožin byl následně převezen do Běloruska a jeho mužům byl nabídnut vstup do armády či možnost odejít ze země.

Související

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

Více souvisejících

Rusko Michail Chodorkovskij Jevgenij Prigožin Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Fond boje s korupcí (Navalnyj)

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy