Paradox. Ruská opozice je po vzpouře kvůli Chordovskému ještě více rozdělená

Nezávislý ruský server Moscow Times přišel s tvrzením, že vzpoura wagnerovců z konce června rozděluje také protikremelskou opozici. Rozdělená je přitom už tak kvůli řadě rozdílných názorů a svému geografickému rozptylu v exilu, píše web. Nyní opoziční politici kritizovali jednoho ze svých lídrů Michaila Chodorkovského. 

Bývalý ropný magnát a nynější opoziční lídr Chodorkovskij se stal nejhlasitějším z podporovatelů Prigožina. „Prigožin opakoval slovo od slova to, co my, protiválečná opozice, říkáme od začátku války. Cílem války je barbarství a oficiální důvod války je nesmysl, kterému nikdo nevěří,“ popsal. 

„Nyní, když se prach po Prigožinově neúspěšném puči usadil, máme před sebou krutou pravdu. Putinova všeobecná popularita je umělá iluze,“ psal Chodorkovskij na twitteru

Podle opozičního lídra se konec Putinova režimu blíží. „Mnohem dříve, než si lidé mysleli – a nebude to klidný přechod. Existují tisíce lidí, kteří mají vůči režimu výhrady, všichni jsou ozbrojeni a vycvičeni k boji díky Putinově nezákonné válce na Ukrajině,“ varoval

„V případě ukrajinského průlomu se horda ruských bojovníků stáhne za hranice, stejně jako když se ruské impérium stáhlo z fronty během první světové války – což vedlo k bolševickému převratu,“ doplnil Chodorkovskij. 

Jeho výroky se ale staly terčem kritiky ostatních členů opozice, píše MT. „Tohle není myšleno vážně a není to nic jiného než hledání nějakého kouzelníka, který přiletí a zbaví nás Putina. O to podivnější je, že to slyšíme od Chodorkovského,“ podotkl jeden z politiků ruské opozice Vladimir Milov. 

S největší kritikou se ozvalo největší ruské občanské protiválečné hnutí Feministický protiválečný odpor (FAR). „Proč měli chuť přidat se k jedné z prohnilých stran tohoto konfliktu? Domnívám se, že důvody jsou dva – omezená politická představivost a obsahová prázdnota jejich politických projektů,“ míní členka FAR Saša Talaverová. 

„Představitelé opozice, jako je Chodorkovskij, zůstávají lhostejní k nebezpečí, které povstání představuje pro civilisty v postižených regionech, uprostřed svých úvah o Rusku po Putinovi,“ pokračovala. 

Chodorkovského závěry podpořili Denisa Nikitin a Ilja Ponomarjov. Nikitin je vůdce Ruského dobrovolnického sboru, což je krajně pravicová polovojenská jednotka ruských občanů bojujících proti Moskvě ve válce na Ukrajině. 

Ponomarjov je zase podporovatelem dalšího takového uskupení – Legie Svoboda Ruska. „Měl by být při výběru spojenců vybíravější. Naším postojem je vybudovat vlastní osvobozeneckou armádu, spolupracovat s partyzánskými formacemi uvnitř Ruska a vybudovat vlastní politické opoziční křídlo,“ vylíčil s tím, že Chodorkovského závěry přesto oceňuje. 

Politický analytik Anton Barbašin si myslí, že si svými výroky mohl Chodorkovskij uškodit. „Myslím, že většina to vnímala buď jako chybu, nebo jako nepochopení situace. Pro Chodorkovského to neznamená nic dobrého. Přinejmenším z komentářů představitelů opozice je zřejmé, že jeho iniciativa nikoho nenadchla.“

Chodorkovský si svůj postoj ale drží. Své kritiky podle Moscow Times dokonce označil za „škodlivé impotenty“. „Jak ruské vedení, tak Prigožin jsou naši nepřátelé, stejně jako všichni bandité,“ popsal ředitel protikorupčního fondu Alexeje Navalného Ivan Ždanov v den ozbrojené vzpoury wagnerovců. 

Polovojenská skupina vedená Prigožinem se po dlouhotrvajících sporech s ruskou armádou během války na Ukrajině postavila proti vedení ruské armády a ministerstvu obrany prostřednictvím ozbrojeného povstání, o němž informovaly EuroZprávy.cz

Wagnerova skupina se účastnila ruské invaze na Ukrajinu, v jejím průběhu se ale objevily konflikty mezi jejím vedením a ministrem obrany Sergejem Šojguem, který se snažil žoldnéřské jednotky dostat pod kontrolu úřadů. 

Šéf wagnerovců vyzval Rusy, aby se připojili k jeho bojovníkům, kteří se hodlali vypořádat s bezprávím v zemi. Wagnerovy jednotky dorazily do Rostova na Donu a obsadily štábní budovu Jižního vojenského okruhu. Posléze obsadily také klíčové vojenské objekty ve Voroněži a Lipecku. 

V Moskvě, Moskevské oblasti a Voroněžské oblasti byla zavedena protiteroristická opatření a ruský prezident Vladimir Putin v mimořádném projevu označil jednání Wagnerovy skupiny za vzpouru.

Kolona o síle 5000 mužů pod velením Dmitrije Utkina pokračovala prakticky bez odporu směrem k Moskvě, poté ale došlo za zprostředkování běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka k uzavření dohody o smírném urovnání konfliktu a Wagnerova skupina se stáhla. Prigožin byl následně převezen do Běloruska a jeho mužům byl nabídnut vstup do armády či možnost odejít ze země.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 
Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko Michail Chodorkovskij Jevgenij Prigožin Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Fond boje s korupcí (Navalnyj)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy