Polská armáda pochoduje Varšavou, připomíná si slavné vítězství nad Sověty

Ve Varšavě se v úterý koná velká armádní přehlídka u příležitosti dne armády. Účastní se jí zhruba dva tisíce vojáků z nejrůznějších typů jednotek a kolem dvou stovek kusů techniky, včetně letectva. Přehlídka probíhá v době zvýšeného napětí na polské hranici se sousedním Běloruskem. 

Přehlídka, kterou vrcholí oslavy dne armády, začala po 14. hodině, informoval web TVP. Jako každý rok se řada obyvatel polského hlavního města postavila podél cesty, mnozí lidé si vzali státní vlajky. Spoustu přihlížejících také zajímá moderní vojenská technika, kterou Polsko zakoupilo v posledních letech. 

15. srpna se v Polsku slavilo už mezi lety 1923 až 1947, na tradici se poté navázalo po pádu komunistického režimu od roku 1992. Datum je významné tím, že připomíná překvapivé, ale důležité vítězství nad Rudou armádou v bitvě u Varšavy, která je známá také jako Zázrak na Visle. 

Situace před polskými volbami se vyostřuje. Kaczyński a Tusk si jdou tvrdě po krku Donald Tusk

Přehlídka se koná v době zvýšeného napětí na polské hranici s Běloruskem. Varšava v minulém týdnu oznámila, že na ni hodlá mít kvůli odstrašení agresora kolem 10 tisíc vojáků. Úřady v uplynulých dnech rozhodly, že do oblasti pošlou další dva tisíce vojáků, tedy o tisícovku mužů více než bylo požadováno pohraniční stráží kvůli rostoucímu počtu pokusů o nelegální překročení hranice. 

"Kvůli dynamické situaci na polsko-běloruské hranici nařídilo ministerstvo obrany, že žádost bude implementována a další vojáci budou přiděleni k ochraně polsko-běloruské hranice," sdělil resort obrany. 

Polsko už dříve nechalo vybudovat na hranici plot s elektrickou ochranou. V poslední době se u hranice objevili bojovníci Wagnerovy skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki vývoj komentoval slovy, že jde o snahu destabilizovat situaci na východním křídle NATO. 

Wagnerovci se do Běloruska přesunuli po ozbrojené vzpouře v Rusku z 23. června. Obsadili během ní veškerá klíčová místa v Rostově na Donu a následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž téhož dne večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle uzavřené dohody se následně přesunul do sousední země. 

Související

Saab 340 AEW&C je švédské letadlo včasného varování a řízení (AEW&C); varianta letounu Saab 340 je švédským letectvem označena jako S 100B Argus.

Polsko má strach, poprvé v historii nasadí letouny včasné výstrahy

Polsko s napětím očekává příchod dvou nových letadel Saab 340 AEW, která budou sloužit jako letadla včasné výstrahy. Očekává se, že tyto nové stroje posílí bezpečnost polského vzdušného prostoru vzhledem k možným potenciálním hrozbám. Plánuje se, že dorazí na konci února nebo začátkem března.

Více souvisejících

armáda Polsko Polsko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 8 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

Voják Bundeswehru zastřelil na severu Německa čtyři lidi včetně dítěte. Potom se vzdal

Údajně voják Bundeswehru zastřelil čtyři lidi v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa, mezi nimiž bylo i jedno dítě. Podezřelý se dobrovolně vzdal úřadům, informovala prokuratura v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy