Bojové AH-64E Apache zamíří do Polska. Severní soused zbrojí nákupem 96 kusu od Boeingu

Polsko stvrdilo historickou dohodu s americkou společností Boeing o pořízení 96 bojových vrtulníků Apache AH-64E za deset miliard dolarů (přibližně 230 miliard korun), upozornil na to ekonomický server MoneyMAG.cz s odkazem na prohlášení ministra obrany Wladyslawa Kosiniak-Kamysze.

Včera na letišti Inowrocław-Latkowo, kde sídlí polská 53. letecká základna 56. BLot (56. Baza Lotnicza), se uskutečnil podpis prováděcí smlouvy LOA (Letter of Acceptance) na pořízení 96 vrtulníků AH-64E Apache Guardian. Slavnostního aktu se zúčastnil místopředseda vlády a ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz. Nákup zahrnuje i rozsáhlé offsetové dohody pro polský průmysl. Klíčovým úkolem nyní bude efektivní integrace Apache Guardian s drony, bez které by vrtulníky na bojišti nemusely obstát.

Podle náměstka ministra obrany Pawla Brejdy je pořízení těchto vrtulníků klíčovou investicí do polské bezpečnosti a silným odstrašujícím prostředkem. Polsko se tím stane druhou zemí s největším počtem těchto strojů po Spojených státech. Nové vrtulníky nahradí starší postsovětské modely Mi-24, uvedla agentura Reuters.

Uzavřená smlouva zahrnuje také vybavení pro údržbu, technickou podporu, výcvik, munici a náhradní díly. Součástí příprav na tuto dohodu byly i průmyslové offsetové smlouvy podepsané minulý týden s americkými firmami Boeing a General Electric.

„Bojové vrtulníky AH-64E Apache poskytnou armádnímu letectví zcela nové bojové schopnosti v oblasti úderů na cíle a průzkumu. Jde také o další epochální změnu v modernizaci a rozvoji vrtulníkového letectví polských ozbrojených sil. Polsko se také stane po USA druhým největším uživatelem těchto vrtulníků na světě,“ uvedlo po podpisu smlouvy polské ministerstvo obrany. 

Polsko přirovnává nákup vrtulníků AH-64E Apache Guardian k akvizici stíhaček F-16, což představuje významnou transformaci pro polskou armádu. Dohoda zahrnuje 96 vrtulníků za 40 miliard zlotých (235 miliard Kč) a jejich roční provoz bude stát dvě miliardy zlotých (12 miliard Kč). Polská vláda zdůrazňuje význam spolupráce a integrace mezi ozbrojenými složkami. Dohodu předcházely rozsáhlé offsetové smlouvy s americkými společnostmi Lockheed Martin, General Electric a Boeing.

Polsko výrazně zintenzivnilo modernizaci své armády, zejména po ruské invazi na Ukrajinu, a letos vydá na obranu více než čtyři procenta HDP, což je nejvyšší podíl v NATO. Vojenskou techniku nakupuje především z USA a Jižní Koreje, ale také posiluje vlastní zbrojní průmysl. Polská společnost Huta Stalowa Wola například uzavřela smlouvu s Raytheonem na výrobu odpalovacích zařízení pro systém Patriot. Celkové výdaje na obranu od roku 2021 do 2035 dosáhnou 500 miliard zlotých (2,9 bilionu korun).

Související

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve středu důrazně varoval, že jakýkoliv útok na Polsko nebo jiné členské státy aliance bude čelit okamžité a masivní vojenské reakci. Prohlášení zaznělo během jeho návštěvy ve Varšavě na společné tiskové konferenci s polským premiérem Donaldem Tuskem.

Více souvisejících

Polsko armáda Polsko Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy