Ruské jaderné zbraně míří na Evropu a Kreml je údajně ochoten je použít. Většina má prošlou expiraci

Evropa se děsí ruského jaderného arsenálu. Ten může být zaměřený na tisíce cílů po celém kontinentu, k tomu navíc ruské námořnictvo neustále zvyšuje svou schopnost vypálit taktické jaderné hlavice z lodí. Podle expertů by se jaderné mocnosti měly vyvarovat pokračování závodu ve zbrojení.

EuroZprávy.cz už včera informovaly o dvaatřiceti cílech ruských jaderných hlavic v případě, že by vypukla válka se Severoatlantickou aliancí. Jak uvedl maďarský server index.hu s odvoláním na zjištění Financial Times, cíle se nacházejí na západním pobřeží Francie, ve vojenských komplexech v Norsku, Německu a Estonsku, a v neposlední řadě v britském Barrow-in-Furness, kde se vyrábějí jaderné ponorky.

Na kontinentu ale nemusí být pouze 32 cílů, nýbrž celé tisíce, jak varuje index.hu. „32 cílů je jen malým výsekem celého obrazu,“ varoval bývalý představitel NATO William Alberque.

Značné riziko představuje schopnost ruského námořnictva dopravit taktické jaderné hlavice na lodě. „Jsou považovány za potenciální válečné zbraně. Budou je chtít použít a použijí je poměrně rychle,“ zdůraznil expert na kontrolu zbrojení Jeffrey Lewis.

Ředitel Nadace pro ekonomický výzkum Oeconomus Anton Bendarjevsky upozornil, že „Rusko může mít ve svém arzenálu 6000 hlavic, Spojené státy asi 5600“, což činí až 90 % veškerého jaderného arzenálu na světě.

„I když je tento trend s řadou reakcí a protireakcí pochopitelný, sám o sobě je znepokojivý a měli bychom vyvinout společné úsilí, abychom se vyhnuli dalšímu desetiletí závodů v jaderném zbrojení ve stylu studené války se všemi jeho rizik,“ varoval Bendarjevsky.

Ten vnímá problémy s jadernými zbraněmi po celém světě. „V současné době vlastní jaderné zbraně devět zemí a mnohé z nich začaly v posledních letech svůj jaderný arzenál zvyšovat,“ připomněl.

Většina jaderných zbraní ale už je zastaralá. „Mnoho jaderných zbraní bylo vyvinuto před více než čtyřmi desetiletími, v 60., 70. a na počátku 80. let 20. století, což znamená, že jejich doba použitelnosti již vypršela. Jaderné zbraně se mohou časem stát nespolehlivými, protože jejich provozní spolehlivost ovlivňují různé faktory,“ podotkl Bendarjevsky.

Jenže riziko vytváří nestabilita jaderných částic a může se stát, tehdejší politická a ekonomická nestabilita v Sovětském svazu způsobila, že údržba zbraní vždy nebyla prioritou. „Přesných a spolehlivých údajů o velikosti světového jaderného arzenálu je málo, protože mezinárodní smlouvy, které umožňovaly jeho přesné sledování, již neplatí,“ dodal expert.

Současné odhady, že se na světě vyskytuje zhruba 12 tisíc jaderných hlavic, mohou být nepřesné. „Na svém vrcholu přesahoval celosvětový jaderný arzenál 70 000 jaderných hlavic, které byly v procesu deeskalace sníženy na přibližně 12 000. Jedná se pouze o odhady a skutečný arzenál může být větší,“ přiblížil.

„Na jedné straně je potřeba nahradit arzenál zbraní ztracených v důsledku vyřazení z provozu a na druhé straně technologie pokročily natolik, že se vyplatí vyvíjet jaderné zbraně,“ pokračoval Bendarjevsky.

Obzvláště obtížné je odhadovat velikost jaderných arsenálů ostatních zemí. „Podle údajů zpravodajských služeb se čínský jaderný arzenál skládá z 500-600 hlavic, přesný počet však není znám, nejedná se však o tisíce. Zpravodajské údaje poskytují řádový odhad velikosti arzenálů zemí. Velká Británie a Francie dohromady disponují přibližně 400 hlavicemi,“ uvedl expert.

Teď už navíc ani neexistuje možnost vzájemně kontrolovat jaderné arzenály. „V roce 2010 Moskva a Washington střídavě odstoupily od smluv, které je omezovaly – a umožňovaly jejich ověřování. Nejdéle vydržela Nová smlouva START, která měla platit až do roku 2026, ale Moskva nakonec na začátku roku 2023 její plnění pozastavila,“ doplnil Bendarjevsky.

„Objevilo se několik mocností, které usilují o status velmoci a snaží se zpochybnit vliv USA. Příkladem mohou být Čína a Indie a odstoupení od mezinárodních smluv bylo vedeno právě těmito důvody. USA a Rusko si řekly, proč se omezovat, když se Čína a Indie mohou svobodně vyzbrojit,“ uzavřel.



Související

Ruská armáda, ilustrační foto Původní zpráva

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy