Ruské jaderné zbraně míří na Evropu a Kreml je údajně ochoten je použít. Většina má prošlou expiraci

Evropa se děsí ruského jaderného arsenálu. Ten může být zaměřený na tisíce cílů po celém kontinentu, k tomu navíc ruské námořnictvo neustále zvyšuje svou schopnost vypálit taktické jaderné hlavice z lodí. Podle expertů by se jaderné mocnosti měly vyvarovat pokračování závodu ve zbrojení.

EuroZprávy.cz už včera informovaly o dvaatřiceti cílech ruských jaderných hlavic v případě, že by vypukla válka se Severoatlantickou aliancí. Jak uvedl maďarský server index.hu s odvoláním na zjištění Financial Times, cíle se nacházejí na západním pobřeží Francie, ve vojenských komplexech v Norsku, Německu a Estonsku, a v neposlední řadě v britském Barrow-in-Furness, kde se vyrábějí jaderné ponorky.

Na kontinentu ale nemusí být pouze 32 cílů, nýbrž celé tisíce, jak varuje index.hu. „32 cílů je jen malým výsekem celého obrazu,“ varoval bývalý představitel NATO William Alberque.

Značné riziko představuje schopnost ruského námořnictva dopravit taktické jaderné hlavice na lodě. „Jsou považovány za potenciální válečné zbraně. Budou je chtít použít a použijí je poměrně rychle,“ zdůraznil expert na kontrolu zbrojení Jeffrey Lewis.

Ředitel Nadace pro ekonomický výzkum Oeconomus Anton Bendarjevsky upozornil, že „Rusko může mít ve svém arzenálu 6000 hlavic, Spojené státy asi 5600“, což činí až 90 % veškerého jaderného arzenálu na světě.

„I když je tento trend s řadou reakcí a protireakcí pochopitelný, sám o sobě je znepokojivý a měli bychom vyvinout společné úsilí, abychom se vyhnuli dalšímu desetiletí závodů v jaderném zbrojení ve stylu studené války se všemi jeho rizik,“ varoval Bendarjevsky.

Ten vnímá problémy s jadernými zbraněmi po celém světě. „V současné době vlastní jaderné zbraně devět zemí a mnohé z nich začaly v posledních letech svůj jaderný arzenál zvyšovat,“ připomněl.

Většina jaderných zbraní ale už je zastaralá. „Mnoho jaderných zbraní bylo vyvinuto před více než čtyřmi desetiletími, v 60., 70. a na počátku 80. let 20. století, což znamená, že jejich doba použitelnosti již vypršela. Jaderné zbraně se mohou časem stát nespolehlivými, protože jejich provozní spolehlivost ovlivňují různé faktory,“ podotkl Bendarjevsky.

Jenže riziko vytváří nestabilita jaderných částic a může se stát, tehdejší politická a ekonomická nestabilita v Sovětském svazu způsobila, že údržba zbraní vždy nebyla prioritou. „Přesných a spolehlivých údajů o velikosti světového jaderného arzenálu je málo, protože mezinárodní smlouvy, které umožňovaly jeho přesné sledování, již neplatí,“ dodal expert.

Současné odhady, že se na světě vyskytuje zhruba 12 tisíc jaderných hlavic, mohou být nepřesné. „Na svém vrcholu přesahoval celosvětový jaderný arzenál 70 000 jaderných hlavic, které byly v procesu deeskalace sníženy na přibližně 12 000. Jedná se pouze o odhady a skutečný arzenál může být větší,“ přiblížil.

„Na jedné straně je potřeba nahradit arzenál zbraní ztracených v důsledku vyřazení z provozu a na druhé straně technologie pokročily natolik, že se vyplatí vyvíjet jaderné zbraně,“ pokračoval Bendarjevsky.

Obzvláště obtížné je odhadovat velikost jaderných arsenálů ostatních zemí. „Podle údajů zpravodajských služeb se čínský jaderný arzenál skládá z 500-600 hlavic, přesný počet však není znám, nejedná se však o tisíce. Zpravodajské údaje poskytují řádový odhad velikosti arzenálů zemí. Velká Británie a Francie dohromady disponují přibližně 400 hlavicemi,“ uvedl expert.

Teď už navíc ani neexistuje možnost vzájemně kontrolovat jaderné arzenály. „V roce 2010 Moskva a Washington střídavě odstoupily od smluv, které je omezovaly – a umožňovaly jejich ověřování. Nejdéle vydržela Nová smlouva START, která měla platit až do roku 2026, ale Moskva nakonec na začátku roku 2023 její plnění pozastavila,“ doplnil Bendarjevsky.

„Objevilo se několik mocností, které usilují o status velmoci a snaží se zpochybnit vliv USA. Příkladem mohou být Čína a Indie a odstoupení od mezinárodních smluv bylo vedeno právě těmito důvody. USA a Rusko si řekly, proč se omezovat, když se Čína a Indie mohou svobodně vyzbrojit,“ uzavřel.



Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině

Steve Witkoff, diplomatický zástupce Donalda Trumpa, odcestoval do Ruska, kde se má v pátek setkat s prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci přinesl server Axios s odvoláním na dobře informovaný zdroj a údaje ze služby FlightRadar.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy