Ruské jaderné zbraně míří na Evropu a Kreml je údajně ochoten je použít. Většina má prošlou expiraci

Evropa se děsí ruského jaderného arsenálu. Ten může být zaměřený na tisíce cílů po celém kontinentu, k tomu navíc ruské námořnictvo neustále zvyšuje svou schopnost vypálit taktické jaderné hlavice z lodí. Podle expertů by se jaderné mocnosti měly vyvarovat pokračování závodu ve zbrojení.

EuroZprávy.cz už včera informovaly o dvaatřiceti cílech ruských jaderných hlavic v případě, že by vypukla válka se Severoatlantickou aliancí. Jak uvedl maďarský server index.hu s odvoláním na zjištění Financial Times, cíle se nacházejí na západním pobřeží Francie, ve vojenských komplexech v Norsku, Německu a Estonsku, a v neposlední řadě v britském Barrow-in-Furness, kde se vyrábějí jaderné ponorky.

Na kontinentu ale nemusí být pouze 32 cílů, nýbrž celé tisíce, jak varuje index.hu. „32 cílů je jen malým výsekem celého obrazu,“ varoval bývalý představitel NATO William Alberque.

Značné riziko představuje schopnost ruského námořnictva dopravit taktické jaderné hlavice na lodě. „Jsou považovány za potenciální válečné zbraně. Budou je chtít použít a použijí je poměrně rychle,“ zdůraznil expert na kontrolu zbrojení Jeffrey Lewis.

Ředitel Nadace pro ekonomický výzkum Oeconomus Anton Bendarjevsky upozornil, že „Rusko může mít ve svém arzenálu 6000 hlavic, Spojené státy asi 5600“, což činí až 90 % veškerého jaderného arzenálu na světě.

„I když je tento trend s řadou reakcí a protireakcí pochopitelný, sám o sobě je znepokojivý a měli bychom vyvinout společné úsilí, abychom se vyhnuli dalšímu desetiletí závodů v jaderném zbrojení ve stylu studené války se všemi jeho rizik,“ varoval Bendarjevsky.

Ten vnímá problémy s jadernými zbraněmi po celém světě. „V současné době vlastní jaderné zbraně devět zemí a mnohé z nich začaly v posledních letech svůj jaderný arzenál zvyšovat,“ připomněl.

Většina jaderných zbraní ale už je zastaralá. „Mnoho jaderných zbraní bylo vyvinuto před více než čtyřmi desetiletími, v 60., 70. a na počátku 80. let 20. století, což znamená, že jejich doba použitelnosti již vypršela. Jaderné zbraně se mohou časem stát nespolehlivými, protože jejich provozní spolehlivost ovlivňují různé faktory,“ podotkl Bendarjevsky.

Jenže riziko vytváří nestabilita jaderných částic a může se stát, tehdejší politická a ekonomická nestabilita v Sovětském svazu způsobila, že údržba zbraní vždy nebyla prioritou. „Přesných a spolehlivých údajů o velikosti světového jaderného arzenálu je málo, protože mezinárodní smlouvy, které umožňovaly jeho přesné sledování, již neplatí,“ dodal expert.

Současné odhady, že se na světě vyskytuje zhruba 12 tisíc jaderných hlavic, mohou být nepřesné. „Na svém vrcholu přesahoval celosvětový jaderný arzenál 70 000 jaderných hlavic, které byly v procesu deeskalace sníženy na přibližně 12 000. Jedná se pouze o odhady a skutečný arzenál může být větší,“ přiblížil.

„Na jedné straně je potřeba nahradit arzenál zbraní ztracených v důsledku vyřazení z provozu a na druhé straně technologie pokročily natolik, že se vyplatí vyvíjet jaderné zbraně,“ pokračoval Bendarjevsky.

Obzvláště obtížné je odhadovat velikost jaderných arsenálů ostatních zemí. „Podle údajů zpravodajských služeb se čínský jaderný arzenál skládá z 500-600 hlavic, přesný počet však není znám, nejedná se však o tisíce. Zpravodajské údaje poskytují řádový odhad velikosti arzenálů zemí. Velká Británie a Francie dohromady disponují přibližně 400 hlavicemi,“ uvedl expert.

Teď už navíc ani neexistuje možnost vzájemně kontrolovat jaderné arzenály. „V roce 2010 Moskva a Washington střídavě odstoupily od smluv, které je omezovaly – a umožňovaly jejich ověřování. Nejdéle vydržela Nová smlouva START, která měla platit až do roku 2026, ale Moskva nakonec na začátku roku 2023 její plnění pozastavila,“ doplnil Bendarjevsky.

„Objevilo se několik mocností, které usilují o status velmoci a snaží se zpochybnit vliv USA. Příkladem mohou být Čína a Indie a odstoupení od mezinárodních smluv bylo vedeno právě těmito důvody. USA a Rusko si řekly, proč se omezovat, když se Čína a Indie mohou svobodně vyzbrojit,“ uzavřel.



Související

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy