32 cílů ruského jaderného útoku v Evropě je stanoveno, uvádí FT. A to není všechno

Rusko připravilo své námořnictvo na případný konflikt s NATO, při kterém by mohlo zasáhnout cíle hluboko v Evropě pomocí jaderných zbraní. Informaci 13. srpna zveřejnil deník Financial Times, který se odvolává na tajné dokumenty získané od západních zdrojů.

Údajné tajné plány z let 2008 až 2014 ukazují, že ruské námořnictvo by v případě konfliktu se Severoatlantickou aliancí bylo schopné útočit jak konvenčními, tak jadernými zbraněmi na více lokalit v Evropě. Podle britského deníku Financial Times (FT) Rusko identifikovalo 32 cílů v členských státech NATO, přičemž nejvíce cílů se nachází na severu Německa, kolem Baltského moře a ve Skandinávii. Navíc bylo odhaleno, že Rusko vlastní takzvané „hladinové lodě", jejichž používání bylo v 90. letech zakázáno.

Dokumenty poznamenávají, že taktické jaderné zbraně by měly být použity „v kombinaci s jinými prostředky ničení“, aby bylo dosaženo ruského cíle a zdůrazněny výhody použití jaderných úderů v raných fázích konfliktu, uvádí zdroj.

Ruská armáda vypracovala plán pro případ války se Západem, který zahrnuje použití konvenčních a lehkých jaderných zbraní. Dokumenty odhalují, že ruské námořnictvo má k dispozici „hladinové" lodě schopné nést jaderné zbraně, přestože byla jejich existence zakázána dohodou mezi SSSR a USA z roku 1991. Tyto lodě zvyšují kapacitu pro odpalování a útoky, ale také riziko větší eskalace či nehody. Na rozdíl od ponorek s balistickými raketami, které jsou chráněny v hlubinách oceánu, jsou povrchové lodě s jadernými hlavicemi vystaveny většímu nebezpečí, jako jsou bouře nebo nepřátelské útoky. Nedávná cvičení, která Putin nařídil pro nácvik použití taktických jaderných zbraní, potvrzují, že uniklé dokumenty odpovídají aktuální ruské vojenské doktríně, jak uvádí Financial Times.

Kyjev prozradil, co Ukrajina udělá s obsazeným ruským územím Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie Válka na Ukrajině může určit směr světového vývoje. Vítězství Kyjeva podle experta pomůže mezinárodnímu řádu Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Podle analýz a komentářů bývalých představitelů může schopnost Ruska zahájit útoky na Evropu znamenat, že různé cíle na kontinentu budou ohroženy v případě konfliktu s NATO v zemích jako jsou pobaltské státy a Polsko. Jeffrey Lewis, profesor na Middlebury Institute of International Studies, uvedl, že ruská vojenská doktrína směřuje k totální válce. Ačkoliv Kreml od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 opakovaně vyhrožoval jadernými útoky, tyto hrozby se dosud nenaplnily. Nicméně, na začátku tohoto roku Rusko provedlo série cvičení zaměřených na taktické jaderné údery.

Tajné dokumenty odhalují strategii Ruska v případě vojenského konfliktu, která zahrnuje oslabení vojenského a ekonomického potenciálu nepřítele. Jaderné údery mají sloužit nejen k ničení, ale také k demonstraci síly a zastrašení. Dokumenty zdůrazňují vysokou manévrovací schopnost ruského námořnictva, které může provádět náhlé a preventivní útoky z různých směrů, přičemž taktické jaderné zbraně mají být použity v kombinaci s jinými ničivými prostředky.

Podle těchto dokumentů má Rusko v případě jaderného útoku na seznamu 32 cílů, které zahrnují pobřežní oblasti severozápadní Skandinávie, Baltského moře, severní pobřeží Německa, francouzské pobřeží, východ a severozápad Norska, sever Polska, Estonsko, Rumunsko, Bulharsko a evropskou část Turecka.

Dokumenty také naznačují, že Rusko by mohlo využít své spojence, jako jsou Ázerbájdžán, Írán, Severní Korea a Čína, k podpoře svých vojenských operací.

Bývalý vysoký představitel NATO William Alberque varoval, že odhalené ruské operační plány představují pouze malý úsek z mnohem širšího rozsahu cílů. Podle jeho názoru zahrnují ruské plány stovky až tisíce cílů napříč Evropou, včetně vojenských objektů a kritické infrastruktury.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Rusko Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy