PŘEHLED: Únik dokumentů z Pentagonu. Co v nich bylo a jaké riziko představují?

Mluvčí Pentagonu v pondělí podle agentury AFP řekl, že únik utajovaných amerických vojenských dokumentů představuje pro národní bezpečnost Spojených států závažné riziko. Skutečnost, že tyto dokumenty kolují on-line, podle mluvčího amerického ministerstva obrany Chrise Meaghera představuje "velmi vážné riziko pro národní bezpečnost a může potenciálně podporovat dezinformace". Uniklé dokumenty označil za "vysoce utajovaný citlivý materiál".

Úniky informací by mohly ohrozit zdroje amerických zpravodajských služeb a také poskytnout Rusku cenné informace o stavu ukrajinských jednotek. Dokumenty, které se týkají partnerských zemí USA, by mohly Washington přivést do nepříjemné situace, zejména pokud jde o možné špehování blízkých spojenců.

Čeho se dokumenty týkají?

Mnohé z dokumentů, které jsou označeny jako "tajné" nebo "přísně tajné", se týkají války na Ukrajině. Jeden z nich poskytuje aktuální informace o stavu konfliktu na začátku března, včetně ruských a ukrajinských obětí, zatímco jiné se týkají situace na konkrétních frontách, například v Bachmutu. V dokumentech je zmíněna třeba i protiletadlová obrana Kyjeva, která je klíčová proti ruským úderům, a mezinárodní pomoc ukrajinským silám. Uniklé dokumenty podle stanice CNN také odhalují klíčové slabiny Ukrajiny spojené s výzbrojí a protivzdušnou obranou nebo velikost a připravenost praporů v kritické fázi války.

Některé dokumenty také zřejmě naznačují, že USA špehují některé své spojence: v jednom z nich je zmíněno, že vedoucí představitelé izraelské zpravodajské služby Mossad údajně obhajovali protesty proti kontroverzní reformě soudního systému v Izraeli.

Jak "tajné" jsou ty dokumenty?

Materiály jsou podle agentury Reuters označeny stupněm utajení NONFORN, což znamená, že je nelze poskytnout zahraničním zpravodajským službám. Výjimkou jsou materiály označené také FVEY (neboli Five Eyes; česky "pět očí", což je aliance zpravodajských služeb zahrnující Austrálii, Kanadu, Nový Zéland, Británii a USA - poznámka ČTK). Protože však ne všechny dokumenty jsou označeny FVEY, američtí představitelé se domnívají, že ten, kdo je vyzradil, mohl být Američan.

Některé dokumenty jsou navíc označeny FISA, což znamená, že byly shromážděny na základě zákona o dohledu nad zahraničním zpravodajstvím, který upravuje sledování elektronické komunikace v USA.

Jsou dokumenty pravé?

Američtí představitelé se domnívají, že většina materiálů je pravá. Podle agentury AFP byl přinejmenším jeden z dokumentů pozměněn tak, aby naznačoval, že Ukrajina utrpěla větší ztráty než Rusko, zatímco údajný originál hovoří o opaku.

Není jasné, které z dokumentů jsou plné dezinformací. Některé mohou být podle agentury Reuters součástí ruské dezinformační operace, jiné součástí amerického plánu, jehož cílem je uvést Moskvu v omyl ohledně válečných plánů Kyjeva.

Jak dokumenty unikly?

Američtí představitelé zatím nevědí, jak se dokumenty dostaly na internet.

Dokumenty byly zveřejněny na různých sociálních sítích a platformách, včetně Twitteru, 4Chan (šifrovaná aplikace pro globální zasílání zpráv Telegram a Twitter) a Discordu, což je platforma pro okamžité zasílání zpráv oblíbená mezi hráči.

Ačkoli dokumenty vzbudily širokou pozornost teprve v posledních dnech, investigativní internetové médium Bellingcat, které se zabývá otevřenými zdroji, uvedlo, že našlo důkazy o tom, že se dokumenty - nebo alespoň některé z nich - objevily na sociálních sítích již v březnu nebo dokonce v lednu. Podle Bellingcatu se některé dokumenty objevily i na fanouškovských kanálech youtuberů a hráčů Minecraftu.

Lze srovnat nynější únik s minulými?

Únik dokumentů je srovnáván s únikem diplomatických depeší Spojených států, který v letech 2010-2011 provedl server WikiLeaks, či s informacemi o celosvětovém sledování telefonické a elektronické komunikace americkými tajnými službami, které v roce 2013 zveřejnil Edward Snowden.

Ve srovnání s těmito úniky obsahuje ale nynější únik dokumentů podle listu The New York Times relativně nedávné informace o ruské invazi na Ukrajinu, které by mohly být použity proti Ukrajincům, což představuje mnohem závažnější únik.

Co je konkrétně v dokumentech?

Dokumenty se týkají široké škály témat včetně těchto:

- Ukrajina: v dokumentech jsou podrobnosti o ukrajinských náletech, zranitelnosti protivzdušné obrany či o velikosti některých ukrajinských vojenských jednotek.

- Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina: jsou zde popisy kontaktů skupiny, včetně těch v Turecku nebo haitských vládních představitelů, a také informace o rostoucí přítomnosti organizace v Mali.

- Francie: podle jednoho z dokumentů má mít Francie vojáky na Ukrajině. To francouzské ministerstvo obrany v neděli dementovalo.

- NATO: podle deníku The Guardian se v dokumentu uvádí, že se na Ukrajině pohybují malé kontingenty speciálních sil ze států NATO. Vedle Francie se má jednat podle těchto tvrzení o USA, Británii či Lotyšsko.

- Blízký východ: informace o íránských jaderných aktivitách či informace o tom, že Spojené arabské emiráty jednají s Ruskem o pomoci při budování střediska pro údržbu některých zbraní.

- Čína: předpovědi, jak by Čína reagovala na ukrajinské údery uvnitř Ruska, nebo podrobnosti o britských plánech v indo-pacifické oblasti.

- Severní Korea: zmínky o raketových testech KLDR a hodnocení posledních severokorejských pokusů.

- Izrael: informace listu The New York Times o tom, že velitelé izraelské tajné služby Mossad podporovali celostátní protesty proti izraelské reformě soudnictví. Izraelská vláda to odmítla.

- Egypt: podle listu The Washington Post nařídil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyrobit 40.000 raket, které měly být tajně exportovány do Ruska, a to navzdory válce na Ukrajině.

- Jižní Amerika: informace o plánu brazilských představitelů navštívit v dubnu Moskvu, aby projednali plán zprostředkování na Ukrajině.

- Afrika: zhodnocení, že Francie bude mít pravděpodobně potíže s dosažením bezpečnostních cílů v západní a střední Africe.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Pentagon

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy