Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

Hoekstra zdůrazňuje, že i přes významný pokrok Evropy v oblasti snižování emisí CO2 a zavádění zelených technologií nemůže EU tento problém vyřešit sama. Evropské emise tvoří pouze 6 % celosvětových emisí, což znamená, že bez spolupráce hlavních znečišťovatelů, jako jsou USA, Čína nebo země skupiny G20, nebude možné dosáhnout zásadních změn.

„Klimatická změna nezná hranice. Nezáleží na tom, kde jsou emise vypouštěny, dopad je globální,“ uvedl pro Politico Hoekstra.

Donald Trump, který během své prezidentské kampaně slíbil zrušení klimatických opatření přijatých za vlády Joea Bidena, představuje pro globální klimatickou diplomacii značnou výzvu. Opětovné vystoupení USA z Pařížské klimatické dohody by mohlo zpomalit globální úsilí o snižování emisí.

Evropa se však zatím snaží vyhnout přímé konfrontaci. „Diplomacie a motivace jsou klíčové,“ poznamenal Hoekstra, přičemž upozornil na nutnost kombinace pobídek a sankcí, aby bylo možné přesvědčit ostatní země k intenzivnějšímu boji proti klimatické změně.

Jedním z významných kroků EU v oblasti klimatu je zavedení uhlíkové daně na hranicích, která začne platit od roku 2026. Tato daň bude uvalena na dovoz zboží s vysokými emisemi CO2, což má motivovat zahraniční producenty k ekologičtějším postupům. Tento krok však vyvolává kritiku ze strany zemí, jako jsou Brazílie, Čína či Jihoafrická republika, které jej považují za nespravedlivý.

Hoekstra zdůrazňuje, že EU musí najít rovnováhu mezi svými ambiciózními klimatickými cíli a potřebou zachovat konkurenceschopnost evropského průmyslu. Podle něj by měl být zelený přechod prezentován jako příležitost pro rozvoj čistých technologií a ekonomický růst.

„Musíme zajistit, aby těžký průmysl nejen přežil, ale mohl prosperovat na evropské půdě,“ uvedl Hoekstra a dodal, že předvídatelnost pravidel je klíčová pro dlouhodobé investice firem.

Příští rok se v Brazílii uskuteční klimatický summit COP30, který bude podle Hoekstry klíčovou příležitostí k posílení globálních klimatických ambicí. Evropa plánuje pokračovat ve svých iniciativách a zároveň apelovat na ostatní velké emitenty, aby přispěli k řešení problému.

Hoekstra shrnuje, že boj proti klimatické krizi vyžaduje nejen technická a politická opatření, ale především globální solidaritu a spolupráci. „Nemůžeme přesouvat odpovědnost na jiné země. Každý musí přispět svým dílem,“ uzavírá. 

Související

Evropská unie

Změny počasí mohou počkat. Evropská komise odložila klimatický zákon

Evropská komise nebude ve středu představovat dlouho očekávaný návrh na ukotvení nového klimatického cíle EU pro rok 2040, jak dnes potvrdila její mluvčí Anna-Kaisa Itkonen. Přestože se původně očekávalo, že Komise zveřejní novelu klimatického zákona společně se strategií pro dekarbonizaci evropského průmyslu, nakonec k tomu nedojde.

Více souvisejících

Klimatické změny EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

včera

včera

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

včera

včera

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde

Prezident Spojených států Donald Trump dnes večer oznámí rozsáhlá cla v prohlášení z Růžové zahrady Bílého domu. Očekává se, že vystoupí přibližně v 16:00 EST (22:00 SEČ) a odhalí detaily nové obchodní politiky, která může mít dalekosáhlé důsledky pro globální trhy. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy