Rusko: Zbraň jsme do vesmíru neumístili, obranyschopnost na orbitě ale posilujeme

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Riabkov ve středu popřel tvrzení Spojených států, že Rusko vypustilo na nízkou oběžnou dráhu Země družici, která je pravděpodobně zbraní schopnou zaútočit na jiné satelity.

Riabkov zdůraznil, že Moskva vždy důsledně odmítá nasazování úderných zbraní na nízkou oběžnou dráhu Země. S odvoláním na zprávy agentur TASS a Interfax o tom informovala agentura Reuters. Prohlášení Pentagonu v této věci Riabkov odmítl jako únik informací z Washingtonu.

Dodal, že ruský vesmírný program se vyvíjí podle plánu: probíhají starty kosmických lodí pro různé účely a do vesmíru jsou vynášena zařízení, která "řeší problém posílení obranyschopnosti" Ruska.

Riabkov reagoval na prohlášení mluvčího Pentagonu Patricka Rydera, který uvedl, že Spojené státy se domnívají, že Rusko 16. května vypustilo na nízkou oběžnou dráhu družici, která by mohla být zbraní schopnou zaútočit na jiné satelity. Ryder dodal, že družice je na stejné oběžné dráze jako vládní satelit USA.

Riabkov kritizoval Spojené státy a uvedl, že pokud by skutečně usilovaly o posílení bezpečnosti, včetně aktivit ve vesmíru, "mohly by přehodnotit svůj destruktivní přístup" k sérii ruských návrhů v této oblasti, zejména k návrhu na vypracování smlouvy o předcházení závodům ve zbrojení ve vesmíru.

Spojené státy v pondělí uvedly, že Rusko minulý týden vypustilo do vesmíru družici, která by mohla být součástí umísťování zbraní ve vesmíru. Uvedla to agentura AP.

Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) v pondělí nepřijala návrh rezoluce předložené Ruskem, který žádal zákaz rozmisťování či používání zbraní ve vesmíru.

Zástupce velvyslankyně USA při OSN Robert Wood před hlasováním řekl, že Rusko minulý týden, 16. května, vypustilo na nízkou oběžnou dráhu Země satelit, který je podle USA pravděpodobně zbraň schopna zaútočit na jiné satelity na této oběžné dráze.

Wood před hlasováním na půdě rady rovněž připomněl, že Rusko 24. dubna vetovalo návrh rezoluce předložené USA a Japonskem, který všechny členské země vyzýval, aby nevyvíjely jaderné zbraně určené k umístění na oběžné dráze.

Ruský prezident Vladimir Putin veřejně uvedl, že Rusko nemá v úmyslu umisťovat ve vesmíru jaderné zbraně, připomněl Wood. "Pokud by tomu tak bylo, Rusko by tu rezolucí (24. dubna) nebylo bývalo vetovalo," dodal.

Wood uvedl, že Rusko pravděpodobně podobné satelitní systémy na oběžnou dráhu vyslalo i v letech 2019 a 2022. Zástupce velvyslankyně USA v této spojitosti členů RB OSN vyzval, aby v hlasování ruský návrh nepodpořili a přidali se k USA, které Moskvu žádají, aby přestala radě bránit v činnosti.


 

Související

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

Více souvisejících

Rusko vesmir

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

včera

Bidenovi mají problém. Prezidentova syna Huntera uznali u soudu vinným

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy