Rusové agresi proti Ukrajině vnímají jako „lidovou válku“, veřejné mínění je neotřesitelné

Valná většina Rusů podporuje válku Moskvy proti Ukrajině. Ve výzkumu na to přišli analytici think-tanku Levada Centre, o jeho výsledcích informoval zpravodajský server Euronews. Ruská společnost si už zvykla, že protestovat je zbytečné – ukázaly to jak protesty ze začátku války ve velkých ruských městech, tak menší demonstrace po vyhlášení částečné mobilizace v národních republikách uvnitř Ruské federace. 

Podle Euronews je většina ruské společnosti připravena na dlouhou válku. Ruské veřejné mínění několikrát kolísalo, přesto ale zůstalo stabilní, upozornil ředitel think-tanku Levada Centre Denis Volkov. Think-tank, který výzkum podnikl, je v Rusku veden coby zahraniční agent. 

Až tři čtvrtiny obyvatel podporují kroky ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, nebo je podporují s výhradami. 

Na otázku, jestli osobně podporují kroky ruských ozbrojených sil na Ukrajině, odpovědělo 43 % respondentů „rozhodně ano“ a 33 % „spíše ano“. „Z-patrioti tvoří asi 25 procent ruské populace, v zásadě pokračování vojenských akcí podporují. Asi 10 procent je připraveno podpořit použití jaderných zbraní,“ přiblížil Volkov. 

Doporučené články

„Podpora ruských vojáků se nyní v celé společnosti zvyšuje. A není překvapivé, proč se tak děje, protože i ti, který byli zpočátku proti, si nyní myslí: ‚Tady jsme šli do boje, tak s ukrajinskou protiofenzivou teď už nemůžeme prohrát. Jsou to naši kluci a chlapci, naši manželé. I když důvod, proč bojují, je špatný, pořád jsou to naši kluci, naši občané. Takže je nemůžeme nepodpořit‘,“ popisovala vedoucí výzkumná pracovnice z King’s College London Anna Matvejevová. 

Volkov vyjmenoval tři klíčové faktory, proč lidé v Rusku válku podporují. Prvním z nich je ekonomika. „Je důležité si uvědomit, že na podporu tohoto názoru byly vynaloženy obrovské prostředky, aby se podpořilo přesvědčení, že situace je obecně stabilní. A pro mnohé se možná dokonce přestala zhoršovat,“ vysvětlil. Do konce loňského roku totiž došlo ke zvýšení minimální mzdy a účastníci bojů včetně jejich rodin dostávali platby. 

Rusům navíc nevadí neúspěchy na frontě tolik, jak bychom na Západě očekávali. „Jednotlivé ústupy a porážky ruské armády nemají žádný vliv na náladu,“ doplnil Volkov. Trvalé neúspěchy se kumulují v kontextu negativních informací. „Informace o počtu zabitých ruských vojáků nejsou veřejně dostupné, ale časem by i tento faktor sám o sobě mohl mít velký vliv.“

Žádný výraznější vliv na veřejné mínění neměla ani částečná mobilizace z loňského podzimu, ačkoliv zdvižený prst pro Kreml znamenala. „Na národní úrovni nebylo mobilizováno až tolik lidí. Ale sociální efekt a odezva byly velké. Proto si úřady uvědomily, že mobilizace by neměla být vyhlášena, dokud nejde o extrémní případ, protože to vede k napětí ve společnosti,“ pokračoval Volkov. 

Dalším faktorem zůstává kremelská propaganda. Ruské vedení se snaží ze všech sil obrátit ve svůj prospěch i vlastní chyby, píší Euronews. „Ano, samozřejmě, lidé vládě nadávají a říkají, že když se Kreml ukázal jako bezmocný a neorganizovaný a v bohaté zemi nemůže dát lidem slušné boty, tak takové výpadky musí dohnat obyčejní lidé. Takže pro některé to nabývá rysů takové lidové války. Takže paradoxně selhání státu při zajišťování dává společnosti pole pro vstup do hry,“ doplnila Matvejevová. 

Experti vypočítali podíl protiválečné naladěných Rusů na 20 % nebo o něco méně. Čísla se nezměnila ani za rok a půl válčení. Protiválečné demonstrace z února a března 2022 byly v ruských městech viditelné, nicméně rychle odezněly. Částečná mobilizace pak vyvolala protesty zejména v národních republikách, ty ale byly menší a méně organizované. 

Rusové už za dlouhá léta režimních represí získali přesvědčení, že protestovat je zbytečné. „Žijí ve společnosti, kde protesty mohou vést k velmi citelným postihům, a to až trestním. A k tomu ještě ztráta zaměstnání, pokuty a ostrakizace. Takže je tu strach i pocit, že protestem člověk nic nezmění, tedy že vystavuje sebe a následně své blízké velkému nebezpečí a stejně ničeho nedosáhne,“ míní Matvejevová. 

Události spojené s ruskou agresí proti Ukrajině napříč ruskou společností ani nejsou tím, co ji nejvíce trápí. „Možná čtvrtina, třetina populace události pozorně sleduje,“ bilancuje. Obecné problémy, mezi které patří kariéra, děti, příležitosti, zdraví a zábava, „speciální vojenskou operaci“ zastiňují. 

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko průzkumy válka na Ukrajině Ruská armáda Vladimír Putin Demonstrace propaganda Policie Rusko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy