Rusové agresi proti Ukrajině vnímají jako „lidovou válku“, veřejné mínění je neotřesitelné

Valná většina Rusů podporuje válku Moskvy proti Ukrajině. Ve výzkumu na to přišli analytici think-tanku Levada Centre, o jeho výsledcích informoval zpravodajský server Euronews. Ruská společnost si už zvykla, že protestovat je zbytečné – ukázaly to jak protesty ze začátku války ve velkých ruských městech, tak menší demonstrace po vyhlášení částečné mobilizace v národních republikách uvnitř Ruské federace. 

Podle Euronews je většina ruské společnosti připravena na dlouhou válku. Ruské veřejné mínění několikrát kolísalo, přesto ale zůstalo stabilní, upozornil ředitel think-tanku Levada Centre Denis Volkov. Think-tank, který výzkum podnikl, je v Rusku veden coby zahraniční agent. 

Až tři čtvrtiny obyvatel podporují kroky ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, nebo je podporují s výhradami. 

Na otázku, jestli osobně podporují kroky ruských ozbrojených sil na Ukrajině, odpovědělo 43 % respondentů „rozhodně ano“ a 33 % „spíše ano“. „Z-patrioti tvoří asi 25 procent ruské populace, v zásadě pokračování vojenských akcí podporují. Asi 10 procent je připraveno podpořit použití jaderných zbraní,“ přiblížil Volkov. 

Doporučené články

„Podpora ruských vojáků se nyní v celé společnosti zvyšuje. A není překvapivé, proč se tak děje, protože i ti, který byli zpočátku proti, si nyní myslí: ‚Tady jsme šli do boje, tak s ukrajinskou protiofenzivou teď už nemůžeme prohrát. Jsou to naši kluci a chlapci, naši manželé. I když důvod, proč bojují, je špatný, pořád jsou to naši kluci, naši občané. Takže je nemůžeme nepodpořit‘,“ popisovala vedoucí výzkumná pracovnice z King’s College London Anna Matvejevová. 

Volkov vyjmenoval tři klíčové faktory, proč lidé v Rusku válku podporují. Prvním z nich je ekonomika. „Je důležité si uvědomit, že na podporu tohoto názoru byly vynaloženy obrovské prostředky, aby se podpořilo přesvědčení, že situace je obecně stabilní. A pro mnohé se možná dokonce přestala zhoršovat,“ vysvětlil. Do konce loňského roku totiž došlo ke zvýšení minimální mzdy a účastníci bojů včetně jejich rodin dostávali platby. 

Rusům navíc nevadí neúspěchy na frontě tolik, jak bychom na Západě očekávali. „Jednotlivé ústupy a porážky ruské armády nemají žádný vliv na náladu,“ doplnil Volkov. Trvalé neúspěchy se kumulují v kontextu negativních informací. „Informace o počtu zabitých ruských vojáků nejsou veřejně dostupné, ale časem by i tento faktor sám o sobě mohl mít velký vliv.“

Žádný výraznější vliv na veřejné mínění neměla ani částečná mobilizace z loňského podzimu, ačkoliv zdvižený prst pro Kreml znamenala. „Na národní úrovni nebylo mobilizováno až tolik lidí. Ale sociální efekt a odezva byly velké. Proto si úřady uvědomily, že mobilizace by neměla být vyhlášena, dokud nejde o extrémní případ, protože to vede k napětí ve společnosti,“ pokračoval Volkov. 

Dalším faktorem zůstává kremelská propaganda. Ruské vedení se snaží ze všech sil obrátit ve svůj prospěch i vlastní chyby, píší Euronews. „Ano, samozřejmě, lidé vládě nadávají a říkají, že když se Kreml ukázal jako bezmocný a neorganizovaný a v bohaté zemi nemůže dát lidem slušné boty, tak takové výpadky musí dohnat obyčejní lidé. Takže pro některé to nabývá rysů takové lidové války. Takže paradoxně selhání státu při zajišťování dává společnosti pole pro vstup do hry,“ doplnila Matvejevová. 

Experti vypočítali podíl protiválečné naladěných Rusů na 20 % nebo o něco méně. Čísla se nezměnila ani za rok a půl válčení. Protiválečné demonstrace z února a března 2022 byly v ruských městech viditelné, nicméně rychle odezněly. Částečná mobilizace pak vyvolala protesty zejména v národních republikách, ty ale byly menší a méně organizované. 

Rusové už za dlouhá léta režimních represí získali přesvědčení, že protestovat je zbytečné. „Žijí ve společnosti, kde protesty mohou vést k velmi citelným postihům, a to až trestním. A k tomu ještě ztráta zaměstnání, pokuty a ostrakizace. Takže je tu strach i pocit, že protestem člověk nic nezmění, tedy že vystavuje sebe a následně své blízké velkému nebezpečí a stejně ničeho nedosáhne,“ míní Matvejevová. 

Události spojené s ruskou agresí proti Ukrajině napříč ruskou společností ani nejsou tím, co ji nejvíce trápí. „Možná čtvrtina, třetina populace události pozorně sleduje,“ bilancuje. Obecné problémy, mezi které patří kariéra, děti, příležitosti, zdraví a zábava, „speciální vojenskou operaci“ zastiňují. 

Související

Více souvisejících

Rusko průzkumy válka na Ukrajině Ruská armáda Vladimír Putin Demonstrace propaganda Policie Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy