Rusové agresi proti Ukrajině vnímají jako „lidovou válku“, veřejné mínění je neotřesitelné

Valná většina Rusů podporuje válku Moskvy proti Ukrajině. Ve výzkumu na to přišli analytici think-tanku Levada Centre, o jeho výsledcích informoval zpravodajský server Euronews. Ruská společnost si už zvykla, že protestovat je zbytečné – ukázaly to jak protesty ze začátku války ve velkých ruských městech, tak menší demonstrace po vyhlášení částečné mobilizace v národních republikách uvnitř Ruské federace. 

Podle Euronews je většina ruské společnosti připravena na dlouhou válku. Ruské veřejné mínění několikrát kolísalo, přesto ale zůstalo stabilní, upozornil ředitel think-tanku Levada Centre Denis Volkov. Think-tank, který výzkum podnikl, je v Rusku veden coby zahraniční agent. 

Až tři čtvrtiny obyvatel podporují kroky ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, nebo je podporují s výhradami. 

Na otázku, jestli osobně podporují kroky ruských ozbrojených sil na Ukrajině, odpovědělo 43 % respondentů „rozhodně ano“ a 33 % „spíše ano“. „Z-patrioti tvoří asi 25 procent ruské populace, v zásadě pokračování vojenských akcí podporují. Asi 10 procent je připraveno podpořit použití jaderných zbraní,“ přiblížil Volkov. 

Doporučené články

„Podpora ruských vojáků se nyní v celé společnosti zvyšuje. A není překvapivé, proč se tak děje, protože i ti, který byli zpočátku proti, si nyní myslí: ‚Tady jsme šli do boje, tak s ukrajinskou protiofenzivou teď už nemůžeme prohrát. Jsou to naši kluci a chlapci, naši manželé. I když důvod, proč bojují, je špatný, pořád jsou to naši kluci, naši občané. Takže je nemůžeme nepodpořit‘,“ popisovala vedoucí výzkumná pracovnice z King’s College London Anna Matvejevová. 

Volkov vyjmenoval tři klíčové faktory, proč lidé v Rusku válku podporují. Prvním z nich je ekonomika. „Je důležité si uvědomit, že na podporu tohoto názoru byly vynaloženy obrovské prostředky, aby se podpořilo přesvědčení, že situace je obecně stabilní. A pro mnohé se možná dokonce přestala zhoršovat,“ vysvětlil. Do konce loňského roku totiž došlo ke zvýšení minimální mzdy a účastníci bojů včetně jejich rodin dostávali platby. 

Rusům navíc nevadí neúspěchy na frontě tolik, jak bychom na Západě očekávali. „Jednotlivé ústupy a porážky ruské armády nemají žádný vliv na náladu,“ doplnil Volkov. Trvalé neúspěchy se kumulují v kontextu negativních informací. „Informace o počtu zabitých ruských vojáků nejsou veřejně dostupné, ale časem by i tento faktor sám o sobě mohl mít velký vliv.“

Žádný výraznější vliv na veřejné mínění neměla ani částečná mobilizace z loňského podzimu, ačkoliv zdvižený prst pro Kreml znamenala. „Na národní úrovni nebylo mobilizováno až tolik lidí. Ale sociální efekt a odezva byly velké. Proto si úřady uvědomily, že mobilizace by neměla být vyhlášena, dokud nejde o extrémní případ, protože to vede k napětí ve společnosti,“ pokračoval Volkov. 

Dalším faktorem zůstává kremelská propaganda. Ruské vedení se snaží ze všech sil obrátit ve svůj prospěch i vlastní chyby, píší Euronews. „Ano, samozřejmě, lidé vládě nadávají a říkají, že když se Kreml ukázal jako bezmocný a neorganizovaný a v bohaté zemi nemůže dát lidem slušné boty, tak takové výpadky musí dohnat obyčejní lidé. Takže pro některé to nabývá rysů takové lidové války. Takže paradoxně selhání státu při zajišťování dává společnosti pole pro vstup do hry,“ doplnila Matvejevová. 

Experti vypočítali podíl protiválečné naladěných Rusů na 20 % nebo o něco méně. Čísla se nezměnila ani za rok a půl válčení. Protiválečné demonstrace z února a března 2022 byly v ruských městech viditelné, nicméně rychle odezněly. Částečná mobilizace pak vyvolala protesty zejména v národních republikách, ty ale byly menší a méně organizované. 

Rusové už za dlouhá léta režimních represí získali přesvědčení, že protestovat je zbytečné. „Žijí ve společnosti, kde protesty mohou vést k velmi citelným postihům, a to až trestním. A k tomu ještě ztráta zaměstnání, pokuty a ostrakizace. Takže je tu strach i pocit, že protestem člověk nic nezmění, tedy že vystavuje sebe a následně své blízké velkému nebezpečí a stejně ničeho nedosáhne,“ míní Matvejevová. 

Události spojené s ruskou agresí proti Ukrajině napříč ruskou společností ani nejsou tím, co ji nejvíce trápí. „Možná čtvrtina, třetina populace události pozorně sleduje,“ bilancuje. Obecné problémy, mezi které patří kariéra, děti, příležitosti, zdraví a zábava, „speciální vojenskou operaci“ zastiňují. 

Související

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Více souvisejících

Rusko průzkumy válka na Ukrajině Ruská armáda Vladimír Putin Demonstrace propaganda Policie Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy