Spor mezi Slovenskem a Ukrajinou narůstá. Fico a Zelenskyj se nedohodnou ani na schůzce

Napětí mezi Ukrajinou a Slovenskem, které vyvolal spor o tranzit ruského plynu, se nadále stupňuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a proruský slovenský premiér Robert Fico sice vyjádřili ochotu k osobnímu jednání, avšak nemohou se shodnout na místě setkání, upozornil server Politico.

Fico navrhl, aby se jednání uskutečnilo na slovensko-ukrajinské hranici, zatímco Zelenskyj odpověděl, že by měl Fico přijet do Kyjeva. Tento spor je jen jedním z projevů rostoucího napětí mezi oběma zeměmi, které začalo poté, co na konci roku vypršela dohoda umožňující Gazpromu dodávat ruský plyn do EU prostřednictvím ukrajinských plynovodů.

Slovensko usilovalo o prodloužení dohody, která by mu umožnila pokračovat v nákupu ruského plynu přes Ukrajinu, ale Kyjev to odmítl. Situaci zkomplikovala Ficova prosincová návštěva Moskvy, kde si podal ruku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což Kyjev vnímá jako gesto podpory agresorovi.

Fico navíc hrozil omezením exportu elektřiny na Ukrajinu a omezením pomoci uprchlíkům. Zelenskyj na to reagoval ostrou kritikou, ve které zpochybnil Ficovu politiku i jeho osobní postoje. Na platformě X (dříve Twitter) Zelenskyj ironicky poznamenal, že návrat Fica z luxusní dovolené ve Vietnamu do Bratislavy pro něj musel být obtížný.

Fico naopak v otevřeném dopise uvedl, že nechce dále eskalovat napětí a chce se soustředit na řešení situace ohledně plynového tranzitu. Obvinil však Ukrajinu z poškozování Slovenska a Evropské unie.

Spor se rozšířil i na další oblasti, když slovenský ministr zemědělství obvinil Ukrajinu z největšího kybernetického útoku na Slovensko, který zasáhl katastr nemovitostí a ochromil agenturu spravující údaje o majetku. Tato obvinění dále vyhrotila už tak napjaté vztahy.

Navíc konflikt prohloubil rozkol uvnitř slovenské vlády. Zatímco Ficova strana Smer a krajně pravicová Slovenská národní strana podporují části ruské mezinárodní agendy, sociálně demokratická strana Hlas, vedená bývalým premiérem Peterem Pellegrinim, má vůči Rusku kritický postoj. Tento rozpor vedl k vnitřní krizi koalice, kterou musí Fico vyřešit nejpozději do března.

Navzdory ostré rétorice obě strany vyjádřily ochotu jednat. Jak uvedl Fico, vlády Slovenska a Ukrajiny postupují směrem k řešení sporu. Avšak dosavadní události ukazují, že dosažení kompromisu bude vyžadovat nejen politickou vůli, ale i zmírnění osobních a ideologických konfliktů, které současné napětí prohlubují. 

Související

Ukrajina, Kyjev Původní zpráva

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

Více souvisejících

Ukrajina Robert Fico Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 53 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy