
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na půdě Rady bezpečnosti OSN označil ruskou vojenskou invazi za " zločineckou" a prohásil, že by Moskvě mělo být odebráno právo veta. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se ale brání a tvrdí, že jde o legitimní nástroj.
"Většina světa zná pravdu o této válce," uvedl Zelenskyj na schůzce bezpečnostní rady k válce na Ukrajině. "Je to zločinecká a nevyprovokovaná agrese Ruska proti našemu státu, zaměřená na obsazení ukrajinského území a zdrojů," dodal.
Ukrajinský prezident zároveň vyzval k udělení pravomoci Valnému shromáždění OSN překonat právo veta Ruska. Podle něj jde o "nezbytný krok". "Je nemožné zastavit válku, protože veškeré úsilí je vetováno agresorem," uvedl Zelenskyj. "Právo veta v rukou agresora je to, co zatlačilo OSN do slepé uličky," dodal.
"Bohužel toto křeslo v Radě bezpečnosti, které Rusko nezákonně obsazuje prostřednictvím zákulisních manipulací po rozpadu Sovětského svazu, bylo obsazeno lháři, jejichž úkolem je očistit agresi a genocidu," cituje Zelenského France24.
Současný systém v OSN podle něj znamená, že ostatní členové organizace mají menší vliv než právo veta Ruska. "Vím, že OSN dokáže víc. Jsem přesvědčen, že Charta OSN může skutečně fungovat. V zájmu míru a bezpečnosti na celém světě," uvedl Zelenskyj.
Odebrat Rusku právo veta by bylo nesmírně obtížné, přičemž i Zelenskyj přiznává, že Moskva se "dobrovolně nevzdá tohoto ukradeného privilegia." V minulosti se už ale něco podobného stalo. Valné shromáždění v roce 1971 převedlo na Čínu právo veta z tehdejšího Tchaj-wanu, který byl tehdy považován za zástupce komunistické vlády.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale právo veta své země v Radě bezpečnosti OSN považuje za "legitimní nástroj" mezinárodních vztahů. "Použití práva veta je absolutně legitimní nástroj stanovený v Listině (OSN)," reagoval podle médií Lavrov.
Právo veta je mechanismus, kterým některé státy v rámci Organizace spojených národů (OSN) mohou zablokovat nebo odložit přijetí určitých rozhodnutí. Toto právo veta má pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, kterými jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie. Tyto země jsou také známé jako "stálí členové Rady bezpečnosti" a mají právo veta v otázkách týkajících se míru a bezpečnosti.
Právo veta umožňuje těmto pěti státům zablokovat jakékoli rozhodnutí Rady bezpečnosti, které se neslučuje s jejich vlastními zájmy nebo politickými cíli. To znamená, že i když většina členů Rady bezpečnosti hlasuje pro určité opatření, může být toto opatření zablokováno, pokud alespoň jeden ze stálých členů použije právo veta.
Tento mechanismus práva veta byl zaveden ve snaze zajistit, aby velké mocnosti měly určitý vliv na rozhodování v mezinárodních otázkách a aby se zabránilo jednostranným akcím nebo rozhodnutím, které by mohly ohrozit mezinárodní mír a stabilitu. Kritici tohoto mechanismu ale tvrdí, že může vést k blokádě důležitých opatření v případech, kdy jsou rozdílné zájmy stálých členů Rady bezpečnosti v rozporu s globálním zájmem.
Související

Začíná summit COP28. Sledujeme kolaps počasí v reálném čase, jsme ve smrtícím bludném kruhu, řekl Guterres

Česko hostí jednání Rady OSN pro lidská práva, promluvili Pavel i Lipavský
OSN , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Sergej Lavrov
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Počasí na víkend: Teploty nepřekročí nulu, bude vydatně sněžit
včera

Před americkým velvyslanectvím v Moskvě se objevily symboly podporující ruské invazní síly
včera

Sociální síť Threads míří do Česka. Její popularita v USA klesá
Aktualizováno včera

Lipavský na summitu OBSE vyběhl s Lavrovem. Ukázal mu diplomatický prostředníček
včera

Dotazy novinářů i Přímá linka. Putinova dlouho očekávaná konference letos bude, Kreml ohlásil datum
včera

Sněmovna schválila zrušení úpravy přesčasů lékařů, zdravotníci a záchranáři budou moci pracovat 24 hodin
včera

Kalousek: Fiala podrazil Válka. Podle Babiše premiér pochopil, jak neschopný ministr zdravotnictví je
včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší
včera

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší
Aktualizováno včera

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií
včera

S herečkou Hadrbolcovou se přišly rozloučit Bohdalová či Obermaierová
včera

Egypt a Katar jednají o prodloužení příměří v Gaze, ve hře jsou další dva dny
včera

Fiala se dohodl s lékaři. Nabídl jim téměř 10 miliard navíc
včera

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice
včera

Fico chce, aby Slovensko bylo připravené na urovnání vztahů s Ruskem
včera

Začíná summit COP28. Sledujeme kolaps počasí v reálném čase, jsme ve smrtícím bludném kruhu, řekl Guterres
včera

Slovenští dopravci zablokují jediný hraniční přechod s Ukrajinou. Bouří se proti dohodě s EU
včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně
včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste
včera
Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici
Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC).
Zdroj: Libor Novák