Spor o právo veta. Rusku ho odeberte, žádal v OSN Zelenskyj. Lavrov se brání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na půdě Rady bezpečnosti OSN označil ruskou vojenskou invazi za " zločineckou" a prohásil, že by Moskvě mělo být odebráno právo veta. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se ale brání a tvrdí, že jde o legitimní nástroj.

"Většina světa zná pravdu o této válce," uvedl Zelenskyj na schůzce bezpečnostní rady k válce na Ukrajině. "Je to zločinecká a nevyprovokovaná agrese Ruska proti našemu státu, zaměřená na obsazení ukrajinského území a zdrojů," dodal.

Ukrajinský prezident zároveň vyzval k udělení pravomoci Valnému shromáždění OSN překonat právo veta Ruska. Podle něj jde o "nezbytný krok". "Je nemožné zastavit válku, protože veškeré úsilí je vetováno agresorem," uvedl Zelenskyj. "Právo veta v rukou agresora je to, co zatlačilo OSN do slepé uličky," dodal.

"Bohužel toto křeslo v Radě bezpečnosti, které Rusko nezákonně obsazuje prostřednictvím zákulisních manipulací po rozpadu Sovětského svazu, bylo obsazeno lháři, jejichž úkolem je očistit agresi a genocidu," cituje Zelenského France24.

Současný systém v OSN podle něj znamená, že ostatní členové organizace mají menší vliv než právo veta Ruska. "Vím, že OSN dokáže víc. Jsem přesvědčen, že Charta OSN může skutečně fungovat. V zájmu míru a bezpečnosti na celém světě," uvedl Zelenskyj.

Doporučené články

Odebrat Rusku právo veta by bylo nesmírně obtížné, přičemž i Zelenskyj přiznává, že Moskva se "dobrovolně nevzdá tohoto ukradeného privilegia." V minulosti se už ale něco podobného stalo. Valné shromáždění v roce 1971 převedlo na Čínu právo veta z tehdejšího Tchaj-wanu, který byl tehdy považován za zástupce komunistické vlády.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale právo veta své země v Radě bezpečnosti OSN považuje za "legitimní nástroj" mezinárodních vztahů. "Použití práva veta je absolutně legitimní nástroj stanovený v Listině (OSN)," reagoval podle médií Lavrov.

Právo veta je mechanismus, kterým některé státy v rámci Organizace spojených národů (OSN) mohou zablokovat nebo odložit přijetí určitých rozhodnutí. Toto právo veta má pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, kterými jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie. Tyto země jsou také známé jako "stálí členové Rady bezpečnosti" a mají právo veta v otázkách týkajících se míru a bezpečnosti.

Právo veta umožňuje těmto pěti státům zablokovat jakékoli rozhodnutí Rady bezpečnosti, které se neslučuje s jejich vlastními zájmy nebo politickými cíli. To znamená, že i když většina členů Rady bezpečnosti hlasuje pro určité opatření, může být toto opatření zablokováno, pokud alespoň jeden ze stálých členů použije právo veta.

Tento mechanismus práva veta byl zaveden ve snaze zajistit, aby velké mocnosti měly určitý vliv na rozhodování v mezinárodních otázkách a aby se zabránilo jednostranným akcím nebo rozhodnutím, které by mohly ohrozit mezinárodní mír a stabilitu. Kritici tohoto mechanismu ale tvrdí, že může vést k blokádě důležitých opatření v případech, kdy jsou rozdílné zájmy stálých členů Rady bezpečnosti v rozporu s globálním zájmem.
 

Související

Více souvisejících

OSN Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 2 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 7 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

před 20 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

Počasí: Česko čeká poslední mrazivá noc. Pod nulou bude jen na západě

Nadcházející nocí z pátku na sobotu skončí chladná dubnová epizoda. Platí pro ni výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období, která se týká západu republiky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy